Translate

Światło dla storczyków - test fiołka

Jedno - największe - okno mojego domu zostało specjalnie zaprojektowane dla storczyków. Ma charakter witryny, której nigdy się nie otwiera (szybę myje się wyłącznie od zewnątrz). Rolety także są przystosowane do storczyków: gdy są opuszczone, rośliny mogą bez przeszkód korzystać ze światła słonecznego, zaś gdy są podniesione, można podziwiać kwiaty, bo nic ich nie zasłania.
Okno wychodzi na zachód i moim zdaniem to bardzo dobry wybór. Polecam również okna od wschodu, zwłaszcza dla ćmówek (Phalaenopsis). Wybór wystawy nie jest łatwy, bo storczyki najlepiej rosną w miejscach jasnych, ale nie w pełnym słońcu. Dlatego jeśli wybierze się dla nich parapet od południa, powinien być on lekko zacieniony, np. obok można ustawić inną roślinę, które osłoni częściowo storczyka swoimi liśćmi.Wspaniałym testerem, czy na parapecie jest odpowiednia ilość światła dla storczyka, jest popularny fiołek afrykański (sępolia). Jeśli on na nim dobrze rośnie, dobrze będzie rósł też storczyk.
3 komentarze :

 1. Nie powinno się wrzucać wszystkich storczyków do jednego worka. Tam, gdzie Phalaenopsis będzie się czuł najlepiej, Brassavola czy Cattleya mogą w ogóle nie zakwitnąć.

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie falenopsisy rosną i kwitną na północnych oknach .Ale mam problem z wełnowcami .Jeden storczyk zakupiony był zarażony ,czego nie zauważyłam od razu. Jak się ich pozbyć ? Czym opryskać rośliny ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ścierać wełnowce mokrą szmatką:) Ja do każdego liścia używam osobnej szmatki i wyrzucam, żeby nie roznosić szkodników. Mogą być też płatki kosmetyczne:)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...