Translate

Pory – jak uprawiać w donicach

Duża donica, dobra ziemia i słoneczny balkon – to przepis na dorodne pory w donicach. Można je z powodzeniem uprawiać na balkonie albo tarasie.

Pory bardzo dobrze rosną w donicach.

Pory to warzywa bardzo żarłoczne. Aby wyhodować tak dorodne okazy, jakie leżą na sklepowych półkach potrzeba mnóstwo nawozu – i raczej nie są to nawozy naturalne.

Uprawa porów w donicach na balkonie to własne, ekologiczne warzywa. Wiadomo na czym rosły i czym były nawożone.

Pory w donicach rosną bardzo dobrze. Pojemniki muszą być KONIECZNIE duże. Pory można je traktować jak jadalne rośliny ozdobne. Skoro na balkonach sadzi się trawy, to dlaczego nie pory?

Por wyhodowany w donicy.


Uprawa porów w donicach:


1. Słoneczne miejsce

Pory lubią słoneczne stanowiska. Do uprawy najlepszy jest balkon od południa, a może być też od wschodu i zachodu.

2. Wielkość donicy

Donica dla porów MUSI mieć co najmniej 10 litrów pojemności. To mniej więcej wielkość wiaderka. Bardzo dobre są zwłaszcza donice wysokie. Por ma bowiem bardzo mocny, głęboki system korzeniowy.

W mniejszej donicy pory też rosną, ale małe. Ziemia zbyt szybko wysycha i jałowieje.
Pory najlepiej sadzić same w donicy. Dość trudno dobrać im odpowiednie towarzystwo pod względem odporności na niską temperaturę i żarłoczność. Poza tym przez pierwsze 2 miesiące uprawy pory wyglądają jak niteczki i mogą być zagłuszane przez inne rośliny. Potem wyrastają z nich metrowe (lub jeszcze wyższe) giganty i to one rządzą w donicy.

Pory można ewentualnie sadzić razem z innymi warzywami lub kwiatami w tym samym pojemniku. To mogą być np. pomidory karłowe, kalarepa, aksamitki.

W donicy 10-litrowej sadzi się po 4-5 porów. Stopniowo można je (po jednym) wyciągać i zjadać.

Pory posadzone z kalarepą. 


3. Ziemia

Pory potrzebują żyznej ziemi. Świetny jest kompost. Gdy nie ma kompostu, można kupić ziemię do warzyw i wymieszać ją 1-2 garściami granulowanego guano czy nawozu kurzego.

W ziemi uniwersalnej z hipermarketu pory będą wegetowały. Jest po prostu za słaba.

4. Termin siewu

Pory, które mają rosnąć w donicach, sieje się trochę wcześniej niż te z przeznaczeniem do ogrodu.

Por w donicach można siać na dwa sposoby: 


  • Z rozsady – to bardziej popularny sposób. Nasiona sieje się do skrzynek na parapecie od 20 stycznia do końca marca. Po wzejściu siewki warto od razu hartować na zewnątrz w cieplejsze dni. Gdy pory mają po około 5 cm, trzeba je przesadzić do dużych donic, w których będą rosły na balkonie. 
  • Bez rozsady – plusem takiego rozwiązania jest brak robienia rozsady. Siew porów jest bowiem bardzo łatwy, ale trudniejsze jest przesadzanie małych porów. Gdy ma się słaby wzrok, trudno sadzić rośliny wyglądające jak niteczki. Dlatego wygodniej pory siać od razu do docelowych, dużych donic. Minusem jest wielkość i ciężar takich donic. Dlatego pory bez rozsady najlepiej siać do donic ustawionych na balkonie (bez wnoszenia ich do domu) na przełomie marca i kwietnia. Zbiór jest wtedy późniejszy i trochę mniejszy, ale uprawa łatwiejsza.

Siewki porów wyglądają jak zielone niteczki. Trudno je dostrzec, a co dopiero przesadzać.

Pory sieje się na głębokość 1 cm. Gdy wzejdą za gęsto, trzeba nadmiar siewek usunąć (można przesadzić). Por wschodzi najlepiej w temperaturze od 16 stopni Celsjusza. Pierwsze zielone listki pojawiają się po 10-20 dniach. Gdy por ma zimniej, trawa to dłużej.

Por jest odporny na przymrozki. Siewki z ciepłego parapetu potrzebują jednak hartowania. Wiele odmian porów potrafi przetrwać zimę, ale w ogrodzie. Na balkonie bez problemu znoszą mróz do około minus 10 stopni Celsjusza lub więcej (w zależności od donicy). Dlatego pory z balkonu można zbierać nawet jeszcze w grudniu.

5. Podlewanie

Pory lubią umiarkowane podlewanie. Póki wyglądają jak zielone niteczki, źle znoszą brak wody.
Starsze pory dobrze tolerują lekkie przesuszenie od czasu do czasu.

Korzenie porów są tak mocne, że trudno je wyrwać z donicy.


6. Nawożenie

Pory są żarłoczne. Zasilanie zaczyna się 5 tygodni po posadzeniu w dużych donicach, jeśli były uprawiane z rozsady, albo gdy mają po 10-15 cm, jeżeli były siane od razu do docelowych, dużych donic.

Nawóz – najlepiej naturalny - stosuje się raz w tygodniu. Świetne są np. gotowy nawóz z pokrzywy oraz z odchodów dżdżownic.

Warto wiedzieć


  • Por jest spokrewniony z czosnkiem i cebulą.
  • Obecnie jest uprawiany jako warzywo. Dawniej w Polsce był też popularnym ziołem. Zmiażdżone liście (w postaci okładów) stosowano jako lek m.in. na złamania i sparaliżowane kończyny. Por miał też chronić przed upiorami.


2 komentarze :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...