Translate

Rośliny przedłużające młodość – co mieć w ogrodzie

Już samo przebywanie w ogrodzie ma działanie odmładzające. Niektóre rośliny szczególnie poprawiają pamięć, wzrok, humor. Warto je sadzić!


Wraz z kolejnymi urodzinami, a to wzrok już nie ten, pamięć jakby słabsza, pojawiają się kłopoty z zasypianiem, czasem depresja. Ogród to świetne lekarstwo na odmłodzenie. 

Na pewno znacie przykłady takich ludzi, którym ogród przywrócił młodość. Podczas spaceru po ogrodzie działkowym poznałam kiedyś pana w wieku lat 100 (byłego księgowego), który potrafił wejść na dach altany, by zrywać jabłka. Żartami sypał jak z rękawa, wyglądał na góra lat 60, a uprawą roślin zainteresował się dopiero na emeryturze.

Moc odmładzająca ogrodu jest ogromna. Świeżych warzyw i owoców – też. Są jednak rośliny, które szczególnie warto mieć w ogrodzie. Nie wszystkie są przeznaczone do jedzenia czy na herbatki. Już sam zapach często wystarcza, by inaczej, młodziej spojrzeć na świat.

Dziewanna wielkokwiatowa (Verbascum densiflorum)

Kiedyś o dziewannie mawiano , że „Zmarszczki wyciera I wyrównywa”. Kwiaty dziewanny można dodawać do kąpieli w wannie, ale także samych dłoni czy stóp. Gdy dziewanna zasieje się sama w ogrodzie, warto pozwolić jej rosnąć. Osiąga do 2,5 m wysokości.

Dziewanna
-------------------------------------------

Goryczka kropkowana (Gentiana punctata)

W stanie dzikim goryczka kropkowana jest pod ochroną. Wykopywana jest ze względu na swoje lecznicze właściwości, bo „Zachowuje przez długi wiek w czerstwem zdrowiu”. W ogrodach też jest rzadka.
------------------------------------------

Goździki (Dianthus)

Odmładzającą moc ma zapach – goździków „Woń posila serce, sczerstwia i uwesela”. Warto goździki nie tylko sadzić w ogrodzie, ale też dawać seniorom w prezencie jako kwiaty cięte do wazonu. Zapach wypełni cały dom, o ile oczywiście wybierze się goździki pachnące.

Goździki
------------------------------------------

Kolendra (Coriandrum sativum)

To niesamowite zioło i świetna przyprawa. Od dawien, dawna uważano, że kolendra „Pamięć posila” i „Sen wdzięczny czyni”. Jednak jednocześnie ostrzegano, by nie za często ją jeść, bo „szaleństwo sprowadza”.

Kolendra
------------------------------------------

Konwalia majowa (Convallaria majalis)

Odmładzające działanie ma zapach konwalii. Mawiano kiedyś, że jej „Woń serce, mózg i wnętrzności posila”. W ogrodzie trudno oczywiście ją wąchać, bo jest niska. Bukiecik w wazonie poprawi samopoczucie.

Konwalia
-----------------------------------------

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)

W ogrodach jest zwykle tępiony jako chwast. Można go nazbierać na łąkach - „Wódka z niego pamięć ostrzy, starość przedłuża i smętne rozwesela we frasunkach”.

Do ogrodu do wąchania polecam – znacznie większy - krwawnik wiązówkowaty.

Krwawnik
---------------------------------------

Lawenda szerokolistna (Lavendula latifolia)

W ogrodzie warto mieć lawendy – bez względu na gatunek. Każda poprawia samopoczucie. Na pamięć najlepsza jest lawenda szerokolistna: „Ludziom starym pamięć ostrzy” i „Pamięć zachowuje”.
--------------------------------------

Melisa lekarska (Melissa officinalis)

Zwykle melisę pije się na uspokojenie, w razie stresujących sytuacji. Melisa ma jednak szersze działanie: „Serce posila, smutek oddala, uwesela serce”. Po filiżance melisy ma się ochotę na życie.

Melisa
-------------------------------------

Ogórecznik lekarski (Borago officinalis)

Sok z ogórecznika ma działanie wzmacniające, zaś „Boragowa wódka serce posila, duchy serdeczne rozjaśnia, sny groźne odejmuje, myśl dobrą czyni”. Ogórecznik lekarski jest bardzo łatwy w uprawie.

O uprawie ogórecznika CZYTAJ TUTAJ

Ogórecznik
-------------------------------------

Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla)

Obok rumianku świetnie rosną warzywa i inne zioła. Najlepiej pozwolić mu samemu się rozsiewać. Warto też pić rumianek, bo „Pamięć zachowuje”.

Rumianek
-------------------------------------

Ruta zwyczajna (Ruta graveolens)

Zawarty w rucie zwyczajnej olejek to znany afrodyzjak. Ruta trzymana w sypialni, np. w wazonie, odmładzała zarówno panów, jak i panie. Utarta z winem miała wzmacniać serce. Listki ruty jedzono na dobry wzrok.

Ruta
-------------------------------------

Słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus)

Lecznicze właściwości mają zewnętrzne płatki kwiatów. Wierzono, że słonecznika „Korzeń, zwieszony na szyi, broni od nagłej śmierci”. Herbatka zaś „Mężom sił dodaje”. Kwiaty słonecznika mają działanie potwierdzone przez współczesną medycynę. Są stosowane np. przy chorobach płuc i pylicach (górnicy!).

Słonecznik
------------------------------------

Sosna pospolita (Pinus sylvestris)

Z sosną najczęściej jest kojarzony syrop na kaszel. Mało kto wie, że „Wódka z zielonych szyszek zmarszczki spędza”.

Sosna
-----------------------------------

Włoski koper (Foeniculum capillaceum)

Wręcz trzeba go jeść pod każdą postacią, gdyż „Odmładza starych ludzi” oraz „Wzrok wcale też zachowuje aż do śmierci”. Lista jego innych, dobroczynnych właściwości jest bardzo długa.

W XVIII wieku w Wielkiej Brytanii zdarzyła się zabawna historia z koprem włoskim w roli głównej. Pewien aptekarz wymyślił lek z koprem włoskim na kamice nerkową i żółciową. Do jej ujawnienia zmusił go brytyjski parlament (za wynagrodzeniem 5.000 funtów). Recepturę opublikowano w gazecie, by każdy mógł sobie lek zrobić.

Koper włoski


Cytaty w tekście pochodzą z „Zielnika czarodziejskiego” Józefa Rostafińskiego z 1893 roku.
3 komentarze :

  1. Bardzo ciekawy post.O niektórych właściwościach roślin nie wiedziałam. Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Super, bardzo interesujące :-) Świeżą kolendrę uwielbiam! Koper włoski też. W ogrodzie mam sosny i konwalie :-) Serdeczności!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...