Translate

Skrzynki po jabłkach – pomysły na kwietniki

Drewniane skrzynki po jabłkach zrobiły furorę na wystawie EXPO w Mediolanie 2015. Dla przypomnienia: był z nich zbudowany polski pawilon. Teraz są bardzo modne jako kwietniki.

Ten trend bardzo mi się podoba. Polskiego pawilonu na żywo nie zwiedziłam. Konstrukcję ze skrzynek po jabłkach widziałam na zdjęciach i zapadła mi w pamięć. Gdy we Wrocławiu zobaczyłam w Browarze Mieszczańskim kwietniki ze skrzynek po owocach, nie mogłam się oprzeć, by ich nie obfotografować.

Pomysły są bardzo proste. Mnie zainspirowały do zmian na tarasie w przyszłym roku. Co ważne: skrzynki po jabłkach nie muszą być nowe i całe.

Dzikie wino z bluszczem

W ogrodzie dzikie wino zagłuszyłoby bluszcz i kurdybanek bardzo szybko. W skrzynkach po owocach nie dominuje. Niektóre skrzynki lekko pobielono farbą – świetnie pasują do loftowej architektury dookoła.


----------------------------------------------------------------------------------

Wrzos i iglak

Minimalistyczna kompozycja z wrzosem i iglakiem. Te rośliny nie mają szans na przezimowanie w skrzynce po jabłkach. Można je jednak jesienią posadzić w ogrodzie.


--------------------------------------------------------------------------------

Tuja kuleczka

Zamiast kaskady kwiatów, tuja na wysokiej nóżce. Do tego ściółka ze zrębków i bluszcze. Lubię takie pionowo-poziome kompozycje.


-------------------------------------------------------------------------------

Niezawodne pelargonie

Klasyka, czyli czerwone pelargonie. Zestawione jednak niestandardowo, bo z wrzosem. Takie możliwości daje sposób sadzenia w skrzynkach po jabłkach – każda roślina ma osobną doniczkę (zamaskowaną) z ziemią, jaką lubi.


--------------------------------------------------------------------------------

Zamiast żywopłotu

W skrzynkach po jabłkach można też posadzić tuje kolumnowe, by zasłonić to i owo. Do tego – czerwona plama z pelargonii. To nic, że skrzynki po owocach są lekko sfatygowane.


---------------------------------------------------------------------------------

Tylko szyszki

Ta kompozycja kojarzy mi się z bonsai. Nie trzeba nic sadzić, podlewać, nawozić. Szyszki w skrzynce po jabłkach można potem wykorzystać na ściółkę w ogrodzie. Będzie mniej podlewania.


---------------------------------------------------------------------------------

Jak to zrobić

To zdjęcie zdradza nieco, jak ze skrzynki po jabłkach zrobić kwietnik. Rośliny są w rzeczywistości posadzone w pojemnikach, a skrzynki po owocach – wyłożone ciemną folią.


--------------------------------------------------------------------------------

Z hortensjami

A to ciekawy pomysł sprzed Teatru Dramatycznego w Warszawie. Skrzynki po jabłkach pomalowane na biało i ustawione jedna na drugiej. Nie trzeba się przychylać podczas podlewania:)


11 komentarzy :

 1. Wlaśnie o takiej skrzynce myśle na przyszły sezon wylozoną folią i zasadzone ziółka:) swietne pomysly i bardzo trendy!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wlaśnie o takiej skrzynce myśle na przyszły sezon wylozoną folią i zasadzone ziółka:) swietne pomysly i bardzo trendy!

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne pomysły i bardzo trendy! Ja wlaśnie myśle o takiej skrzynce wyłożonej folią i zasadzone ziółkami! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Moim zdaniem skrzynki są wyłożone agrowłókniną. To by miało sens - dzięki temu odprowadzany jest nadmiar wody ze skrzynek.
  Ja też się czaję od dawna na skrzynki po jabłkach. Niestety oferty używanych są z odbiorem osobistym daleko ode mnie. Ale może w końcu coś upoluję :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fantastyczny pomysł z tymi skrzynkami i super w nich roślinki wyglądają.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo mi się podoba ten pomysł. Widziałam kiedyś na kiermaszu i nawet mam jedną skrzynkę. Pozdrawiam:):):):):)

  OdpowiedzUsuń
 7. A mi się podoba "spatynowana" czasem i wodą agrowłóknina w skrzynce :) Nagle pomyślałam o wszystkich pysznych warzywach, której na niej wyrosły. I niestety zrobiłam się głodna… Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. W trzech takich skrzynkach posadziłam w tym roku warzywa, a teraz dumam co wsadzić w ich miejsce, żeby jeszcze chwilę zdobiły taras. Uwielbiam je, niby nic wielkiego, a wyglądają niezwykle urokliwie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. A może ten pomysł z szyszkami, jak wyżej?:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Biorę to do mojego ogródka.Dziękuję głośno i z uśmiechem.
  Jesienią skrzynki na jabłka kupiłam niezwykle tanio na allegro. Kupiłam nowo zrobione ,a używane są jeszcze tańsze.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...