Translate

Jak zrobić ziemię do wysokiej grządki

Do wypełnienia wysokiej grządki potrzeba dużo ziemi. Można ją kupić albo zrobić. Własną ziemię robi się z resztek ogrodowych i kuchennych oraz naturalnych nawozów – tak jak kompost. To proste.

                             Do napełnienia wysokiej grządki najlepsza jest ziemia kompostowa.


Nawet do niewielkiej wysokiej grządki potrzeba kilkaset litrów ziemi. Najłatwiej ją kupić. Wsypuje się i można siać oraz sadzić.

Taniej własną ziemię do wysokiej grządki zrobić. Przy okazji – zamiast wyrzucać - można wykorzystać resztki ogrodowe i kuchenne. Poza tym na 100% jest wiadomo, co się w niej znajduje.😎

Sposoby są dwa:

1. Ziemia z kompostownika

Kompost to jeden z najlepszych nawozów na świecie. Jeśli w ogrodzie jest kompostownik, wystarczy wybrać z niego kompost i napełnić nim wysoką grządkę.

Na spodzie grządki można ułożyć drobne gałązki, wrzucić potłuczone skorupki jajek i trochę resztek ogrodowo-kuchennych. Można też dodać np. mączkę bazaltową, która jest wolno działającym nawozem, a jednocześnie zatrzymuje wodę jak glina.

Następnie wsypuje się kompost (dolna warstwa może być nie całkiem rozłożona).

2. Wysoka grządka jak kompostownik

Jeśli nie ma się własnego kompostu (bo np. jest go za mało), wysoką grządkę można potraktować jak kompostownik. Po prostu wrzuca się do niej resztki z ogrodu, obierki, fusy itp. – podobnie jak do kompostownika.

Ja tak właśnie zakładam wysokie grządki.😎 Po pierwsze: nie trzeba przenosić kompostu z kompostownika. Po drugie: mam 5 kompostowników, a i tak brakuje mi w nich miejsca. Po trzecie: zapotrzebowanie na kompost mam ogromne.

                                   Jeśli przez kilka miesięcy wysoką grządkę potraktuje się jak 
                                                  kompostownik, ziemia zrobi się sama.


Do wysokiej grządki, w której robi się ziemia kompostowa, zawsze też dorzucam różne dodatki, jak obornik krowi (świeży i granulowany), kurzak (świeży i granulowany), mączka bazaltowa, popiół z kominka (niewiele).

Minusem tego rozwiązania jest długi czas przygotowania grządki. Na rozłożenie resztek trzeba czekać co najmniej pół roku. Ten problem rozwiązuję w ten sposób, że w pierwszym roku na wysokiej grządce z niedojrzałym kompostem uprawiam cukinie i dynie. Rosną świetnie.😀

                        Tak wyglądała wysoka grządka z pierwszego zdjęcia 4 miesiące później.


Warto wiedzieć

 • Ziemia w wysokiej grządce wyjaławia się z upływem lat. Oczywiście można stosować nawozy, wymieniać ją częściowo, dosypywać kompostu. Co ile lat wymieniać? Najlepiej co 5-6 lat.

4 komentarze :

 1. Też robię swoją ziemię... Prawie że że wszystkiego... Taka ziemia. Prawdziwe złoto. Cenne wskazówki. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. I za darmo:) I śmieci mniej też:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy można nieprzerobiony kompost dać na spód (jakieś 10-15cm), a resztę wysypać ziemią vz np. perlitem, by była lżejsza? Kupiłabym ziemię uniwersalną, a w doniczkach w domu zauważyłam, że sama ziemia zamienia się w twardą skałę jak trochę przeschnie. Mam też obornik granulowany bydlęcy w razie czego.
  Czy lepiej samą ziemię?
  Podwyższona grządka będzie miała 40cm.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można dać nieprzerobiony kompost na spód wysokiej grządki:) Można też dodać do niego trochę granulowanego obornika (kompost szybciej się rozłoży i będzie miał bogatszy skład).

   Ziemia uniwersalna zawiera sporo torfu i stąd problemy, niestety.

   A może wypróbuj mój sposób? Gdy brakuje mi ziemi, napełniam wysoką grządkę na wpół rozłożonym kompostem i sadzę w nich cukinie albo dynie. Z tym że sieję je najpierw (w kwietniu) do doniczek jednorazowych albo tekturowych pudełek. Po 15 maja sadzę z doniczkami/pudełkami w niedojrzałym kompoście. Dyniowate super "przerabiają" kompost.

   I nie trzeba sypać ziemi uniwersalnej na wierzch wysokiej grządki:) Cukinie i dnie plonują aż do przymrozków. Wiosną następnego roku można siać rzodkiewki, sałatę itp.

   Ziemia oczywiście osiada, ale wystarczy ją trochę uzupełnić i sypnąć nawozu granulowanego. Powodzenia!

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...