Translate

Cięcie wiśni

Nie trzeba mieć żadnych specjalnych zdolności ogrodniczych, żeby nauczyć się cięcia wiśni. W moim ogrodzie mam wyłącznie nieszczepione drzewa (lokalnej odmiany rozmnażającej się przez odrosty korzeniowe), które teoretycznie powinny mieć sięgać co najmniej dachu domu. Dzięki cięciu, mierzą po ok. 2 m wysokości, czyli akurat tyle, by owoce zrywać bez wchodzenia na drabinę.

Po pierwsze: wiśnie przycina się wyłącznie po zebraniu owoców (w moim ogrodzie to koniec lipca). Zabieg przeprowadzam w dzień suchy. Błędem jest cięcie wiśni wiosną!

Dlaczego wiśnie lepiej ciąć latem niż wiosną: CZYTAJ TUTAJ.

Po drugie: wycinam wszystkie gałęzie rosnące w górę na wysokości powyżej ok. 2 m.

Po trzecie: usuwam gałęzie stare, krzyżujące się, złamane.

Po czwarte: staram się zostawić jak najwięcej najmłodszych gałązek, ponieważ to na nich będą kwiaty i owoce, ale jeśli są za długie, np. ścielą się po ziemi, skracam je.

Wiśnie, których się nie przycina robią się "łyse", gałęzie wewnątrz korony zamierają, a owoce są tylko na jej obrzeżach. Drzewo traci ładny pokrój. Koronom moich wiśni nadaję kształt spłaszczonego koła.

Co roku wycinam ok. 1/3 gałęzi, a wiśni rosnącej od południa - nawet 1/2 (rośnie najbardziej intensywnie). Cięcie sprawia, że drzewka są tak gęste, że zakładają w nich gniazda ptaki - na szczęście nie co roku, bo wtedy czekamy długo ze zbiorem owoców i cięciem, by ich nie płoszyć.
Zdarzyło mi się z  tego powodu ciąć wiśnię w sierpniu, bez szkody dla niej.


Ta wiśnia ma 11 lat - gdyby nie była cięta, po owoce trzeba byłoby wchodzić po bardzo wysokiej drabinie. Poniżej ta sama wiśnia w okresie kwitnieniaO zapylaczach dla wiśni piszę tutaj:10 komentarzy :

 1. Mam kolo domu 5 letnia wisnie ,kazdego roku pieknie kwitnie i ma owoce ktore nigdy nie dojzewaja bo wczesniej wszystkie opadaja .Chyba w tym roku bedzie podobnie.Prosze poradzcie jak temu zapobiec.Z powazaniem .Adam adres: wieslawa.adam@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyczyn może być wiele. Czasami nie sposób jej ustalić. Jeszcze częściej zdarza się to czereśniom. To mogą być m.in. słabe zapylenie lub oświetlenie, choroby.

  Wydaje mi się, że w tym przypadku możliwy jest problem z glebą. Gdy ziemia jest zbyt piaszczysta, wiśnia - zwłaszcza młoda - często ładnie rośnie, ale może albo masowo zrzucać owoce, ale są one drobne. Czasami, gdy wiśnia urośnie i sięgnie korzeniami dalej, problem sam znika.
  Moim zdaniem wpływ może mieć też podkładka wiśni, bo nie każda "lubi" piaszczystą glebę (np. czereśnia ptasia typ Alkavo). Mam nadzieję, że pomogłam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Maczku, czy jest możliwość nabycia od Ciebie sadzonek tej wiśni - przywracamy na wolnym wybiegu stare odmiany, mamy takie nieszczepione węgierki i mirabelki. odbudowujemy stary sad, sadzony przez pradziadka w 1922r. zostały nam tylko 2 malinówki z niego.. każdy namiar na stare odmiany cenny :) julitab@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. Pomysł REWELACJA:) Odpowiedziałam na maila.

  OdpowiedzUsuń
 5. witam, kupiłam dzialkę i są dwie wiśnie, które owocują tylko na końcach gałęzi, a na niektórych zawiązkach oplatają pajęczynką i usychają. Czy jeśli poprzycinam ją za miesiąc to ona odrzyje i będzie lepiej rodzić?

  OdpowiedzUsuń
 6. Odżyje:) Wręcz trzeba ciąć. Niecięte wiśnie owocują właśnie tylko na końcach gałęzi. Przy okazji trochę szkodniki ucierpią.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta uwaga o ptakach w koronie, wspaniałe zachowanie! :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Co się stanie jak przytnę sporą wiśnię w okresie kwitnienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiśnię może zaatakować rak bakteryjny. Dużo zależy od odporności odmian. Jeśli już trzeba w czasie kwitnienia przyciąć wiśnię, to warto ranę zasmarować np. maścią ogrodniczą.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...