Koper ogrodowy uprawiany w donicy. |
Koperek ogrodowy to świetna przyprawa. Nadaje się do sałatek, zup, na kanapki i posypywania wszelakich dań obiadowych.
Uprawa koperku w donicach jest łatwa. Niezawodnie wschodzi i szybko rośnie. Problemem bywa zbyt szybkie wysychanie ziemi w doniczkach w czasie upałów. Nadaje się do uprawy z innymi warzywami w tej samej donicy, zwłaszcza ogórkami.
W donicach można siać wszystkie odmiany koperku ogrodowego.
Uprawa kopru ogrodowego w donicach:
1. Słoneczne miejsce
Koperek lubi słoneczne stanowiska, ale nie w prażącym słońcu. Do uprawy najlepsze są balkony od wschodu i zachodu. Jeśli o południa, to trzeba ustawić doniczkę z koprem tak, żeby go delikatnie zacieniała np. balustrada balkonu albo inne rośliny.2. Wielkość donicy
Donica dla koperku nie musi być duża. Wystarczy taka, jak do roślin pokojowych. Jednak w małej doniczce koper nie urośnie duży. Gdy osiągnie około 15-20 cm, trzeba go zjadać.Duży koper – nawet do kiszenia ogórków – wyrośnie w donicy o pojemności co najmniej 10 l.
Koper ogrodowy nie ma mocnych korzeni i teoretycznie nie potrzebuje dużej donicy. Po prostu małych w donicach ziemia szybko wysycha i się nagrzewa. Wtedy koper słabo rośnie, staje się łykowaty, wcześnie zakwita, a nawet więdnie.
W dużej donicy razem z koprem można siać np. ogórki.
Jak uprawiać ogórki w donicach CZYTAJ TUTAJ
W dużej donicy koper rośnie dorodniejszy. |
3. Ziemia
Koper ogrodowy lubi żyzną ziemię. Najlepszy jest kompost. Jeśli nie ma kompostu, można kupić ziemię do warzyw.4. Termin siewu
Koper sieje się od razu do donic, na głębokość 1-2 cm. Czas siewu: od 15 kwietnia do 10 sierpnia.Koperek wschodzi po 10-14 dniach. Do zbioru na młode listki nadaje się już po miesiącu.
Najlepiej koper wysiewać, np. po jednym rządku, co 1-2 tygodni. Wtedy cały czas będzie świeża dostawa koperku z balkonu.
Do sadzenia nie nadaje koper kupiony w doniczce w sklepie. Taki koper trzeba zjeść. Na balkonie koper uprawia się z siewu nasion.
Nasiona koperku |
5. Podlewanie
Koper ogrodowy lubi umiarkowane podlewanie. Ziemia powinna być lekko wilgotna lecz nie mokra. Na brak wody jest szczególnie wrażliwy młody koperek.6. Nawożenie
Nie ma potrzeby. Jedynie jeśli ziemia jest słaba, koper można zasilić 1-2 razy, najlepiej nawozem naturalnym.Warto wiedzieć
- Obecnie koper ogrodowy jest uprawiany jako warzywo przyprawowe. Dawniej w Polsce był raczej lekiem. Używano go na bezsenność i chrapanie.
Jakie warzywa uprawiać na balkonie CZYTAJ TUTAJ
O, dobry pomysł, dziękuję, bo coś mi koper nie wyrósł w tym sezonie na działce, więc może spróbuję z donicą na balkonie :)
OdpowiedzUsuńPosiałam koper w doniczce i wygląda jak nie koper dlaczego?
OdpowiedzUsuńPierwsze dwa listki nie wyglądają jak kopru:) Może dlatego...
UsuńTeż uprawiam go w donicach. Kapryśny jest... Najlepiej udają się odmiany przeznaczone do uprawy w pojemnikach. Są też niewysokie- akurat do donic.
OdpowiedzUsuńDlaczego koper wyrósł mi długi? I ma 2 listki
OdpowiedzUsuńTaka jego natura:) Listków niedługo pojawi się więcej. Być może to po prostu wysoka odmiana i wysoki wzrost ma w genach.
OdpowiedzUsuńZasiałam koper do doniczki w ubiegłym roku, urósł pięknie ale miał słaby zapach.Dlaczego?
OdpowiedzUsuńUbiegły rok - 2020 - był mało słoneczny. Źle dojrzewały też np. pomidory. Do zmagazynowania olejków koperek potrzebuje słońca:)
OdpowiedzUsuńA mój koperek opadł... Wyrosły te pierwsze liście i opadło wszystko... Jakby ktoś rękę do doniczki wsadzil. Może za dużo nasion dałam? Może za mało wody miał?
OdpowiedzUsuńMożliwe, że to fuzarioza (grzyby żyjące w ziemi). Najczęściej nie są groźne. Atakują zwłaszcza gdy za dużo się podlewa, jest mało słońca i ciepło.
UsuńNajlepiej nie przejmować się niepowodzeniem i posiać koperek jeszcze raz. Albo coś innego:)