Translate

Podstawka pod dużą donicę - z ociekacza na buty

Z ociekacza na buty można zrobić podstawkę pod dużą donicę, np. zrobioną z kastry budowlanej. Jest trwała i bardzo dobrze chroni posadzkę.

Ociekacze na buty, znane też jako maty i podkładki, można kupić w każdym hipermarkacie. Są wykonane z tworzyw sztucznych, zawsze mają krawędzie i chronią podłoże przed zalaniem wodą – jak podstawki po doniczki.😎

Ociekacz na buty jako podstawka

Na pomysł wykorzystania ociekacza na buty w roli podstawek wpadałam kilka lat temu. Bezskutecznie szukałam bowiem podstawek pod donice w rozmiarach XXL, do uprawy warzyw na zewnątrz, zrobione z prostokątnych kastr budowlanych.

Ociekacz na buty nadaje się jako podstawka do dużych donic.

Najpierw podkładałam pod wielkie donice po kilka mniejszych podstawek, tam gdzie były dziury w ich dnach. Niestety, małe podstawki często się łamały pod ciężarem ziemi.

Pewnej jesieni kupiłam ociekacz na buty do przedpokoju, żeby chronił podłogę przed błotem i wodą z topniejącego śniegu. Patrząc na poukładane buty na ociekaczu, stwierdziłam, że przecież zamiast nich może stać wielka donica. Dokupiłam więc kilka sztuk.

Dodatkową zaletą ociekaczy na buty jest cena – są znacznie tańsze od zwykłych, plastikowych podstawek pod donice. Najczęściej kosztują około 10 zł. Przewyższają je również trwałością.

Kastry budowlane

W takich kastrach budowlanych rozrabia się np. zaprawy do murowania. Gdy w dnie zrobi się dziury, zamieniają się w wielkie donice.

Są tanie – kastra budowlana wielkości jak na zdjęciu kosztuje około 20 zł. Jednocześnie są bardzo trwałe.

Kastra budowlana nadaje się na wielką donicę. 

Na fotografii warto zwrócić uwagę na dziury w dnie. To pomysł, gdy nie używałam jeszcze ociekaczy na buty w roli podstawek.

Dziury zrobiłam w dwóch grupach po trzy. Chodziło o to, by pod każdą „grupę dziur” podkładać małą podstawkę. Ten pomysł się nie sprawdził, bo zwykłe podstawki się łamały pod ciężarem ziemi.
Rozwiązanie z ociekaczem na obuwie okazało się strzałem w dziesiątkę.

Pasujący komplet

Tak wygląda kastra budowlana z podstawkę zrobioną z maty na buty. Pasują! W sklepach ogrodniczych prostokątne podstawki XXL to unikat.

Komplet: kastra budowlana jako donica i ociekacz na buty jako podstawka.
Ociekacz na obuwie bardzo dobrze chroni podłoże przed wodą. Do tego został stworzony😎


Donice na warzywa

W kastrach budowlanych uprawiam warzywa na zewnątrz (bo mam za mały warzywnik). Wiosną to np. groch, komatsuna, mizuna, rukola, rzodkiewka, sałata, szpinak. Latem zaś głównie miechunka peruwiańska, ogórek, papryka i pomidor.

Szpinak i groch uprawiane w donicy z kastry budowlanej.


Jakie warzywa nadają się do uprawy w donicach, np. na balkonie CZYTAJ TUTAJ


7 komentarzy :

 1. Pomysł wart odgapienia, dzięki za podpowiedź.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. To fajne praktyczne rozwiązanie. Można ją wykorzystać (jeśli jest dość sztywna) jako tacę pod wielodoniczki lub doniczki np z rozsadami.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z dużej okrągłej kasterki mam zrobioną donicę. Zakrywa właz studni burzowej. Rośnie w niej juka kalifornijska odporna na mróz i susze. Kasterke maskuje drewniana palisada (gotowiec z marketu) wykonana z półwałków drewnianych, pomalowana lakierobejcą na ciemny brąz. Fajnie to wygląda i jest prawie niezniszczalne, włącznie z rosliną

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetny pomysł:) Kastry stają się konkurencją dla doniczek.

   Usuń
 4. Właśnie mam kastry 80 l. i szukam dużych podstawek. Czy te twoje kastry tez 80 ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, moje kastry mają po 80 l :) Pasujące podstawki (podkładki do butów) kupiłam w IKEA, Biedronce i w Jysk. Są bardzo podobne. Te w sprzedaży różnią się długością, więc warto zmierzyć kastrę wcześniej:)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...