Zabieg jest bardzo prosty. Nie potrzeba nawet sekatora. Ja robię to tak:
Urwane pręciki kompostuję. Co roku urywam ich dużo, bo w maju kwitnie w moim ogrodzie około setki tulipanów.
Dlaczego nie warto ścinać całych pędów? To proste - zielony pęd, mimo że bez kwiatu, ciągle asymiluje, tak jak liście. Odżywia więc cebulę. Ogłowienie to dla cebuli sygnał, że czas na sen zimowy. Liście i pęd stopniowo zasychają i zamierają. Trzeba je wtedy usunąć, zaś cebule wykopać (koniec czerwca lub początek lipca).
Tak wyglądają tulipany, które można wykopywać - pędy są uschnięte, w jasnobrązowym kolorze. Aby nie pomylić różnych odmian, warto je zaznaczać, gdy jeszcze kwitną, włóczkami lub sznurkami w różnych kolorach
Mam tak dużo tulipanów (w 15 odmianach), że nie jestem w stanie wykopać co roku wszystkich. Przesadzam je więc co 2-3 lata. Ze względu na to, że nie podlewam ogrodu, uśpione w ziemi cebulki nie są atakowane przez choroby grzybowe. Jeśli podlewa się ogród, warto je wykopywać co roku, bo chorują.
Cebule tulipanów najlepiej przechowywać w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu (15-20 stopni Celsjusza). Sadzi się je we wrześniu i październiku, aby zdążyły się ukorzenić przed zimą.
A tak wyglądają tulipany z filmu powyżej, gdy kwitną:)
Dlaczego tulipany mieszają kolory w następnym roku po posadzeniu? Nie są takie jak w pierwszym roku
OdpowiedzUsuńPrawdopodobnie jest to odmiana, która ma naturalną tendencję do mutacji. Mam wrażenie, że nowe odmiany mają zwłaszcza takie skłonności. Może to celowy zabieg hodowców?
UsuńBardzo ciekawy pod względem mutacji jest np. tulipan Green Star. Nigdy nie wiadomo nawet, ile będzie miał słupków...
http://niepodlewam.pl/tulipan-green-star-uprawa-i-ciekawostki/
Bardzo fajnie zostało to napisane.
OdpowiedzUsuńDzieki :)
OdpowiedzUsuń