Translate

Pielęgnacja tulipanów po przekwitnięciu

Po przekwitnięciu lepiej tulipanów nie ścinać. Korzystniejsze dla cebulek jest ich ogławianie poprzez urwanie słupka u nasady płatków. Dzięki temu tulipany nie tracą sił na wydanie nasion, czyli mają silniejsze, większe cebulki. Poza tym znacznie szybciej zapadają w sen zimowy.

Zabieg jest bardzo prosty. Nie potrzeba nawet sekatora. Ja robię to tak:

Urwane pręciki kompostuję. Co roku urywam ich dużo, bo w maju kwitnie w moim ogrodzie około setki tulipanów.

Dlaczego nie warto ścinać całych pędów? To proste - zielony pęd, mimo że bez kwiatu, ciągle asymiluje, tak jak liście. Odżywia więc cebulę. Ogłowienie to dla cebuli sygnał, że czas na sen zimowy. Liście i pęd stopniowo zasychają i zamierają. Trzeba je wtedy usunąć, zaś cebule wykopać (koniec czerwca lub początek lipca).

Tak wyglądają tulipany, które można wykopywać - pędy są uschnięte, w jasnobrązowym kolorze. Aby nie pomylić różnych odmian, warto je zaznaczać, gdy jeszcze kwitną, włóczkami lub sznurkami w różnych kolorach


Mam tak dużo tulipanów (w 15 odmianach), że nie jestem w stanie wykopać co roku wszystkich. Przesadzam je więc co 2-3 lata. Ze względu na to, że nie podlewam ogrodu, uśpione w ziemi cebulki nie są atakowane przez choroby grzybowe. Jeśli podlewa się ogród, warto je wykopywać co roku, bo chorują.

Cebule tulipanów najlepiej przechowywać w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu (15-20 stopni Celsjusza). Sadzi się je we wrześniu i październiku, aby zdążyły się ukorzenić przed zimą.

A tak wyglądają tulipany z filmu powyżej, gdy kwitną:)


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...