Translate

Czy czosnek może zmarznąć

Czosnek zaczyna zielenić się w ogrodzie w styczniu lub lutym. Na początku marca ma już około 10 cm wysokości. Czy czosnek może zmarznąć?

Czosnek wschodzi bardzo wcześnie. Na początku marca ma już około 10 cm wysokości. 

Najlepsza pora na sadzenie czosnku to jesień, czyli wrzesień lub październik. Taki czosnek nazywa się zimowym (bo zimuje w gruncie). Już jesienią wypuszcza mocne korzenie, a w środku kalendarzowej zimy – liście.

Zwykle pierwsze zielone listki czosnku zimowego pojawiają się w pierwszych dniach lutego. Jednak, gdy zima jest ciepła, bardzo często czosnek zieleni się już w styczniu. Wiele osób zamartwia się, że czosnek zimowy wschodzi za wcześnie i plonu nie będzie. Tymczasem to naturalne zjawisko. Ten typ tak ma. Czosnek bardzo wcześnie zaczyna wegetację.

Mrozoodporność czosnku zimowego

Czosnek zimowy, czyli posadzony przed zimą, jest całkowicie mrozoodporny. Nie trzeba go okrywać przed mrozem, np. włókniną czy liśćmi – da sobie radę. Dla liści czosnku temperatura do minus 15 stopni to żaden problem.

Gdy mróz jest większy, mogą ewentualnie podmarznąć końce młodziutkich liści (a i to nie zawsze). W uprawie amatorskiej nie ma to jednak wpływu na plon. Czosnek bardzo dobrze się regeneruje.

Nawet jeśli koniuszki liście podmarzły w styczniu czy lutym, to w kwietniu i tak czosnek rośnie jak drożdżach i ewentualnych uszkodzeniach mrozowych nie ma śladu.

Czosnek nie boi się śniegu i przymrozków.

Czosnek sadzony wiosną

A co z czosnkiem jarym, czyli sadzonym wiosną? On też nie zmarznie. Jednak w przypadku czosnku sadzonego na przedwiośniu warto zagon przykryć np. włókniną.

Okrycie nie jest potrzebne do ochrony przed mrozem lecz podniesienia temperatury gleby, by zapewnić czosnkowi lepszy start. Dzięki temu czosnek wiosenny szybciej się ukorzenia, a potem wcześniej i lepiej plonuje. Gdy tylko pojawią się pierwsze listki, okrycie z czosnku sadzonego na przedwiośniu można zdjąć.

Kiedy sadzić czosnek wiosną? Jak tylko ziemia odmarznie i można wbić szpadel. Jeszcze LEPIEJ sadzić czosnek przez zimą (wrzesień i październik). Czosnek rośnie zdrowiej i wydaje lepszy plon, jeżeli ukorzeni się przed zimą. Mrozu się nie boi.

Do zbioru czosnek nadaje się w lipcu.2 komentarze :

  1. A mi chyba trzy lata temu wszystko ok. 200 szt.czosnku na działce w lutym wymarzło . Musiałem sądzić wiosenny .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pogrom po prostu... Może odmiana mało odporna się trafiła...

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...