Translate

Miechunka peruwiańska – jak uprawiać w donicach

Doskonale rośnie w donicy na balkonie. Miechunka peruwiańska, znana też jako rodzynek brazylijski, to jednocześnie warzywo i roślina ozdobna. Kwiaty ładnie pachną.

Owoce miechunki peruwiańskie bywają też nazywane rodzynkami brazylijskimi. Można je mieć na balkonie.


Miechunka peruwiańska ma żółte owoce ukryte w osłonkach jak z pergaminu. Z jednej rośliny zbiera się nawet około 100 sztuk.

Owoce miechunki peruwiańskiej mają wielkość wiśni. Używa się ich do sałatek, dekoracji dań, potraw duszonych. Nadają się też suszenia – przypominają w smaku rodzynki (stąd popularna nazwa rodzynek brazylijski).

Kwiaty nie są zbyt dekoracyjne. Przypominają kwiatki ziemniaka. Przyjemnie pachną. Zapach jest delikatny lecz wyczuwalny na balkonie lub tarasie.

Ogólnie miechunka peruwiańska nie jest trudna w uprawie. Trzeba tylko odpowiednio wcześnie ją posiać i zapewnić dużo słońca.

Kwiaty miechunki peruwiańskiej ładnie pachną lecz delikatnie.

Uprawa miechunki peruwiańskiej w donicach:

1. Słoneczny balkon lub taras

Miechunka peruwiańska uwielbia słoneczne stanowiska. W półcieniu rośnie dobrze lecz słabo kwitnie i owocuje. Dlatego najlepsze dla miechunki peruwiańskiej są balkony bardzo słoneczne.

2. Jak duża donica

Miechunki peruwiańskie osiągają 70-200 cm wysokości. Mniejsze dobrze rosną w doniczkach o pojemności 5 litrów, ale większe potrzebują donic co najmniej 10-litrowych.

Problem w tym, że gdy sieje się miechunki peruwiańskie, zwykle nie wiadomo, jak duże urosną. Kupowane nasiona są bezodmianowe. Nie wiadomo, jak duże rośliny z nich wyrosną.😕 Najczęściej to około 100 cm wysokości.

Miechunka peruwiańska lubi słoneczne balkony i tarasy.

3. Ziemia

Miechunka peruwiańska lubi żyzną ziemię. Najlepszy jest kompost albo dobra ziemia ze sklepu ogrodniczego.

4. Termin siewu

Miechunkę peruwiańską uprawia się z rozsady. Nasiona sieje się około 15 marca.

Tego terminu trzeba przestrzegać. Zbyt późno siane miechunki też ładnie rosną, ale mają zbyt mało czasu, by zakwitnąć i wydać dużo owoców. Po prostu polskie lato jest dla nich za krótkie. Miechunkę peruwiańską trzeba uprawiać z rozsady.

Nasiona wysiewa się do skrzynki (na głębokość 0,5-1 cm). Gdy miechunki mają po jednym liściu właściwym, trzeba je przepikować do osobnych doniczek.

W uprawie doniczkowej miechunki peruwiańskie wygodniej od razu siać po 1-2 nasionka do osobnych, małych doniczek. Wtedy niepotrzebne jest pikowanie (czyli mniej pracy). Jeśli w doniczce wyrośnie więcej niż jedna roślinka, słabsze się wyrywa albo przesadza do innych doniczek.

Gdy wiosenne dni są ciepłe, miechunki wystawia się na balkon, by mogły się hartować.

Do dużych doniczek miechunkę przesadza się między 20 maja a 10 czerwca. Wtedy wystawia się ją też na balkon. Gdy spodziewane są przymrozki, miechunki wstawia się do mieszkania. Mróz dla młodych miechunek jest zabójczy.

5. Podlewanie

Miechunka peruwiańska lubi obfite, systematyczne podlewanie. Toleruje tylko lekkie przesuszenie.

Żółknąca osłonka to znak, że w środku jest dojrzały owoc. Można ją rozerwać palcami i sprawdzić.

6. Nawożenie

Miechunki peruwiańskie bardzo lubią nawożenie, najlepiej raz w tygodniu.  W uprawie doniczkowej polecam nawozy naturalne, które nie mają uciążliwego zapachu - na bazie odchodów dżdżownic czy z pokrzywą.

O nawozach naturalnych bez zapachu CZYTAJ TUTAJ

Warto wiedzieć


 • Miechunka peruwiańska jest byliną. Teoretycznie można ją przechować przez zimę w mieszkaniu. W praktyce to dość kłopotliwe, bo jest dość duża. Poza tym zimą preferuje chłodniejsze pomieszczenia. Wygodniej jest siać miechunki co roku w marcu i uprawiać jak ośliny jednoroczne.


O innych warzywach na balkon CZYTAJ TUTAJ


3 komentarze :

 1. Zdarzyło mi się posiać miechunkę peruwiańską w szklarni z 5 lat temu. I stąd wiem, że to bylina, bo odbija co roku.

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie dwa lata temu miechunka robiła za choinkę xD
  Miała ponad dwa metry!
  Niestety "lubią" je małe białe muszki, które trudno wytępić :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszki u mnie też były problemem:) Z nasion jednak mniej kłopotliwa jest uprawa...

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...