Translate

Asparagus zimą – dlaczego gubi liście

Tak się dzieje, gdy asparagus (szparag) ma zimą za ciepło. Czasami asparagus traci zieloną szatę także z powodu szkodników. To roślina świetnie zimująca w chłodnych mieszkaniach.

Asparagus (szparag) to popularna roślina. W doniczkach uprawia się wiele jego gatunków. Najbardziej odporny i najczęściej spotykany na parapetach jest szparag gęstokwiatowy Sprengeri oraz Meyeri (Asparagus densiflorus). W ogrodach zaś sadzi się szparag lekarski (Asparagus officinalis) jako warzywo.

Asparagus (szparag) gęstokwiatowy Meyeri

To roślina niewymagająca. Zimą jednak asparagus sprawia problemy. Uciążliwe jest osypywanie się liści (igieł) na ziemię. W rzeczywistości nie są to liście ani igły lecz gałęziaki (coś w rodzaju pędów). Pełnią one podobne funkcje jak liście. Prawdziwe liście asparagusów to łuski, które pokrywają pędy. Trzeba się dobrze przyjrzeć, by je zauważyć.

Gdy asparagusy (szparagi) mają nieodpowiednie warunki, w pierwszej kolejności zrzucają właśnie gałęziaki. Zjawisko zaczyna się zwykle na początku grudnia, gdy mieszkania są już mocno ogrzewane. Do wiosny asparagus traci często większość zielonej szaty. Podłoga pod asparagusem zaś jest wiecznie zaśmiecona. Tak być nie musi.

Asparagus gęstokwiatowy Sprengeri - tak często wygląda zimą.

Na zimę dla asparagusa trzeba znaleźć odpowiednie stanowisko. Asparagus lubi:

Chłodny pokój

Idealna jest temperatura około 15 stopni Celsjusza. Asparagus dobrze toleruje nawet 20 stopni, ale lubi, gdy przynajmniej w nocy w pokoju jest chłodniej. Tak jest często np. w sypialniach.

Można też umieścić asparagusa na zimę np. w piwnicy, garażu lub na klatce schodowej, ale koniecznie z oknem. Temperatura nie powinna jednak w nich spadać poniżej 2 stopni Celsjusza.

Asparagus dobrze znosi przestawianie doniczki z pomieszczenia do pomieszczenia. Nie jest wrażliwy na zmianę kąta padania światła.

To zdjęcie zrobiłam w lutym w ogrodzie w Hiszpanii. Temperatura była bliska 0 stopni Celsjusza. Tam asparagusy uprawia się w gruncie. Chłód jak widać lubi, bo wypuszcza pędy kwiatowe.

Światło

Im jest go więcej, tym lepiej. Zimą najlepsze są okna od południa i zachodu.

Zraszanie

Jeśli jest możliwość, asparagusy dobrze raz w tygodniu wstawić do wanny lub kabiny prysznicowej i zrobić im krótki prysznic. To prosty sposób na ograniczenie szkodników, zwłaszcza mszyc i wciornastków.

Samo zraszanie nie wystarczy, by asparagus się nie osypywał. Ważniejsze jest obniżenie temperatury w pomieszczeniu.

Podlewanie

Asparagusy zimą podlewa się oszczędnie. Bardziej im szkodzi nadmiar wody niż przesuszenie. Na korzeniach asparagusy mają bulwy i w nich magazynują wodę.


Co zrobić z asparagusem, który całkiem osypał się zimą na podłogę?


1. Przyciąć – do 1/3 pędów.

2. Ustawić na parapecie za firanką, by nie straszył wyglądem.

3. Podlewać bardzo oszczędnie.

4. Wiosną przesadzić – na pewno się ładnie zazieleni.

Jeśli podczas kolejnej zimy nie znajdzie się dla asparagusa chłodnego miejsca w domu, warto go posadzić na balkonie lub w ogrodzie. Niestety, polskiej zimy nie przetrwa.

W ogrodzie i na balkonie asparagusy są świetnym tłem dla kolorowych kwiatów.


Warto wiedzieć

Asparagusy były bardzo popularne w polskich domach już w XIX wieku. Robert Betten radził w książce „Praktyczna hodowla kwiatów w pokoju” z 1901 roku, by asparagusy umieszczać w pokojach położonych od zachodu, a także:

„[…] Gdzie do pokoju wpadają wilgotne powiewy, np. od jeziora, tam rośliny zachowują długo piękną szatę zieloną”.

4 komentarze :

 1. Nie mam niestety tej roślinki, ale warto było dowiedzieć się czegoś nowego:) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam i dziękuję za artykuł. Wszystko się zgadza, więc idę zrobić prysznic mojemu kwiatku ;) i przestawiam go w chłodniejsze miejsce :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. ProsiłaMm o pomoc do rośliny asparagus Meyers żółkniejæ gałęziami i mocno opadajæ co mam robić Pozdrawiam. Janina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo żółte można ściąć:) Teraz asparagus - gdy jżz w domu nie włącza się ogrzewania - powinien odbić. Warto go zraszać. To pomaga.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...