Translate

Obrzeża wokół pni drzew – 10 pomysłów

Teren wokół pni dużych drzew jest trudny do zagospodarowania. Ziemia jest zwykle zacieniona i sucha. Rozwiązaniem są obrzeża: z roślin, kamieni czy ściółek.

Przy pniach dużych drzew niewiele roślin ładnie rośnie. Mało jest takich, które potrafią skutecznie konkurować o wodę z korzeniami drzew. Problemem jest także zacienienie. Najtrudniej pod drzewami utrzymać trawnik. Bywa, że mimo podlewania i nawożenia ten metr kwadratowy trawnika i tak jest brzydki.

Wygodniej pod dużymi drzewami robić obrzeża. To przekłada się na mniej pracy w ogrodzie i oczywiście mniej wody do podlewania. Oto pomysły.

1. Trawa ozdobna

To rozwiązanie sfotografowałam na terenie Soho Factory w Warszawie. Dzięki prostokątnemu wycięciu w drewnianym tarasie, drzewo może swobodnie przyrastać na grubość. Od strony tarasu jest więcej słońca, więc posadzono tu niskie trawy ozdobne. Z drugiej strony są rośliny cieniolubne, które swobodnie przechodzą w trawnik.


----------------------------------

2. Dekoracyjne kamienie

Proste, trwałe i praktyczne obrzeże pnia drzewa z kamieni – jego kontury mogą być koliste, prostokątne, fantazyjne. Tu są eleganckie kamienie kupione w sklepie ogrodniczym. Można też użyć np. kamieni polnych. Folia spodem będzie ograniczała rozwój chwastów. Moim zdaniem najlepsza jest czarna perforowana (z dziurkami). Umożliwi przenikanie wody.


---------------------------------

3. Podpora na pnącza

Tego typu konstrukcję chciałabym mieć w swoim ogrodzie. Pomysł jest z Białegostoku, sprzed Białostockiego Teatru Lalek. To połączenie ławeczki, rzeźby i podpory na pnącza. Oczywiście każdy może tu siadać.


--------------------------------

4. Metalowa kratka

Tego typu kratki kupuje się np. w sklepach z artykułami metalowymi. Składają się zwykle, tak jak to metalowe obrzeże na zdjęciu, z dwóch części (połówek). Dlatego łatwo je zdjąć, by np. uzupełnić kamyki pod spodem.


--------------------------------

5. Jak żwirowa ścieżka

Pod tym drzewem, po zacienionej stronie, trawnik był wyliniały. Zamiast tradycyjnego obrzeża pnia, ta część została wysypana drobnymi, ozdobnymi kamykami, tak jak żwirowa ścieżka obok. Pod spodem jest mały kawałek folii, by ograniczyć wyrastanie chwastów.


--------------------------------

6. Ochrona pnia drzewa

Czasami drzewo rośnie w takich miejscach, że łatwo je zniszczyć, np. tam gdzie parkują samochody. Gdy drzewo ma takie gustowne ubranko z metalu, kierowcy bardziej uważają na drzewo. Na zdjęciu jest pomysł z Katowic. Ciekawa byłaby też wersja takiego wysokiego obrzeża drzewa ze stojakiem dla roweru lub rowerów przed domem.


-------------------------------

7. Zamiast trawnika

W ogrodach zacienionych i starych pod drzewami najlepiej sadzić rośliny lubiące cień. Tutaj rośnie runianka japońska (jest zielona cały rok, ma minimalne wymagania). Tego typu obrzeża wysokich drzew mogą mieć fantazyjne kształty. Kontury po bokach przycina się nożycami.


------------------------------

8. Rabata kwiatowa

W tym starym, zarośniętym ogrodzie brakuje miejsca na kwiaty. Dlatego obrzeża pod wysokimi drzewami są z kwiatów jednorocznych, tolerujących półcień. To np. niecierpki i bratki. Takie rabaty trzeba systematycznie podlewać.


-----------------------------

9. Kora sosnowa

Obrzeża wysypane korą lubią np. sosny pospolite. Zaletą tego rozwiązania jest mniej grabienia igieł i szyszek. Co jakiś czas po prostu przysypuje się je korą. Najtrudniejszy etap to wykonanie wycięcie w trawniku koła lub innego kształtu.


-----------------------------

10. Kolorowa ściółka 

To też rodzaj ściółki, tyle że kolorowej. Gotowe, barwione wiórki kupuje się w sklepach ogrodniczych. Kolor można dopasować np. do klinkieru czy cegły, z którego jest wykonana np. elewacja domu. Pod spodem kolorowej ściółki można podłożyć folię perforowaną, by ograniczyć rozwój chwastów.Więcej o ściółkowaniu ziemi CZYTAJ TUTAJ

10 komentarzy :

 1. Fajne pomysły. Rabatka z kwiatkami jest spotykana w ogrodach, te z podporami widuję w parkach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie zdawałam sobie sprawy, że można na tyle sposobów zagospodarować, ochronić i ozdobić miejsce pod drzewem.
  Latem niemal wzruszyła mnie rabatka o wymiarach ok. 1x1,5 m (urządzona wokół ulicznego drzewa, na której posadzono kępy kwiatów (chyba bratków właśnie). Do pnia przywiązano zafoliowaną informację: Tym miejscem opiekuje się wspólnota mieszkaniowa xyz". Piękna inicjatywa, warta naśladowania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piękna inicjatywa:) Kilka kwiatków niesamowicie zmienia miejskie otoczenie

   Usuń
 3. Fajne pomysły. Ja przy drzewach sadzę pnącza: bluszcze i trzmieliny. Oczywiście trzeba je podlewać bo drzewa zabierają sporo wody. Pod korę i kamienie poleciłbym zamiast folii agrowłókninę. Pod kamienie białą a pod korę brązową :-) Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 4. Zwłaszcza w małych ogrodach ważne jest wykorzystanie tej przestrzeni. Ale moim problemem w tym roku, było to, że drzewa wyciągały całą wodę i musiałam podlewać dwa razy dziennie. Zastanawiam się, czy w takiej sprawdziłby się hydrożel.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pomysł z hydrożelem na pewno dobry, ale ileż go trzeba... Może ciężarówkę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślałam o podsypaniu przy sadzeniu małej roślinki.

   Usuń
  2. ooo, pomyślałam,że drzewa:)

   Usuń
 6. No i wyobraźnia zaczęła działać... W tym roku posadziłam pod niektórymi drzewami i krzewami cebule i bulwy. Co z tego wyjdzie okaże się wiosną.

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajne pomysły ! Jeśli chodzi o małe ,przydomowe ogrody - to najbardziej przekonuje mnie jednak kora. Jeśli chodzi o rabatę z kwiatów, które tolerują cień , to nie pod wszystkimi drzewami będą one rosły. Niektóre drzewa są bardzo żarłoczne pod względem wody i składników pokarmowych, które są w glebie. Pod ogromnym świerkiem posadziłam w zeszłym roku szafirki i niestety nie wzeszły.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...