Translate

Stroik z ciętej gwiazdy betlejemskiej – pomysł na stół

Gwiazda betlejemska (poinsecja) kwitnie w donicach, gdy dni są najkrótsze w roku. Można ją też traktować jak kwiat cięty. Jej kolorowe rozety pięknie wyglądają w stroikach na świątecznym stole.

Gwiazdy betlejemskie (poinsecje) to kwiaty doniczkowe, które wygodniej co roku kupować. By zakwitły ponownie na parapecie, trzeba im zapewnić długie noce. W XXI wieku to bardzo trudne, bo w pokoju włącza się światło, palą się lampy uliczne… Moje poinsecje przez kilka lat przykrywałam kołpakami z papieru, by mogły zakwitnąć. To jednak kłopotliwe. Teraz wolę je kupić co roku – to wydatek kilku złotych.

Pomysł na stroik – nie tylko na bożonarodzeniowy stół – znalazłam na Stars-for-Europe.com. Zaglądam tam od bodajże od 10 lat przed Bożym Narodzeniem w poszukiwaniu inspiracji. W tym roku spodobał mi się pomysł z ciętą gwiazdą betlejemską

Aby zrobić stroik z gwiazdy betlejemskiej (poinsecji), potrzebne są:

 • Gwiazda betlejemska (poinsecja) w doniczce
 • 2 przezroczyste szklane wazony duży i mały (ja wykorzystam wazon i szklankę)
 • Cukierki (albo kamyki)
 • Woda
 • Nożyczki

------------------------------------------------------------

Wykonanie stroika

1. Mały wazon wstawić do dużego.

-----------------------------------------------------------

2. Przestrzeń pomiędzy nimi wypełnić cukierkami (albo kamykami).


----------------------------------------------------------

3. Nalać wodę do mniejszego wazonu.


-----------------------------------------------------------

4. Gałązki gwiazdy betlejemskiej uciąć. By nie kapał mleczny sok, skaleczone końce włożyć na chwilę do mocno ciepłej wody. Ułożyć bukiet i wstawić do zimnej wody.Oczywiście do bukietu można dodać np. ostrokrzew, świerk, sosnę. Taka kompozycja zachowuje trwałość co najmniej 2 tygodnie.


Warto wiedzieć

Gwiazdy betlejemskie (poinsecje) mają trujący, biały sok. Jeśli kapnie na skórę, trzeba ręce umyć. Najlepiej poinsecje ciąć w rękawiczkach. W kompozycji powyżej sok nie można kapnąć na cukierki. Dla bezpieczeństwa można je zastąpić np. kamykami.

Zdjęcia: Stars For Europe


3 komentarze :

 1. Fantastyczny ten stroik!!! Pomysł rewelacyjny!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. też przestałam ćwiczyć ponowne zakwitanie poissencji, głównie z tego powodu, że ona zazwyczaj już potem nie kwitnie tak intensywnie na czerwono! :-)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...