Translate

Doniczka z wiaderka – jak wytopić dziury

Z plastikowego wiaderka można zrobić duże doniczki. Są w sam raz do uprawy papryki i innych warzyw na balkonie. Trzeba tylko zrobić kilka dziur w dnie. Można je wytopić śrubokrętem.

W wiaderkach przerobionych na donice doskonale rosną różne warzywa, np. papryka.

Doniczki z wiaderek są idealne do uprawy warzyw na balkonie lub tarasie. Są duże, głębokie i w dodatku mają rączki, co ułatwia ich przenoszenie. Bardzo dobrze w donicach z wiader rosną np. koper ogrodowy, ogórek, papryka, papryka chili, pomidor, por, sałata rzymska, szpinak.

Zaletą doniczek z wiaderek jest także ich cena. Wiaderka są bowiem zwykle kilka razy tańsze niż doniczki. Trzeba tylko zrobić otwory w dnach. Są potrzebne, by nadmiar wody mógł z wiaderka wypływać na podstawkę.

Dziury w dnie wiaderka można łatwo wytopić, czyli bez wiercenia. Nie każdy ma wiertarkę w domu.
Wytapianie otworów w dnie wiaderka – krok po kroku

1. Rozgrzać metalowy pręt

Moim zdaniem najwygodniejszy do wytapiania dziur w plastiku jest duży śrubokręt (najlepiej stary, już nie używany do innych celów). Ma bowiem uchwyt, który nie się nie nagrzewa (mniejsze ryzyko poparzenia). Wygodnie trzyma się go też w damskiej dłoni.

Stalową część śrubokręta rozgrzewa się nad ogniem, np. kuchenki gazowej, ale też ogniska czy kominka. Czas nagrzewania – 2-3 minuty do zrobienia każdego otworu.


2. Wytapianie otworów

Rozgrzany śrubokręt przyłożyć do dna wiaderka i lekko nacisnąć. Plastik – po przyłożeniu gorącego metalu - topi się jak masło.Aby wytopić kolejny otwór, trzeba znowu rozgrzać śrubokręt nad ogniem.
W dnie wiaderka trzeba zrobić 3-5 dziur. Czasem – gdy przyciśnie się gorący śrubokręt za mocno -  plastik trochę pęka. Wytopione otwory są nieregularne. Nie trzeba się tym przejmować.😏


8 komentarzy :

 1. Dobra, stara metoda - robię tak dziury w dnach zwykłych doniczek i dodatkowe dziurki po bokach doniczek dla storczyków. Mam nawet specjalny stary śrubokręt do tego celu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Też używamy plastikowych wiaderek w tunelu foliowym . Mąż wiercił. Ta metoda jest super, a może i szybsza . Miłego dnia .

  OdpowiedzUsuń
 3. Najgorzej, że nawet w prawdziwych doniczkach nigdy nie ma tych dziur i trzeba je dopiero zrobić :[ a ja teraz przerabiam na "doniczkę" (prawie rabatkę) kartonowe pudło, w którym przyszły kiszone soki. Wykładam je grubą folią po worku z suchą karmą dla psa. Nie marnuje się nic ;) chociaż i tak by się nie zmarnowało, ale jeszcze się u mnie przyda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fakt: doniczki z dziurami stały się rarytasem w sklepach:)

   Usuń
 4. Jedli sie kupuje karmę dla rybek w takich dużych plastikowych opakowaniach to również i je można wykorzystać jako donice. Wgl to ja wykorzystuję opakowania po duzych jogurtach do rozsad (rolki po papierze toaletowym też...). Trzeba wykorzystywać ponownie te plastiki bo recykling to trochę jeszcze mit w polskich warunkach 😐

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakby to bylo pieknie,gdyby np. Kubeczki po jogurtach byly potem do iczkami do rozsad, a potem nadawaly sie na kompost...🙄

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...