Translate

Pokrzywa - wyciąg na mszyce i przędziorki


Z pokrzywy zwyczajnej można przygotować różne preparaty do ochrony roślin i gleby w ogrodzie. Najprostszy do wykonania to wyciąg na mszyce oraz przędziorki. Zawiera m.in. rozcieńczony kwas mrówkowy.

Pokrzywa to bardzo popularna roślina. Rośnie pod płotami, w rowach, na skrajach lasów czy łąk. Podczas zbioru nigdy nie należy jej wyrywać z korzeniami ani zrywać wszystkich roślin.

To bowiem roślina, na której wylęga się mnóstwo motyli, np rusałka pawik, rusałka ceik, czy rusałka admirał przylatujący do Polski nawet aż z Afryki (więcej o motylach w ogrodzie CZYTAJ TUTAJ).

Poza tym zawsze trzeba pozostawić pokrzywy do rozmnożenia - to podstawowa zasada zbioru dziko rosnących ziół.

Do przyrządzenia wyciągu z pokrzywy najlepsze są pędy pokrzywy bez kwiatów o długości około 20 cm. Aby się nie popatrzyć podczas ich zrywania, najlepiej zakładać gumowe rękawice. Płócienne nie chronią tak dobrze.


Przepis na wyciąg z pokrzywy na mszyce i przędziorki


Składniki

1 kg świeżych liści i łodyg pokrzyw albo około 20 dag suszonych (najlepiej zebranych przed kwitnieniem)
10 l wody (najlepiej nagrzanej przez słońce)

Wykonanie

Pokrzywę włożyć luźno do wiaderka. Nie trzeba jej rozdrabniać.

Zalać pokrzywę wodą na 24 godziny. Woda może być z kranu albo deszczówka. Idealnie jest, jeśli woda jest nagrzana przez słońce. Wtedy substancje z pokrzywy lepiej przenikają do wody.
Wyciągu nie trzeba podgrzewać, gotować itp. Można ewentualnie od czasu do czasu zamieszać.
Aby do wyciągu nie powpadały np. owady, można go przykryć. Ja używam starej pieluszki tetrowej. Nie jest to jednak konieczne.
Po 24 godzinach wyciąg nadaje się do użycia. Nie trzeba go rozcieńczać. Jest przezroczysty. Można go przelać do konewki (i podlewać na liście np. kapustę) albo rozpryskiwacza (i opryskiwać np. drzewka i krzewy owocowe).
Szybko traci właściwości. Dlatego trzeba go zużyć od razu po przygotowaniu.

Tak wygląda gotowy do użycia wyciąg z pokrzywy.

Warto wiedzieć

* Substancje niszczące mikroorganizmy, które zawiera pokrzywa zwyczajna, wykorzystywano przed wiekami np. do przedłużania świeżości ryb. W ciepłe pory roku na czas transportu ryby zawijano właśnie w liście pokrzywy.

* Bakteriobójcze właściwości mają też tkaniny z włókna pokrzywy.
Miałam kiedyś bluzkę z pokrzywy na tropikalne upały. Nie odczuwało się w niej ani wysokiej temperatury, ani zapachu potu.


Jak zrobić wyciąg z mniszka pospolitego - na mszyce, przędziorki, miodówki oraz roztacza CZYTAJ TUTAJ.

5 komentarzy :

 1. Myślałam, że to jakaś bardziej skomplikowana procedura :). Dzięki za przepis! Czy pokrzywę można jeszcze w jakiś inny sposób pożytecznie wykorzystać w ogrodzie?

  OdpowiedzUsuń
 2. Doskonała jest też gnojówka z pokrzywy:) Robi się ją podobnie jak wyciąg, ale musi stać dłużej - ok. 2-4 tygodni. Kiedy już ma zapach i wygląd gnojówki, podlewa się nią bez rozcieńczania kompost, by szybciej się rozłożył.
  Po rozcieńczeniu (1 l gnojówki na 10 l wody) można podlewać rośliny - pobudza wzrost roślin i sprzyja ich dobrej kondycji. Bardzo ją lubią np. pomidory, krzewy i drzewa owocowe, kapusta czy róże.
  Taka rozcieńczona gnojówka jest też dobra na ziemię zniszczoną nadmierną chemią, wypaleniem traw, powodzią.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak z zapachem tej gnojówki z pokrzywy? Pytam, bo mam balkon i sąsiadów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gnojówka z pokrzywy śmierdzi mocno (gnojem). Sąsiedzi znienawidzą...

   Usuń
  2. Ja też balkon i zapach ledwo odczuwalny:) zrobiłam małą ilość gnojówki-może dlatego słabo ją czuć:)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...