Translate

Czarny tulipan - Queen of Night

Nie ma całkowicie czarnych tulipanów. Są jednak odmiany prawie czarne. Najsłynniejsza z nich to "Queen of Night" wyhodowana w połowie  XX wieku. W dni pochmurne jej płatki są czarne, w słoneczne - ciemnofioletowe.

Czarne tulipany "Queen of Night" mam w ogrodzie ponad 10 lat. Nazwa - w tłumaczeniu na polski "Królowa Nocy" - bardzo do tej odmiany pasuje. To kwiat elegancki, wysmukły, wyprostowany, o arystokratycznym, ale subtelnym zapachu. Nigdy nie rozchyla szeroko płatków.

Oczywiście "Queen of Night" nie jest jedynym czarnym tulipanem. Ponoć jest aż 300 odmian tak ciemnych tulipanów. Najstarsze pochodzą z XIX wieku.

Czarne tulipany "Queen of Night"

Kwitnienie

Tulipan "Queen of Night" kwitnie późno, gdy większość innych odmian już zrzuca płatki  - zwykle w pierwszej połowie maja. Tylko gdy wiosna jest wczesna i  ciepła zakwita pod koniec kwietnia.

Kolor płatków trudno określić. W dni pochmurne i wieczorami są czarne. Jednak gdy świeci słońce mają kolor ciemnego fioletu. Pręciki i pyłek także są ciemnofioletowe. Słupek zaś jest biały.

Gdy świeci słońce, "Queen of Night" jest ciemnofioletowy. W dni pochmurne i wieczorem płatki sprawiają wrażenie czarnych. 

Kwitnienie "Queen of Night" jest bardzo długie. Zdarza się, że trwa nawet 3 tygodnie. Płatki nie zawsze opadają na ziemię - bywa, że zasychają na łodydze.

Kwiaty są wysmukłe, raczej niewielkie.

Pręciki i pyłek są ciemnofioletowe.Zapach

Jest bardzo, bardzo delikatny, ale arystokratyczny.

Wysokość

Około 65 cm. Tulipan "Queen of Night" jest wysmukły i zawsze prosty.

Gleba

To tulipan niewybredny. Lubi ziemię przepuszczalną, raczej suchą oraz ściółkowanie (korą, szyszkami).

Stanowisko

Słoneczne lub lekki półcień.

Warto "Queen of Night" sadzić tuż przy ścieżkach, bo ze względu na kolor ten tulipan jest niewidoczny z daleka (nawet posadzony na tle np. iglaków). Dzięki temu łatwiej go podziwiać.

Tę odmianę sadzę też na grobach bliskich. W takim kontekście czarne tulipany wyglądają - dosłownie - nieziemsko.

Rozmnażanie

Odmiana niezbyt plenna. Cebulki są stosunkowo nieduże.

Choroby i szkodniki

To odporna odmiana. Zdarza się, że liście nagryzą ślimaki. U mnie "Queen of Night" najbardziej niszczy pies, bo sadzę ją blisko ścieżek, a on niekoniecznie się ich trzyma.

Odporność na mróz

Bardzo dobra. Największy mróz, jaki "Queen of Night" wytrzymała to minus 30 stopni Celsjusza. Sądzę, że przetrzymałaby też większy.

Tulipan "Queen of Night" dobrze znosi wiosenne przymrozki i spóźnione opady śniegu.

A propos

Odmiana "Queen of Night" nie jest najbardziej czarna. Jednak jej geny są ponoć bardzo dobre do czarnych krzyżówek. Można spróbować wyhodować nową odmianę czarnego tulipana:)

U mnie w ogrodzie (nie wiem jakim sposobem) pojawiła się mutacja z białymi paseczkami na pręcikach.

Mutacja z białymi paseczkami na pręcikach1 komentarz :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...