Translate

Ruta zwyczajna – kiedy i jak siać

Powiedzenie siać rutkę oznacza, że panna szuka lecz nie może znaleźć męża. Ruta zwyczajna to m.in. afrodyzjak. Jej siew nie jest trudny.

Rutkę siały kiedyś obowiązkowo wszystkie panny. To znany afrodyzjak.


Ruta zwyczajna (Ruta graveolens) to pradawne zioło obrzędowe i afrodyzjak. Rutkę obowiązkowo siały panny na wydaniu. Jej gałązki były niezbędne do wianków ślubnych. Potem ruta zwyczajna musiała być koniecznie w wyposażeniu małżeńskiej sypialni. Z tego powodu rutę siały nie tylko panny, ale i mężatki, którym zależało na udanym małżeństwie.

W XXI wieku ruta zwyczajna – jako zioło - jest nadal pożądana w ogrodzie. Jej siew nie jest trudny. Łatwo też kupić jej nasiona. Rutę zwyczajną rozmnaża się tylko z nasion.

Termin siewu

Rutę zwyczajną sieje się w kwietniu do skrzynek lub na rozsadnik. Gdy rozsada ma po 2-3 pary liści – to zwykle przełom maja i czerwca - trzeba ją posadzić na miejsce stałe.

Do sadzenia ruty trzeba zakładać gumowe rękawice. Jej sok podrażnia skórę.

Ruta zwyczajna jest byliną. Rozsiewa się także sama, ale nie zachwaszcza ogrodu.

Ziemia

Ruta zwyczajna lubi żyzną, lekko wilgotną ziemię. Toleruje też ziemią przeciętną.

Ruta dobrze rośnie w przeciętnej ziemi, lekko wilgotnej.

Głębokość siewu

Rutkę sieje się na głębokość 1-1,5 cm.

Rozstaw nasion

Nasiona ruty zwyczajnej można siać rzutowo lub punktowo. Pomiędzy nasionami warto zachować 2-3 cm odstępu. Wtedy łatwiej będzie przesadzać siewki. Na miejsca stałe rutkę sadzi się co 50-60 cm.

Kiełkowanie

Pierwsze listki ruty pojawiają się po 14-21 dniach od siewu.

Podczas kiełkowania ruta zwyczajna powinna  mieć delikatnie wilgotną ziemię oraz dobre nasłonecznienie. Starsze ruty dobrze tolerują półcień.

Gdzie sadzić

Ruta zwyczajna nie zajmuje dużo miejsca. Najlepiej rutę sadzić tak, by jej liście nie wchodziły na ścieżki. Chodzi o to, aby latem nie trącać liści gołymi nogami podczas przechodzenia (mogą spowodować podrażnienia skóry).

Rutę można sadzić np. w ogródku ziołowym, warzywniku czy na kwietniku (ma ładne liście).

Ruta łatwo zawiązuje nasiona. Są one w torebkach.

Stanowisko

Najlepszy jest lekki półcień.

Mrozoodporność

Bardzo dobra. Ruta zwyczajna nie wymarza.

Warto wiedzieć


 • Lista właściwości ruty zwyczajnej jest bardzo, bardzo długa. Stosowano ją m.in. na poprawę wzroku i ból zębów. W kurnikach i gołębnikach chroniła drób przed kotami, kunami czy łasicami. 


Więcej o właściwościach magicznych i leczniczych ruty CZYTAJ TUTAJ
2 komentarze :

 1. Ja mam pytanie... dlaczego siać do rozsadnika, a potem przesadzać? Czemu nie wysiać od razu na miejsce stałe? Zawsze mnie ten zabieg zastanawia... :) Tak, jakbyśmy sobie roboty dokładali. Przy tym wydaje mi się, że im mniej przesadzania/przenoszenia rośliny, tym lepiej.
  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można i tak, i tak. Gdy sieje się od razu do gruntu łatwiej zadeptać młodą rutkę. Może też ją zniszczyć deszcz. Poza tym nie zawsze w ogrodzie jest miejsce:)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...