Translate

Oregano – kiedy i jak siać

Świetne zioło do ogrodu, na parapet i balkon. Uprawa oregano (Origanum vulgare) z nasion jest łatwa, choć są one drobniejsze niż mak. Udaje się zawsze.

Oregano (inna nazwa to lebiodka pospolita) jest byliną. Można je jednak uprawiać z nasion jak roślinę jednoroczną. Bo oregano łatwo kiełkuje, szybko rośnie, a jednoroczne roślinki są najdelikatniejsze w smaku.

Oregano (Origanum vulgare) to zioło przyprawowe, często znane pod nazwą lebiodka pospolita.

Oregano jest łatwe w uprawie. Stanowisko powinno być słoneczne lub tylko lekko ocienione. W cieniu oregano rośnie słabo i ma wybujałe pędy.

Termin siewu

Najlepszy czas na siew oregano to kwiecień lub maj (IV-V). Nasiona można siać w ziemi uniwersalnej (w doniczkach) lub od razu do gruntu.

Jeśli oregano ma rosnąć na parapecie w kuchni, jako przyprawa, którą obrywa się w miarę potrzeb do potraw, można też oregano posiać wcześniej – w marcu, albo później – w czerwcu.

Teoretycznie oregano wschodzi dobrze na parapecie bez względu na porę roku. Jednak gdy oregano jest wysiewane w nietypowej porze, np. listopadzie, podczas jego wzrostu pojawia się problem braku dużej ilości światła. Oregano staje się wyciągnięte, blade, zasycha. Lepiej więc trzymać się terminu kwietniowego i majowego.

Nasiona oregano są drobne. Wschodzą po około 7 dniach.

Głębokość siewu

Nasiona oregano są bardzo drobne, mniejsze niż mak. Trzeba je siać płytko – na głębokość 0,5 cm.
Aby nie zniszczyć zasiewu silnym strumieniem podczas podlewania, dobrze jest zraszać ziemię rozpryskiwaczem ze sprayem albo chlapać wodą dłonią. W gruncie przed silnym deszczem dość dobrze chroni włóknina (a przy okazji ogranicza podlewanie).Rozstaw nasion

W ogrodzie oregano sieje się zwykle w rzędach. Jeśli mają to być miejsca stałe na wiele lat, odstępy między rzędami powinny wynosić 40-50 cm. Oregano bowiem szybko rośnie, a ma płożące pędy (o długości 40-50 cm).

Oregano można wysiać też do doniczki lub skrzynki i przepikować po mniej więcej miesiącu od wzejścia.

Zdolność kiełkowania

Jest długa, jak na zioło, bo aż 4 lata. Warunek - nasiona oregano muszą być przechowywane w suchym miejscu.

Zbiór

Pierwsze listki można obrywać do potraw po około 2 miesiącach od siewu. Po trzech miesiącach oregano bardzo dobrze znosi ścinanie całych pędów.

Na przyprawę, oprócz liści i pędów, nadają się też kwiaty (pojawiają od drugiego roku uprawy).
Oregano jest świetne m.in. do pizzy, mięsa, jaj, sałatek, serów, zapiekanek. Siła jego aromatu jest porównywalna z czosnkiem, ale oczywiście pachnie inaczej:)


Kiedy i jak głęboko siać inne zioła CZYTAJ TUTAJ

1 komentarz :

  1. U mnie oregano się rozsiewa. Mam już kilka dużych krzaczków w różnych miejscach w ogrodzie.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...