Translate

Plamy na liściach cukinii – to nie zawsze choroba

Wiele odmian cukinii ma liście w plamy. To nie objawy choroby lecz naturalny wzór liści. Opryski nie są potrzebne. Wręcz przeciwnie – srebrzyste wzory świadczą o zdrowiu cukinii.

Cukinie mają albo liście jednolicie zielone, albo w plamy. To zależy od odmiany. Jest to cecha genetyczna, tak jak kolor owoców: żółty, zielony, pasiasty, w łatki…

Odmian cukinii o liściach w plamy jest dużo. W zależności od odmiany to mogą być małe cętki, większe plamy, a nawet wzory prawie jak na begoniach ozdobnych z liści.

Wzory na liściach cukinii bywają wręcz przepiękne. Takie cukinie są wspaniałą dekoracją ogrodu.
Zdrowe cukinie, którym nic nie brakuje – ani wody, ani składników pokarmowych w ziemi – mają wzory na liściach aż srebrne, lśniące, bardzo dobrze wybarwione.  Poniżej kilka przykładów.

Odmiany cukinii o liściach w plamy
Astra Polka

Cukinia Astra Polka ma liście w srebrzyste plamki drobne i średniej wielkości. Jest ich najwięcej wzdłuż głównych nerwów liści.

Cukinia Astra Polka
-----------------------------

Dunja

Cukinia Dunja ma liście pokryte srebrzystymi plamami w około 50%. Ta odmiana ma też wyjątkowo mocno powycinane krawędzie liści.

Cukinia Dunja
-----------------------------

Goldena

Wyjątkowo wzorzyste są młode liście cukinii Goldena. Na starszych liściach wzór układa się w mniejsze i większe plamki oraz linie wzdłuż nerwów.

Cukinia Goldena
-----------------------------

Lajkonik

Liście cukinii Lajkonik także mają srebrzyste plamy. Zajmują około połowy liści. Niektóre plamy są wręcz rozmyte, jak namalowane akwarelową farbą.

Cukinia Lajkonik
-----------------------------

Dla porównania: cukinia o liściach bez plam

Istnieje również bardzo dużo odmian cukinii, które w ogóle nie mają plam na liściach. Należy do nich np. stara odmiana amerykańska Early Yellow Straightneck.

Cukinia Early Yellow Straightneck nie ma plam na liściach.

Gdy cukinie chorują

Czasem plamy na liściach mogą być też objawem choroby. Jednak wtedy plamy wyglądają zupełnie inaczej.

Jeśli liście zaatakuje mączniak, liście cukinie wyglądają jak przyprószone mąką. Takie cukinie słabo rosną, zasychają, źle lub wcale nie owocują.

Na szczęście cukinie są bardziej odporne na choroby grzybowe, niż ich kuzyni: ogórki i dynie. Dlatego plamy na liściach cukinii to zwykle objaw zdrowia, a nie choroby.😎


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...