Translate

Ubiorek wiecznie zielony

Niewiele roślin jest tak dobrze rośnie w pełnym słońcu, w dodatku wśród nagrzanych kamieni, bez podlewania. Pierwsze ubiorki wiecznie zielone wyhodowałam z nasion. Bardzo dobrze rosną wśród kamieni na skalniakach, także w małych szczelinach, oraz jako obwódki ścieżek. Kwiaty są białe, niepozorne, ale tworzą piękne kobierce, delikatnie pachnące miodem, które mogą zastąpić trawnik.

Choć rosną od strony południowej, nie podlewam ich. Nie lubią ich szkodniki i ślimaki. Są zielone przez cały rok, dobrze zimują. Jedyny mankament, jaki zauważyłam, to ich samoistne zanikanie po ok. 3-4 latach. Na szczęście ławo je rozmnożyć z długich, płożących pędów.

Ubiorki rozsiewają się także same - nie jest to jednak roślina ekspansywna. Siewki zakwitają dopiero po roku; trzeba więc uważać, by przypadkiem ich nie wyrwać razem z chwastami.
Kwitną od końca kwietnia do czerwca. Po kwitnieniu warto je przyciąć, wtedy jesienią zakwitną jeszcze raz, choć już nie tak obficie. 

           Ubiorek bardzo dobrze toleruje wysoką temperaturę kamieni nagrzanych przez słońce


Pojedyncze kwiaty nie są szczególnie atrakcyjne, ale w razem tworzą przepiękne kobierce. Ubiorek jest rośliną płożącą. Tylko w czasie kwitnienia osiąga do ok. 30 cm wysokości

1 komentarz :

  1. Bardzo przydatne informacje.zwłaszcza o okresie ich żywotności. Mam je pierwszy rok. Potwierdzam,że pachną bardzo słodko miodem - w osłonietej części ogrodu zapach jest dobrze wyczuwalny i jak dla mnie super miły. Dzięki, powodzenia w ogrodzie. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...