Translate

Czy można kompostować skrzyp?

Skrzyp to uciążliwy chwast w ogrodzie. Jednak zawiera też dużo krzemu, który uodparnia inne rośliny m.in. na choroby grzybowe i suszę. Warto go wrzucać do kompostu lecz nie w całości.

Resztki skrzypu w kompostowniku. Nadają się tylko zielone, nadziemne części. Zawierają dużo krzemu. 

Skrzyp bardzo trudno usunąć w ogrodu. Ma wyjątkowo długie podziemne rozłogi, sięgające nawet 1,5 m w głąb ziemi. Gdy takie rozłogi potnie się na części, np. szpadlem, z każdego kawałka wyrośnie nowy skrzyp.

Cykl wegetacyjny skrzypu

Skrzyp ma coś w rodzaju dwóch cykli wegetacyjnych. W kwietniu wypuszcza pędy zarodnikowe, które niektórzy mylą z… grzybami.

Następnie – mniej więcej 2-3 tygodnie po pędach zarodnikowych – pojawiają się zielone, pierzaste pędy asymilacyjne skrzypu. W właśnie te zielone pędy skrzypu są ZNAKOMITE na kompost.

Rozłogi oraz pędy zarodnikowe skrzypu się nie nadają. TRZEBA je usunąć poza ogród.
Krzem – pierwiastek odporności

Pędy asymilacyjne skrzypu pojawiają się w kwietniu. Przypominają grzyby. Nie nadają się na kompost.

Krzem ze skrzypu

Skrzyp charakterystycznie skrzypi w palcach. Zawiera bowiem dużo krzemu. To pierwiastek od dawien dawna ceniony w kosmetyce, bo poprawia kondycję włosów, skóry, paznokci. I właśnie skrzyp jest składnikiem takich kosmetyków.  Herbatki ziołowe ze skrzypu zaś polecane są m.in. także na wzmocnienie naczyń krwionośnych.

W przypadku roślin krzem także ma właściwości wzmacniające. Ten pierwiastek powoduje, że ściany komórkowe roślin są grubsze, twardsze. Dzięki temu są bardziej odporne na choroby, zwłaszcza grzybowe, ale też szkodniki (np. ślimaki) oraz suszę.

W ogrodzie jest dużo krzemu – głównie w piasku. Jednak jest on mało przyswajalny dla roślin. Najprostsza forma nawożenia krzemem to preparaty zrobione ze skrzypu – gnojówka lub wyciąg.
Po prostu podlewa się nimi rośliny. Na nawożenie krzemem ze skrzypu bardzo dobrze reagują np. truskawki, ogórki, pomidory.

Co na kompost

Skrzyp wyrwany jako chwast warto wrzucać do kompostownika – oczywiście bez rozłogów i pędów zarodnikowych. Wzbogaci kompost w krzem i trafi do ogrodu w przyswajalnej formie dla roślin.

Na kompost nadają także resztki z gnojówki i wyciągu ze skrzypem. Znakomite są oczywiście również fusy skrzypu z herbatek ziołowych. Szkoda wyrzucać!😎

Zielone pędy wegetacyjne są świetne na gnojówkę do wzmacniania roślin w ogrodzie. Potem można je wyrzucić na kompost. Wzbogacą go w krzem. 

Warto wiedzieć


  • Inną rośliną, która ma opinię, że nie wolno jej kompostować, jest aksamitka. Nie trzeba jej wyrzucać, palić itp. 


O kompostowaniu aksamitek CZYTAJ TUTAJ

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...