Translate

Wawrzynek wilczełyko – dlaczego truje

Kwitnie już pod koniec zimy, na różowo lub biało. Wawrzynek wilczełyko to krzew piękny lecz trujący. Zdradliwe są zwłaszcza jego czerwone owoce.

Wawrzynek wilczełyko kwitnący w marcu. Wszystkie jego części są trujące. 

Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) jest spotykany bardzo rzadko w polskich lasach. W ogrodach jest uprawiany w odmianach kwitnących na różowo lub biało. Wyjątkowa jest pora kwitnienia wawrzynka wilczełyko – marzec (czasem nawet ostatnie dni lutego). O tej porze roku kwitnie niewiele roślin.

Wawrzynki mają kwiaty drobne, liczne, jak przylepione do gałęzi. Rozwijają się przed liśćmi. Bardzo pięknie i mocno pachną. W słoneczne, ciepłe dni do kwiatów wawrzynków przylatują pszczoły. To jedne z pierwszych kwiatów, z których mogą zbierać nektar. Przy okazji skutecznie zapylają kwiaty wawrzynka wilczełyko. Z zapylonych kwiatów zawiązują się liczne czerwone owoce. 


Objawy zatrucia


Wszystkie części wawrzynka wilczełyko są trujące. Są w nich mezereina oraz dafnina. Największe stężenie jest zwykle w korze oraz owocach. Mają trujące właściwości dla ssaków, ale dla owadów i ptaków – nie (nie wiadomo jednak, czy na pewno dla wszystkich).

Objawy zatrucia to m.in. obrzęk warg, ból brzucha, zawroty głowy, duszność, drgawki, gorączka, zapaść. W razie zatrucia, nawet jednym owocem, szybka wizyta u lekarza jest konieczna.

Na zatrucie najbardziej narażone są dzieci. Czerwony kolor owoców (w kształcie jagód) wawrzynka wilczełyko bardzo przyciąga ich uwagę. Aż kuszą by je zjeść. Dlatego, jeśli w ogrodzie rośnie wawrzynek wilczełyko, a bawią się w nim dzieci, trzeba koniecznie obrywać wszystkie owoce, najlepiej tuż po zawiązaniu.

Gumowe rękawice


Do obrywania owoców wawrzynka wilczełyko TRZEBA zakładać gumowe rękawice. Sok wawrzynka też jest niebezpieczny. Tam gdzie kapnie na skórę, tworzą się czerwone plamy, a czasem nawet pęcherze i owrzodzenia. Rękawice zakłada się też do innych prac przy wawrzynku.

Wawrzynek wilczełyko nie jest potworem-trucicielem. Trzeba bardzo uważać tylko, gdy w ogrodzie bawią się dzieci (najlepiej w ogóle wawrzynka wilczełyko wtedy nie sadzić). Mezereina jest trująca w nieodpowiednich stężeniach, ale ma też właściwości antynowotworowe.

Kwiaty wawrzynka wilczełyko pięknie i mocno pachną.

Wąchanie kwiatów


Czy można wąchać kwiaty wawrzynka wilczełyko? Nie spotkałam się z informacją, że to niebezpieczne. Wiele razy wąchałam kwiaty wawrzynka (lubię ich zapach) i nie zauważyłam żadnych negatywnych objawów.

Podobnie jest z miodem. Na Pojezierzu Drawskim przysmakiem regionalnym są miody nektarowe, pozyskiwane m.in. z dziko rosnących roślin, w tym wawrzynka wilczełyko, które rosną w tamtejszych lasach. Tradycja pszczelarska liczy tam sobie kilka wieków.

I jeszcze ciekawostka: w Anglii sok z wawrzynka wilczełyko były kiedyś kosmetykiem. Panie robiły nim sobie rumieńce. Podobny sposób miały Rosjanki, z tym że do robienia rumieńców używały soku konwalii majowej, która - podobnie jak wawrzynek wilczełyko - podrażnia skórę.


O innych trujących roślinach w ogrodzie CZYTAJ TUTAJ


3 komentarze :

  1. Odpowiedzi
    1. Faktycznie, taki wiosenny klimat mają wspólny:)

      Usuń
  2. Ciekawy wpis. Wiem o tym, że wawrzynek jest trujący. Szkoda, bo to taki piękny krzew !

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...