Translate

Stewia – kiedy i jak siać

Jest słodsza jak cukier lecz bez kalorii. Stewia to zioło, które można uprawiać w donicy.  Najlepszy termin siewu to marzec i kwiecień.

W polskim klimacie stewię najlepiej uprawiać w doniczkach. Na tym zdjęciu wyższe rośliny to stewia, a niższe - papalo (meksykańska przyprawa).


Stewia (Stevia rebaudiana) to prastare zioło Indian Guarani (Ameryka Południowa). Na całym świecie zdobyło ogromną popularność jako naturalny słodzik, który nie zawiera cukru i nie tuczy. Rzeczywiście: kawałek liścia wystarczy, by osłodzić np. herbatę. Stewię ususzoną i zmieloną można dodawać m.in. do ciast.

Na sklepowych półkach jest mnóstwo gotowych słodzików ze stewią. Można także stewię uprawiać w donicach w domu (zimą) i na balkonie (latem). Ogólnie stewia jest łatwa w uprawie. Najtrudniejsze są rozmnożenie jej z nasion, a potem zapewnienie dużo słońca (także zimą, co w polskim klimacie nie jest proste).

Stewia nie jest ziołem szczególnie pięknym. Wygląda zwyczajnie. Zwykle używają jej osoby zagrożone cukrzycą i z nadwagą, bo jest słodka, ale nie dostarcza organizmowi cukru. Stewia ma jeszcze jeden mniej znany atut. Jej liście mają właściwości antybakteryjne. Żucie słodkich liści stewii zapobiega psuciu zębów.

Termin siewu

Stewię sieje się w marciu i kwietniu do skrzynek lub doniczek.

Gdy młode stewie mają po 2-3 liście właściwe, trzeba je przesadzić do osobnych doniczek. Osiągną do 70 cm wysokości i 20 cm szerokości.

Ziemia

Stewia lubi żyzną, lekko wilgotną, kwaśną ziemię (pH 5). Można użyć np. ziemi do cytrusów albo, jeśli się ma, ziemi kompostowej.

Ogólnie stewia jest jednak tolerancyjna co do ziemi. Dobrze sobie radzi także w uniwersalnej ziemi do kwiatów. Ma jednak wtedy jaśniejsze, mniejsze liście i gorzej znosi okres zimowy (bo jest słabsza).

Ciemnozielone liście to znak, że stewia ma ziemię taką, jaką lubi.

Głębokość siewu

Stewie sieje się płytko. Najlepsza głębokość to 0,5 cm.

Rozstaw nasion

Stewia ma małe nasiona, wyglądające jak przecinki.

Zwykle stewię sieje się punktowo (w torebkach jest mało nasion), czyli robi malutki dołek, wsadza jedno nasionko i zasypuje.

Odstęp pomiędzy nasionami powinien wynosić 2-3 cm. Dzięki temu wygodniej potem przesadzać siewki stewii do innych doniczek.

Gdy nasion stewii jest więcej, można je rozsypać na powierzchni ziemi tak, jak się posypuje solą. Następnie nasiona przyprósza się ziemią.

Nasiona stewii wyglądają jak małe przecinki.

Kiełkowanie

Stewia, aby wykiełkować, musi mieć temperaturę co najmniej 22 stopnie Celsjusza. Skrzynkę z posianym nasionami trzeba więc ustawić w ogrzewanym pokoju. Pierwsze zielone listki pojawiają się zwykle po 14 dniach.

Podczas kiełkowania stewia lubi mieć lekko wilgotną ziemię.

Nigdy nie wschodzą wszystkie nasiona stewii. Jeśli na 10 nasion wzejdzie 5, to bardzo dobry wynik.

Nasiona stewii teoretycznie zachowują zdolność kiełkowania aż 4 lata. Jednak w domowych warunkach nasiona łatwo wilgotnieją lub wysychają i tracą zdolność kiełkowania. Poza tym rzadko się zdarza, że wszystkie nasiona, nawet świeżo zebrane, są żywe. Niektóre są puste w środku.

Słabym wschodzeniem nie trzeba się przejmować. Wystarczy wyhodować z nasion jedną lub kilka stewii. Potem można je rozmnożyć przez ukorzenianie sadzonek i podział kłączy, co jest łatwiejsze.

Stewia kwitnie w donicach, ale trudno się doczekać nasion.

Gdzie sadzić

Stewię najlepiej uprawiać w donicach. W gruncie marznie przy pierwszych przymrozkach. Zimę stewia powinna spędzać w domu, w słabo ogrzewanym pokoju (najlepiej około 18 stopni Celsjusza). Gdy ma za ciepło, zasycha (mimo podlewania).

Na lato stewię najlepiej wystawić na balkon lub taras.

Stanowisko

Stewia uwielbia dużo słońca przez cały rok. Gdy ma za mało słońca, staje się wybujała i wiotka.

Mrozoodporność

Stewia ginie już w temperaturze 0 stopni Celsjusza.

Jeśli na balkonie zmarzną stewii liście, a mróz był nieduży, można próbować ją odratować.

Doniczkę trzeba wstawić do pokoju. Uciąć zmarznięte pędy. Ustawić na słonecznym parapecie. Zraszać ziemię, by była delikatnie wilgotna. Stewia może się zregenerować z kłączy, które są mniej narożne na mróz niż liście.

Warto wiedzieć


  • Inne nazwy stewii: Słodkie zioło, Stevia rebaudiana.
  • Na świecie jest znanych około 200 gatunków stewii. Jednak tylko stewia rebaudiana to prawdziwe słodkie zioło.
  • Za najsłodszą odmianę stewii jest uważana Sweety Star. 
Pąki kwiatowe i kwiaty stewii także nadają się do jedzenia.Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...