Translate

Maszyny rolnicze jako kwietniki – pomysły

Zamiast się ich pozbywać, można je wkomponować w ogród. Do wykorzystania są wozy konne, pługi, brony, sieczkarnie i inne maszyny rolnicze. Ciekawie urozmaicają architekturę ogrodową.

Jeszcze 50 lat temu pług czy wóz konny były bardzo cenne, tak jak dziś ciągnik z nawigacją satelitarną. Teraz mają często wartość złomu albo sentymentalną, bo używali ich np. dziadkowie. W ogrodzie odzyskują drugą młodość. To kilka pomysłów z zaprzyjaźnionych ogrodów:

Sieczkarnia w roli rzeźby

Taki ekstra wyposażony model sieczkarni był kiedyś marzeniem okolicznych rolników. Ta maszyna służyła do robienia obroku dla koni. W tym ogrodzie stoi w wyeksponowanym miejscu przy bramie wjazdowej, jak rzeźba. Robi wrażenie!


------------------------------------------------------

Brona jak parawan

Przesłania od ulicy altanę w ogrodzie letniskowym. W sezonie, na groźnie wyglądających zębach, wieszane są donice z kwiatami. Brona jest umieszczona między dwoma klonami.


-----------------------------------------------

Konny wóz na kwiaty

Ten wóz jest w tak dobrym stanie (brakuje tylko dyszla), że tylko zaprząc konia i można ruszać w drogę. W ogrodzie letniskowym służy jako kwietnik i miejsce do zabaw dla dzieci. W doniczkach, które na nim stoją, rośnie bluszczyk kurdybanek.


-------------------------------------------------

Pług po kaliną

To ogród na wsi, gdzie od zawsze w przedogródkach uprawiano kaliny. Stary pług trafił właśnie pod kalinę. Właścicielka pomalowała go na ulubiony, zielony kolor.


-----------------------------------------------------

Pług wśród róż

Ten sam ogród: drugi pług właścicielka umieściła wśród róż. Obu pługów używali kiedyś jej przodkowie. Ma do nich duży sentyment. Podobnie jak do róż. Kiedyś właścicielka miała ponad 100 krzewów różanych. Teraz kilka, bo to krzewy wymagające systematycznej pielęgnacji, a zdrowie już to co kiedyś.


----------------------------------------------------

Krajzega na kwiaty

To była kiedyś podręczna krajzega do przycinania np. palików na pastwisko dla krów i koni. Na emeryturze ma miejsce pod oborą. Teraz stoją na niej skrzynki z kwiatami.


-------------------------------------------------------

Pług na kółkach

Perełka techniki z dwnych lat. Takie pługi z kołami mieli tylko majętni gospodarze. Dziś pług jest ozdobą dużego skalniaka przed domem. Służy jako kwietnik.


---------------------------------------------------

Koło od wozu

Wozy konne z kołami bez opon przestano używać w Polsce w latach 70. XX wieku. Koła dość często można spotkać w roli dekoracji posesji. Kowalskie obręcze okazały się trwalsze niż najlepsze opony. To koło jest ozdobą rabaty z azaliami i różanecznikami.

2 komentarze :

  1. Bardzo fajne i pomysłowo wykorzystano stare narzędzia, zwłaszcza jeśli należały do przodków. Z jednej strony nowe życie, z drugiej pamięć, z drugiej pamięć i czasem chwila zastanowienia nad zmieniającą się rzeczywistością. Najbardziej podoba mi się ten pług na kółkach w roli kwietnika.

    OdpowiedzUsuń
  2. A mnie podoba się brona. Kojarzy się z pułapką w dżungli :-)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...