Translate

Cieniowanie roślin na balkonie – agrowłóknina na upały

Czasami upał jest tak wielki, że rośliny na balkonie więdną mimo podlewania. W bardzo wysokiej temperaturze nie są bowiem w stanie przyswajać wody. Pomaga cieniowanie agrowłókniną.

Agrowłókniny są produkowane z polipropylenu, czyli tworzywa sztucznego. Przypominają wyglądem gazę. Różnią się kolorami i grubością. Wielka płachta kosztuje kilka złotych.

Do stosowania na balkonie i tarasie najlepsza jest agrowłóknina biała i cienka (tzw. wiosenna). Jest tak lekka, że można nią przykryć delikatne zioła, kwiaty czy warzywa, bez obawy, że się połamią pod jej ciężarem.

Agrowłókninę możną ciąć nożyczkami, np. pod wymiar skrzynki balkonowej. Aby nie zwiał jej wiatr, można ją przypinać, np. spinaczami do upranej bielizny.

Kwiaty w donicach cieniowane agrowłókniną. W dniu, w którym zrobiłam to zdjęcie było około 40 stopni Celsjusza. 

Agrowłóknina przepuszcza powietrze, wodę i promienie słoneczne. Te ostatnie filtruje, dlatego rośliny i donice nagrzewają się mniej, a woda wolniej paruje. Po prostu wystarczy agrowłókninę narzucić na rośliny – i gotowe.

Na moim tarasie agrowłókniną najczęściej przykrywam bazylię i ogórecznika – bo, niestety, mimo że mają wilgotną ziemię w doniczkach, w prażącym słońcu szybko więdną. Bazylia słabo się regeneruje, ogórecznik – trochę lepiej.

Z tropikalnym słońcem dobrze sobie radzą pomidory (szczególnie karłowe) i papryka w donicach. Na pewno pomaga też ich ściółkowanie (stosuję słomę). Jednak czasami je również przykrywam agrowłókniną, zwłaszcza jeśli wychodzę na cały dzień z domu, a jest prognozowany wielki upał. Gdy są wysokie, mają owoce i dużo liści, tak szybko wyparowuje z nich woda, że korzenie nie nadążają z jej pobieraniem.

Na moim tarasie używam do cieniowania agrowłókniny białej i cienkiej, tzw. wiosennej. Jest tak lekka, że nie łamie delikatnych roślin. 

Agrowłóknina na balkonie i tarasie przydaje się także do ochrony roślin przed zimnem wiosną oraz jesienią. Przykryte nią zioła, kwiaty,  warzywa są mniej narażone na szok temperaturowy w nocy i przemarznięcie.

Na zimę agrowłókniną można obwiązać górną część iglaków, róż czy wiciokrzewów rosnących w pojemnikach. Są wtedy mniej narażone na wyschnięcie.

Nawadnianie przy pomocy plastikowej butelki - ten patent też jest niezły na upały. Jednak, gdy temperatura jest ekstremalnie wysoka, rośliny w donicach nie są w stanie jej normalnie pobierać. I mimo to liście więdną.


4 komentarze :

  1. odbiegając trochę od tematu: cudowna kamienica, i te okiennice. Zakochałam się :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Też się zakochałam:) Zdjęcie zrobiłam gdzieś poza turystycznymi szlakami w Wenecji. Lubię podziwiać zwykłe kwiaty zwykłych ludzi.

    OdpowiedzUsuń
  3. Zawsze myślałem, że roślina pod taką agrowłókniną w gorące dni, ugotuje się jeszcze szybciej. Dzięki za wskazówkę.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...