Translate

Siew fasoli – jak moczyć nasiona w skrzypie

Nasiona fasoli moczone w wodzie przed siewem szybciej kiełkują. Gdy do wody doda się skrzyp, fasola rzadziej jest atakowana przez choroby grzybowe.

Fasolę sieje się od 15 maja do 7 lipca. Wtedy jest już dla niej wystarczająco ciepło. Zwykle fasola wschodzi 3-10 dni. Dłużej fasola wschodzi w połowie maja, bo zdarzają się chłodne dni, oraz w czerwcu, ponieważ to często miesiąc bez deszczu.

Moczenie nasiona fasoli w wodzie przyśpiesza kiełkowanie o kilka dni. Mniej też trzeba podlewać grządki z posianą fasolą. Do wody do moczenia nasion fasoli warto dodać skrzyp. To bardzo prosty sposób „dezynfekowania” nasion fasoli.

Skrzyp zawiera krzem, który rozpuszcza się w wodzie. To pierwiastek znajdujący się w każdym organizmie żywym (także człowieka). W roślinach wzmacnia komórki, przez co grzyby trudniej do nich przenikają. W efekcie rośliny są bardziej odporne i zdrowsze.

Jak moczyć nasiona fasoli w wodzie ze skrzypem


Krok 1

Do miseczki wrzucić skrzyp pocięty lub porwany w rękach. Wystarczy jeden skrzyp większy albo kilka mniejszych.


---------------------------------------------------------

Krok 2

Zalać skrzyp wodą, najlepiej nagrzaną przez słońce. Fasola najlepiej kiełkuje, gdy ma co najmniej 15 stopni Celsjusza. Tyle mniej więcej ma woda wodociągowa w porze siania fasoli - tak pokazuje mój czajnik w wyświetlaczem temperatury:)

Gdy woda jest cieplejsza, czyli nagrzana przez słońce, fasola potrafi wypuścić kiełki w ciągu kilku godzin.


-----------------------------------------------------------

Krok 3

Wrzucić nasiona fasolki do wody ze skrzypem. Odstawić na 24 godziny.

Nasiona fasoli można też umieścić np. w durszlaku i dopiero wtedy wstawić do wody ze skrzypem. Dzięki temu nie trzeba nasion „szukać” w skrzypie.

Można też wyciąg ze skrzypu przygotować wcześniej (24 godziny moczenia skrzypu) i odcedzić. Dopiero wtedy dodać nasiona i moczyć kolejne 24 godziny.----------------------------------------------------------

Krok 4

Wyjąć nasiona fasoli z wody ze skrzypem i posiać.-----------------------------------------------

Co zrobić z resztkami skrzypu


Liście i łodygi skrzypu do świetny dodatek do kompostu. Wzbogacają go m.in. w azot i krzem.

Resztki skrzypu w kompostowniku.
----------------------------------------------------------

Resztki skrzypu z moczenia nasion fasoli można też dodawać do gnojówek roślinnych, np. z pokrzywy lub dzikiego bzu czarnego. Wzbogacają je w krzem.

Resztki skrzypu w gnojówce z pokrzywą.
------------------------------------------------------------

Jeśli skrzypu zostało bardzo dużo, można go przerobić na gnojówkę. Jest rewelacyjna do truskawek w porze kwitnienia. Podlewane nią truskawki rzadziej mają zapleśniałe owoce.

Gotowa gnojówka ze skrzypu.

O uprawie fasoli CZYTAJ TUTAJ1 komentarz :

  1. Szkoda, ze wcześniej o tym nie wiedziałam. Skrzypu u mnie mnóstwo, a fasola słabo wschodzi. Zrobię dziś gnojówkę ze skrzypu:)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...