Translate

Ściółkowanie słomą

Nie ma bardziej prostego sposobu na ograniczenie rozwoju chwastów i podlewania w warzywniaku niż ściółkowanie słomą.  Atutów jest więcej: czyste, niezapiaszczone warzywa, truskawki i poziomki, szybsze nagrzewanie gleby i wzbogacenie jej w próchnicę.

Ścielące się po ziemi warzywa, takie jak pomidory karłowe, ogórki czy cukinie, są także mniej narażone na choroby grzybowe. Wyściółkowany słomą warzywniak zyskuje też na wyglądzie - wygląda na bardziej zadbany.

Słomą można ściółkować nie tylko warzywniak, ale też krzewy owocujące, jak porzeczki, borówki, agrest czy aronię. Moim zdaniem słoma jest lepsza niż tzw. żywe ściółki (z żywych roślin), gdyż nie pobiera z gleby wody, a wręcz chroni przed jej utratą, oraz jest mniej kłopotliwa - starej ściółki ze słomy nie trzeba przekopywać lecz po prostu można ułożyć na niej kolejną warstwę słomy.

Pod słomą grasują stada dżdżownic, które w naturalny sposób użyźniają i spulchniają glebę. Jedyny problem to ściółkowanie słomą świeżo posianych roślin. Przykryte słomą mogą nie wzejść. Dlatego ja robię to jak wzejdą, a do tego czasu używam włókniny do przykrycia grządek.

Jak ściółkować słomą rośliny?

1.Rodzaj słomy - nadaje się każda. Może być z żyta, pszenicy, owsa, jęczmienia, pszenżyta. Od znajomego rolnika dostaję zwykle słomę z tzw. mieszanki zbóż. Nie ma znaczenia gatunek słomy - nie musi być najlepszy. Oczywiście najlepiej, jeśli w słomie nie ma niewymłóconych nasion zbóż, bo na pewno w warzywniaku potem wzejdą. Nie używam słomy kukurydzianej, gdyż jest za gruba i nie wygląda estetycznie w roli ściółki.

2.Rozdrabnianie słomy - nie trzeba jej ciąć przed ułożeniem na ziemi (wystarczy pozginać źdźbła).

3.Grubość warstwy - rośliny, których owoce chcemy jeść prostu z krzaka, jak truskawki, poziomki, pomidory karłowe, ogórki, trzeba ściółkować grubiej, inne - cieńszą warstwą. Ze ściółkowaniem nie czekamy aż pojawią się owoce, bo wtedy trudno ułożyć słomę pomiędzy rozrośniętym roślinami.

4.Pielenie przed ściółkowaniem - przed ułożeniem słomy trzeba koniecznie usunąć chwasty. Słoma zdecydowanie ogranicza ich rozwój, ale nie na 100%.

Owoce ściółkowanych truskawek można jeść prosto z krzaków. Są one także mniej narażone na pleśnienie i szybciej dojrzewają


Tak wygląda ściółka ze słomy po roku. Można ją przekopać lub sadzić nowe rośliny bez przekopania, bo ziemia pod ściółką jest zawsze spulchniona przez dżdżownice


Słoma chroni niskie warzywa, np. sałatę roszponkę, przed zapiaszczeniem. Dzięki temu łatwiej i szybciej można ją umyć

O innych rodzajach ściółkowania piszę tutaj:
http://niepodlewam.blogspot.com/2012/11/sciokowanie-gleby.html

9 komentarzy :

 1. Czy bardzo stara słoma również nada się do tego celu? Jestem w posiadaniu starej, suchej i już dość sypkiej, pewnie 20-letniej słomy. Czy podczas mokrego sezonu ta trawa nie zapleśnieje, zarażając inne rośliny czy warzywa? Chętnie zrobiłabym z niej użytek. Czy wokół świeżo posadzonych drzewek owocowych również będzie można nią ściółkować? Co z myszami i nornicami? Czy nie okaże się, że założyłam hodowlę, ale nornic?

  OdpowiedzUsuń
 2. Moim zdaniem nie ma przeszkód:) Choć pewnie taka pokruszona słoma szybciej się rozłoży. Oczywiście po deszczu słoma będzie mokra, ale nie ma się czego bać.

  Co do nornic i myszy, to w ogrodzie nie zdarzyło mi się nigdy (a słomę stosuję od lat), by się pod nią zalęgły. W moim ogrodzie bardziej je zwabia (tylko nornice) świeżo rozrzucony nie do końca rozłożony kompost. Ale wtedy do akcji wkracza mój kot-tygrys:)

  W zaprzyjaźnionych ogrodach zauważyłam, że nornice bardzo lubią ryć np. wokół piaskownic dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam mam pytanko czy słomę z pod truskawek się się zbiera na zimę

  OdpowiedzUsuń
 4. Opinie są różne - zbierać czy nie zbierać:) Ja nie zbieram. Ale jeśli truskawki były mocno zagrzybione, nie koszone itd., w słomie może przetrwać sporo patogenów.
  Jednak z drugiej strony chorych truskawek i starszych niż 3-letnie po prostu się nie trzyma. Wygodniej zmieniać stanowisko:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czyli Ty uwarzasz że te dwa lata to sloma spokojnie może byc? Ale ją chyba będę zbierał po korzeniu truskawek bo mam dostęp do słomy:) A jeszcze dwa pytania mam czym Ty rozkladasz słomę i cz na młode truskawki też można rozkładać ? Z góry dzięki za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W dwuletnich truskawkach może być:) Z tym że słoma nie wytrzymuje dwóch lat, bo się rozkłada. Do wiosny zostaje z niej szara sieczka i trzeba rozłożyć nową warstwę słomy.

   Młode truskawki też można oczywiście ściółkować i wręcz warto:) Słomę rozkładam ręcznie - w ogrodzie to zajmuje chwilę.

   Więcej o ściółkowaniu truskawek piszę tutaj: http://niepodlewam.blogspot.com/2015/03/truskawki-pielegnacja-na-wiosne.html

   Usuń
 6. Witam a czy sciolkowanie sloma nie stwarza slimakom idealnych warunkow do rozwoju ?

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie zauważyłam, aby słoma była wylęgarnią ślimaków:) W moich truskawkach bywa,że siedzą w samych krzaczkach, ale w słomie - nie. Nie mam jednak z nimi problemu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Na starą słomę - jeśli jest podejrzenie o grzyby lub na trawę, polecam zastosować probioemy ale po spryskaniu najlepiej przykryć kolejną warstwą bo szkodzą im promienie UV. Probiotyczne bakterie radzą sobie z grzybami "zaduszając" je. :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...