Translate

Jak zrobić pułapkę na ślimaki nagie

Na ślimaki nie ma jednego, 100-procentowego sposobu. Jednym z bardziej skutecznych jest pułapka. Można ją kupić albo zrobić. Oto pomysł na pułapkę na ślimaki nagie.

Gotowa pułapka, którą można kupić w sklepie ogrodniczym, to najczęściej pojemnik z daszkiem. Wkopuje się ją tak, by górna krawędź pojemnika była mniej więcej na poziomie gruntu. Do pułapki wlewa się piwo i dodaje kilka kropel wabika (jest w zestawie). Ślimaki wpadają do piwa i giną (zwykle).

Pułapkę na ślimaki można też zrobić. Pewnie macie własne patenty.😊 W moim ogrodzie ślimaki łapię do pułapek zrobionych z puszek, np. po czekoladkach, oraz plastikowych pokrywek. Nie trzeba ich wkopywać w ziemię. Oczywiście nie jest to sposób eliminujący ślimaki w 100 procentach. Jednak bardzo skuteczny, zwłaszcza na małe ślimaki nagie.

Jak zrobić pułapkę na ślimaki bezskorupowe?

Do zrobienia pułapki potrzebne są:

  • Duże plastikowe pokrywki, np. od kilkulitrowych opakowań ogórków kiszonych. Bardzo dobre są też puszki z wieczkami, np. po czekoladkach. Ja używam też puszki po obroży na kleszcze dla kotów;
  • Smakołyk, za którym przepadają ślimaki, np. liść sałaty albo fusy po herbatkach ziołowych lub zielonej herbacie. Ja najczęściej używam fusów z pokrzywy (bardzo często piję z niej herbatkę);
  • Preparat ślimakobójczy (ewentualnie), np. z fosforanem żelaza (naturalnie występuje w minerale wiwiancie; uszkadza wątrobotrzustki ślimaków, co sprawia, że przestają żerować i giną)

Na ustawienie pułapki najlepsze są miejsca łatwo dostępne. Trzeba je bowiem przeglądać codziennie, a jeśli nie używa się preparatów ślimakobójczych -  kilka razy dziennie (żeby najedzone ślimaki nie uciekły).

Krok 1

Jeśli jest sucho, powierzchnię ziemi, gdzie ma być pułapka, trzeba lekko podlać.

Krok 2

Wyłożyć przynętę na ślimaki, np. fusy z pokrzywy albo liść sałaty. Na wierzch nasypać ewentualnie kilka granulek preparatu ślimakobójczego.

Krok 3

Przykryć przynętę puszką albo pokrywką. Można też pokrywkę oprzeć na puszce.😎

Puszkę po prostu stawia się na ziemi na przynęcie. Można o nią oprzeć pokrywkę, np. od pojemnika po ogórkach kiszonych. Ślimaki chętnie też wchodzą pod samą puszkę (dobrze trzyma wilgoć).


Krok 4

Codziennie zaglądać do pułapki i ręcznie usuwać ślimaki. Jeśli nie używa się środka ślimakobójczego, trzeba to robić nawet kilka razy dziennie – od fusów czy liścia sałaty ślimaki oczywiście nie giną.

Do takiej pułapki łapie się najwięcej ślimaków bezskorupowych. Zdarzają się też drobne skorupowe.


          Strzałkami zaznaczyłam ślimaki nagie, które przypełzły do pułapki. Tutaj jest ich 8 sztuk. 

    Ślimaki przyczepiają się też pod pokrywką oraz dnem puszki. Ślimaki są zaznaczone strzałkami.


Warto wiedzieć

  • Jeżeli nie ma deszczu, od czasu do czasu trzeba podlać ziemię oraz przynętę pod pułapką. Do suchej ślimaki nie przypełzną.

                                 To pułapka inna, zrobiona z metalowej puszki po czekoladkach.

             Złapane ślimaki są zaznaczone strzałkami. Więcej jest zawsze w przynęcie pod puszką.


 Sklep Niepodlewam poleca: naturalny środek na ślimaki Ferramol

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...