Translate

Jaszczurki w ogrodzie - pomagają niszczyć szkodniki

Potrzeba im niewiele, by zadomowiły się w ogrodzie. Jaszczurki to gady uwielbiające słońce, skalniaki, rozłożyste byliny oraz kamienne i betonowe ścieżki. Są drapieżnikami siejącymi spustoszenie wśród szkodników roślin. Dla człowieka - zupełnie niegroźne.

W ogrodach lubi zadomowić się jaszczurka zwinka. W porównaniu do innego gada - węża zaskrońca, który też często mieszka w ogrodzie, jest od niego bardziej płochliwa.

Gdy jaszczurki zwinki mają spokój, uwielbiają się wygrzewać na schodach do domu czy ścieżkach w ogrodzie. Błyskawicznie jednak uciekają, gdy tylko usłyszą czy zobaczą człowieka, psa, kota. Zaskrońce zaś są tak ciekawskie, że potrafią wejść nawet do domu. Kompostownik to ich ulubione miejsce składania jaj (więcej o zaskrońcach w ogrodzie CZYTAJ TUTAJ).

Jaszczurka zwinka - ten osobnik stracił kiedyś ogon, który mu odrósł.

Co jedzą jaszczurki zwinki

W ich menu jest bardzo dużo drobnych zwierząt wyrządzających szkody w ogrodzie:
* ślimaki
* gąsienice
* chrząszcze
* wszelkiego rodzaju poczwarki
* pająki
* pluskwiaki
* wije
* muchy
* jaszczurki własnego gatunku
* inne owady, które się nawiną.

Jaszczurki to takie małe, drapieżne "krokodyle" o bardzo dużym apetycie. Potrafią chwytać ofiary żywe, ale i nie gardzą nieżywymi owadami (np. gąsienicami strząśniętymi przez wiatr czy człowieka z drzew owocowych).


Stanowisko w ogrodzie

Mieszkają wyłącznie w bardzo nasłonecznionych miejscach. Muszą mieć zapewnione kryjówki. To mogą być np. kamienie ułożone obok siebie na skalniakach, tak aby między nimi były szczeliny.

W moim ogrodzie jaszczurki lubią się chować w szczelinach między kamieniami.


Jaszczurki potrafią się zadomowić też w różnego rodzaju dekoracjach ogrodowych, np. kwietnikach zrobionych ze starych części urządzeń rolniczych, czy z dużych korzeni drzew. U mnie zamieszkały nawet w stosie płyt bitumicznych zdjętych z dachu, przygotowanych do wywiezienia przy podjeździe samochodowym.

Potrzebują również miejsc do wygrzewania się na słońcu, bo są wybitnie ciepłolubne. Doskonałe są np. duże płaskie kamienie, ścieżki oraz schody betonowe i kamienne, murki itp.

Tryb życia

Zdecydowanie dzienny. Na noc jaszczurki zwinki chowają się do norek (zwykle mają jedną ulubioną). Są aktywne wyłącznie, gdy jest ciepło i świeci słońce. Nie wychodzą z norek w dni pochmurne, deszczowe, z ziemnym wiatrem. Jednak nawet i one szukają cienia podczas tropikalnych upałów, gdy temperatura osiąga 40 stopni Celsjusza.

Rozmnażanie

Gody zwykle odbywają się na przełomie kwietnia i maja. W tym czasie samce robią się zielone.

Samiczki składają jaja w wykopanych płytkich dołkach, wyłącznie w wilgotnej ziemi: między kamieniami, roślinami, szczelinami. Jaj może być 1-18 (każde ma ok. 1-0,8 cm). Następnie dołki zasypują.

Młode jaszczurki wylęgają się po 7-12 tygodniach, najczęściej w czerwcu. Zwykle mają po 5-6 cm długości. Tuż po wykluciu nie potrafią jeszcze szybko uciekać. Jak to dzieci, są ufne - potrafią wejść na dłoń, nie próbują gryźć ani nie odrzucają ogonów.


W moim ogrodzie jaszczurki prawdopodobnie składają jaja pod wielką kępą liliowców. Rosną od południa, ale mimo to ziemia jest zawsze lekko wilgotna i pulchna. Obok są kamienie i schody, na których dorosłe okazy się wygrzewają.

Wrogowie   

Jaszczurki zwinki nie pożyją długo w ogrodach, w których stosuje się chemiczne środki ochrony roślin. Mają prawdopodobnie smaczne mięso. Na jaszczurki zwinki bardzo chętnie polują krety, sójki, sroki, żaby śmieszki. Uwielbia je chrupać (niestety) mój kot.

Jaszczurki w ogóle nie są jadowite. Gdy się je złapie ręką, najczęściej odrzucają ogon i uciekają, czego można się bardzo przestraszyć (nawet jeśli wie się o takim zachowaniu jaszczurek). Ogon zawsze odrasta, nawet wiele razy w życiu. Sporadycznie zdarza się, że jaszczurce odrasta, zamiast jednego, jednocześnie kilka ogonków (nawet 5!).

Jaszczurka zwinka w kryjówce między płytami bitumicznymi. Ma świeżo odrzucony ogon. 


Bardzo  rzadko bywa, że jaszczurka ugryzie w rękę. Ma 65-85 zębów, które, jeśli się wyłamią, odrastają całe życie. Zęby nie są zbyt ostre, dlatego ewentualne ugryzienie rzadko boli.

Wielkość

Dorosłe jaszczurki zwinki mają po 12-24 cm długości. Rosną całe życie, ale dorosłe wolniej. Jak wszystkie inne gady, zrzucają wylinki.

Wylinka jaszczurki zwinki

Źródło: wiedza własna oraz "Płazy i gady krajowe" Włodzimierza Juszczyka

W ogrodzie Niepodlewam mieszkają też inne jaszczurki - padalce. Mają zupełnie inny tryb życia niż jaszczurki zwinki. Więcej CZYTAJ TUTAJ

13 komentarzy :

 1. U mnie od lat zamieszkują mój ogród, nawet kiedyś udało mi się sfotografować jedną :)
  http://blog.pgola.pl/2010/04/08/jaszczurka/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam małe stadko na działce lubią się fotografować 😀, zakaz wstępu mają pieski i kotki

   Usuń
 2. Zajrzałam:) Przepiękne zdjęcia.
  W moim ogrodzie jaszczurek jest mniej niż kiedyś, niestety. Wydaje mi się, że to sprawka mojego kota. Uwielbia mięsko jaszczurkowe...

  OdpowiedzUsuń
 3. A co mój rudy wyczyniał. Zauważył jedną zwinkę, a że sam jest zwinny, to po chwili przyglądałam wijącemu się ogonowi, fu...
  Później widziałam biedaczkę bez ogona ale trzymała się nieźle.
  Oby sobie w spokoju jadła ślimaki, bo po 3 latach plagi brązowych pomrowów, teraz znajduję tylko nieliczne czarno-wzorkowe, wstężyki no i ulubione winniczki. Nie, nie jadam ich, po prostu robią najmniej szkód.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak je sprowadzić do ogrodu ? Na Sycylii jaszczurki robią świetną robotę. Nie ma robactwa, pająków. Chcę je u siebie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie lubią słońce i wylegiwanie się na schodach oraz kamiennych ścieżkach:) Zrobiłam też im domki. Chyba je polubiły, bo się mnożą:) A tutaj o domkach dla jaszczurek:
   https://niepodlewam.blogspot.com/2017/06/domek-dla-jaszczurek-jak-zrobic-w.html

   Usuń
  2. Moje mieszkają pod barbarysem , w okolicy wrzosów, ziemią wokół wysypana kora a brzegi wyłożone kamieniami, oczywiście slonko mają tam przez cały dzień. Nie używam chemii i nie wpuszczam innych czworonogow. Czasem podrzucam k.norki dzdzownice albo inne smakołyki, zajadaja na moich oczach😀

   Usuń
 5. u mnie w lato byla piekna jaszczurka, moglysmy na nia z dzieckiem patrzec i patrzec jak wyleguje sie na sloncu, piesek rowniez chodzil obok a jaszcurka nie uciekala. fotek moglam narobic pelno. ta jakos sie nas nie bala. fajny czas gdy byla u nas jak moglisy na nia patrzec i dawac wody codziennie :P

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam na swojej działce zarówno jaszczurki, jak i zaskrońce, a w sadzawce traszki i żaby. Nie mam brązowych ślimaków, nornic i myszy. Lis poluje na krety i karczowniki. Pilnuję, by tym pożytecznym pomocnikom nikt nie przeszkadzał w ich mozolnej pracy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wspaniały zwierzyniec:):)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czy w upały stawiać im pojemnik z wodą?

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie mam pojęcia:) Ale wydaje mi się, że lepiej zraszać jakiś fragment ogrodu, by mogły korzystać z wody. U mnie woda zbiera się np. w zagłębieniach kamieni na ścieżkach.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...