Translate

Pływacz zwyczajny – roślina zjadająca komary

To roślina mięsożerna, którą można uprawiać w oczku wodnym. Nie ma korzeni. Aby zdobyć azot, łapie oraz zjada komary i inne zwierzęta. Ma ładne kwiaty w żółtym kolorze.

Oczko wodne czy staw obok domu to często wylęgarnia komarów. Komary można niszczyć gotowymi preparatami ze sklepów ogrodniczych. Ich liczebność zmniejszają też ryby i ważki. Inny sposób to zasiedlenie oczka wodnego roślinami zjadającymi komary.

Pływacz zwyczajny lubi rosnąć i polować obok grzybieni. Duży kwiat to grzybień biały (lilia wodna, nenufar), a kwiaty mniejsze, żółte to pływacz.


Pływacze to rośliny wodne, które nie mają korzeni. Pływają pod taflą wody. Nad wodą – od czerwca do sierpnia - wystają jedynie ich żółte kwiaty. W Polsce pływacze są pod ochroną (jest ich kilka gatunków). Najpopularniejszy to pływacz zwyczajny, który jest do kupienia w sklepach ogrodniczych (sadzonka kosztuje około 10 zł).

Pływacz zwyczajny jest mięsożerny, podobnie jak np. muchołówka czy rosiczka. Nie łapie komarów latających nad wodą lecz poluje pod wodą na ich larwy. W jadłospisie pływaczy są także np. rozwielitki.

Kwiaty pływacza zwyczajnego wystają nad wodą. Pływacz poluje tylko pod wodą.


Pływacze unoszą się na wodzie nieruchomo (nie gonią zdobyczy). Na pędach mają pęcherzyki, w które wpadają ofiary. Następnie pęcherzyk się zamyka i ofiara jest trawiona. Pęcherzyk podczas procesu trawienia ma ciemniejszy kolor. Dobrze odżywione pływacze rosną bujnie i obficie kwitną.

Pływacz zwyczajny dobrze rośnie w stawach z wodą stojącą, ciepłą. By przetrwać zimę, potrzebuje wody o głębokości około 1 metra.

Latem pływacz zwyczajny pływa pod powierzchnią wody. Na zimę opada na dno oczka wodnego.

Warto wiedzieć


Komary latające, a także ich larwy, zjadają ważki, m.in. żagnica zielona. Jest śliczna i ogromna (około 10 cm). Aby mogła zamieszkać w przydomowym stawie, musi w nim rosnąć osoka aloesowata. Żagnica zielona potrzebuje jej do rozmnażania.

Osoka aloesowata to wylęgarnia ważek, dla których komary są wielkim przysmakiem.


Podsumowując, aby pozbyć się komarów z oczka wodnego, warto w nim mieć pływacza zwyczajnego i osokę aloesowatą:)4 komentarze :

 1. Dziękuję za wpis. Nie wiedziałam :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie to też coś nowego. Mam oczko wodne, rosną w nim grzybienie i inne rośliny. O pływaczu nie wiedziałam, a przydałby się. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. W naturalnym środowisku pływacze są rzadkie. Wiele lat mieszkałam nad bagnami i nigdy pływacza w nich nie widziałam. Najszybciej można je zobaczyć w oczkach wodnych przy domach. Bardzo ciekawa roślina:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy post. Dziękuję za informacje :-) Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...