Translate

Floksy szydlaste wiosną – pielęgnacja

To kwiaty łatwe w uprawie. Aby w kwietniu i maju zamieniły się w kwitnące poduszki, trzeba o nie zadbać na przełomie zimy i wiosny.

Floks szydlasty to niska bylina bardzo łatwa w uprawia. Ma charakterystyczne listki jak igły (czy – jak kto woli - szydła), ale niekłujące. Zakwita w kwietniu i maju. Jeśli poświęci się floksom nieco uwagi przed kwitnieniem, kwiatów jest tak dużo, że tworzą kolorowe poduszki. Co zrobić, by osiągnąć taki efekt?

                                                           Floksy szydlaste w marcu.

                                                          Floksy szydlaste w kwietniu.

1. Oczyścić kępy floksów na przełomie zimy i wiosny

W pielęgnacji floksów szydlastych ważny jest marzec. W tym czasie ich kępy są zszarzałe, mało atrakcyjne. Jednak to tylko pozory. Już po kilku tygodniach – w kwietniu – pojawią się dziesiątki kwiatów.

Na początek kępy floksów warto lekko rozluźnić palcami. Zaschnięte, np. takie, które były zasypane hałdami śniegu, przyciąć. Trzeba też usunąć z floksów resztki jesiennych liści itp.

Przeczytaj także: Floks szydlasty - przycinanie


2. Zasilić floksy w marcu

Po uporządkowaniu rabaty, rozsypać wśród floksów nawóz do roślin kwitnących w granulkach. Nawóz może być dowolny – ważne, aby miały sporo fosforu i potasu.


3. Rozsypać ściółkę

Na zakończenie rozsypać wśród floksów szydlastych ściółkę (także wewnątrz kęp). Można użyć np. kory. Ja używam resztek sprzed drewutni.

Floksy bardzo dobrze reagują na ściółkowanie. Ściółka rozkłada po około roku i zamienia w próchnicę. Taka ziemia lepiej magazynuje fosfor i potas z nawozu. Ściółkowane floksy są bardziej odporne na suszę. Praktycznie nie trzeba ich wtedy podlewać (wyjątek: dłuższa susza). Lepiej się także ukorzeniają, co sprawia, że kwitnące poduszki robią się większe w następnym roku.


Przeczytaj także: Rozmnażanie floksów szydlastychBrak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...