Translate

Kwiaty pokojowe retro – co było modne 100 lat temu

Pelargonie, cytrusy, smokowce, kawa, palmy – na przełomie XIX i XX wieku każdy chciał je mieć w mieszkaniu. Oto kwiaty pokojowe retro modne przed wiekiem.

To były czasy, gdy pelargonie przekazywano z matki na córkę. Sekrety uprawy storczyków czy kaladium zdradzano tylko najlepszym przyjaciółkom, a za sadzonki koleusów sąsiadki  rewanżowały się nie mniej rzadkimi roślinami.

Na przełomie XIX i XX wieku na parapetach powszechnie uprawiano egzotyczne rośliny o jadalnych liściach i owocach, jak banan, cynamon, cytrusy, liście laurowe, mirt. Niektórzy mieli nawet eukaliptusy. Popularny był plektrantus, bo uważano go za odstraszacz moli.

Jakie były kwiaty pokojowe retro 100 lat temu? Wykaz poniżej został opracowany na podstawie książki „Praktyczna hodowla kwiatów w pokoju” Roberta Bettena z 1901 r.

Anturium Scherzera

Dawna nazwa: Anthurium Soherzerianum

Kwiat niełatwy w uprawie na parapecie. Aby anturium pięknie rosło i kwitło , doniczki owijano mchem. Nie otwierano też okna, by nie zniszczył go przeciąg.

Anturium Scherzera
------------------------------

Ardizja drzewiasta

Dawne nazwy: Ardisia crenulata, Osmuglina

Ardizję uprawiano głównie dla pięknych, czerwonych owoców, wyglądających jak korale. Osobliwością tej rośliny jest kiełkowanie nasion nawet przed opadnięciem.

Ardizja drzewiasta
------------------------------

Asparagus

Dawna nazwa: Szparag

Wypielęgnowany, rozrośnięty asparagus był chlubą pani domu. Specjalnie dla niego robiono wysokie kwietniki, aby pędy asparagusa mogły spływać w dół.

Asparagus
------------------------------

Aspidistra

Dawne nazwy: Przestrojna

To roślina pancerna, znosząca prawie wszystko. Na przełomie XIX i XX wieku uprawiano różne odmiany, w tym o pstrych liściach.

Aspidistra
-----------------------------

Begonia

Dawna nazwa: Ukośnica

W mieszkaniach uprawiano mnóstwo gatunków i odmian begonii: ozdobnych z liści lub kwiatów. Marzeniem pań domu było mieć na parapecie Tryumf Lotaryngii albo Harbiego Zepperlin.

Begonia
----------------------------

Cantedeskia etiopska

Dawne nazwy: Bielikrasa, Calla

To wymagająca roślina doniczkowa. Sztuką jest wyhodować na parapecie cantedeskię z 4-5 kwiatami. Dawniej wielu to się udawało.

Cantedeskia etiopska
----------------------------

Cissus australijski

Dawne nazwy: Cissus antarcticus, Winobluszcz

Dziś pod nazwą winobluszcz jest znane dzikie wino, czyli pnącze ogrodowe. Cissusy wciąż są uprawiane w mieszkaniach.


Cissus australijski
---------------------------

Cyklamen

Dawne nazwy: Cyclamen persicum, Fiołek alpejski, Gduła, Wieprzowy chleb

Bardzo lubiany kwiat na parapetach przed wiekiem. Odwieczny pozostał problem – co zrobić, aby cyklamen zakwitł ponownie w domu.

Cyklamen
---------------------------

Cytrusy

Kiedyś cytrusy były znacznie popularniejsze na parapetach niż obecnie. W doniczkach uprawiano cytryny oraz pomarańcze.

Cytryna
---------------------------

Difenachia

Dawne nazwy: Dieffenbachia, Diffenbachia

Do dziś difenbachie są bardzo popularne w mieszkaniach. Już 100 lat temu uprawiono je w przeróżnych gatunkach i odmianach.

Difenbachia
---------------------------

Dracena

Dawne nazwy: Dracaenae, Smokowiec

Na parapetach uprawiano przeróżne gatunki dracen, a raczej smokowców, bo tak je wtedy nazywano. Najpopularniejsza była dracena wonna.

Dracena
---------------------------

Fikus

Dawna nazwa: Figa

Przed 100 lat w mieszkaniach były uprawiany różne fikusy. Najbardziej modny był fikus sprężysty, o bardzo dużych liściach.

Fikus sprężysty
---------------------------

Filodendron

Dawna nazwa: Philodendron

Filodendron „jest miłym bardzo towarzyszem, który w radości, czy w smutku zachowuje wygląd jednak”. Lubiany jest również obecnie.

Filodendron

---------------------------

Hoja

Dawne nazwy: Asclepias, Hoya

W mieszkaniach uprawiano różne gatunki hoi. Problemy z hojami były takie same jak dziś – nie zawsze chcą kwitnąć.

Więcej o kwitnieniu hoi CZYTAJ TUTAJ

Hoja
---------------------------

Kaktusy

Dawniej na parapetach uprawiano mnóstwo kaktusów z różnych zakątków świata, m.in. mamilaria. Marzeniem była Królowa Nocy. By kaktusów nie jadło robactwo, smarowano je gumą arabską przy pomocy pędzelka.

Kaktus mamilaria
---------------------------

Kaladium

Dawne nazwy: Caladium, Popłun

Wspaniałe, kolorowe liście kaladium były ozdobą parapetów. Na pewno wzbudzały zachwyt sąsiadów, bo to roślina niełatwa w uprawie na parapecie.

Kaladium
--------------------------

Kamelia

Dawna nazwa: Camellia

Przed 100 laty kwiaty kamelii panowie nosili w butonierkach, a panie – we włosach i kapeluszach. Gdy kamelia rosła w mieszkaniu, świeże kwiaty były pod ręką.

O uprawie kamelii CZYTAJ TUTAJ

Kamelia
------------------------

Kawa

Dawne nazwy: Coffea, Drzewo kawowe

W salonach z przełomu XIX i XX wieku za wielką ozdobę uważano kawę. Uprawiano ją także dla jadalnych ziaren. Po uprażeniu na patelni, z własnoręcznie wyhodowanej kawy parzono napoje.

Więcej o uprawie kawy CZYTAJ TUTAJ

Kawa
------------------------

Koleus

Dawne nazwy: Coleus, Pochwiatka, Pokrzywa amerykańska

Koleusy modnie było sadzić w doniczce po trzy sztuki w tzw. trójkąt. Od ponad 100 lat zachwycają niesamowitymi połączeniami kolorów na liściach.

Koleus
------------------------

Palmy

Moda na palmy przyszła do Polski z Wielkiej Brytanii. Własnoręcznie wyhodowana palma z nasiona (gatunek dowolny) była marzeniem każdej pani domu. Uprawiano m.in. palmy daktylowe i rapisy.

Palma rapis
------------------------

Paprocie

Przed 100 laty mieszkania rzadko były tak mocno ogrzewane jak dziś. Dlatego paprocie rosły w nich z reguły bardzo dobrze. Uprawiano wiele gatunków, w tym nefrolepisy.

Paproć nefrolepis
------------------

Pelargonia

Dawna nazwa: Muszkatel, Nosek

„Jest ona jak gdyby stworzona do suchego powietrza naszych pokojów i trzyma się w nich lepiej nawet, aniżeli w szklarni”. W mieszkaniach raczej uprawiano pelargonie angielskie, a na balkonach – pasiaste.

Pelargonia angielska
------------------

Stefanotis bukietowy

Dawne nazwy: Stephanotis floribunda

Komu udawały się hoje na parapecie, ten sadził także stafanotis. Okno oplecione kwitnącym, pachnącym stefanotisem to była wielka satysfakcja.

Stefanotis bukietowy
------------------

Storczyki

Dziś na parapetach najpopularniejsze są falenopsisy. Sto lat temu zaś najbardziej pożądany był Trzewiczek Panieński. Uprawiano też m.in. odontoglossum, dziś znane jako ossmoglossum.

Storczyk ossmoglossum
-------------------

Zielistka Sternberga

Dawne nazwy: Chlorophytum Sternbergianum, Zielibło

Zielistka była 100 lat temu bardzo popularna. Jednak z powodu łatwej uprawy – niedoceniana. Podobnie jest dziś.

Zielistka Sternberga

Jakie kwiaty balkonowe były modne 100 lat temu CZYTAJ TUTAJ

14 komentarzy :

 1. Fajne ciekawostki :). U mojej babci był ogromny asparagus na wysokim kwietniku, pelargonie w oknach i jeszcze lipka pokojowa (nie wiem czy to prawidłowa nazwa). Co prawda nie 100 lat temu, ale podobno prababcia też miała te kwiaty.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy przegląd - kiedyś na parapetach panowały nieco inne warunki niż dzisiaj, w mieszkaniach było chłodniej, dlatego nieco inne gatunki czuły się lepiej np. kamelie czy cytrusy. Inne rośliny po prostu pojawiły się w uprawie później np. grudniki dopiero w latach 50-tych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak to prawda, moja babcia to dopiero miala kwiaty, wchodziles jak do dżungli... Mama ma kilka typow a ja już wole kwiaty na dworze:-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ano właśnie, kto dziś ma asparagusy na wysokich stojakach... I lipki pokojowe w oknach:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie naturalnie są,tak jak tradycyjne tapety,stare meble,lampy i w zasadzie wszystko, nawet mieszkanie w kamienicy,bo szanuje rodzinne pamiątki i historię,Nie wyobrażam sobie mieszkać innaczej. Nie wiem czemu teraz ma być innaczej?

   Usuń
  2. Dlaczego ma być inaczej? Każdy wiek, każda pokolenie ma swoje inaczej.

   To jak mieszkasz, te pamiątki to tez inaczej niż 300 lat temu. 😉

   Usuń
  3. Po prostu tradycja:)

   Usuń
 5. Jestem pod wrażeniem tej rozmaitości. Ciekawe rośliny, niektóre mi nieznane zupełnie.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba kiedyś była taka zdrowa rywalizacja na posiadanie pięknych roślin w domu. Ale w mieszkaniach nie było tak ciepło jak dziś, więc może łatwiej się kwiaty uprawiało...

   Usuń
 6. Paprocie,pelargonie i cisussy mam .Begonie i diffachie oraz draceny długo królowały na moich parapetach .A brakuje mi w zestawie fuksji;-)Taka różnorodność odmian zachwycała mnie bardzo :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny post! Ja miałam problem z usychaniem zielistka, nie wiedziałam jak temu zaradzić, na szczęście koleżanka poleciła mi świetny nawóz (patrz) i wszystko wróciło do normy. Już mam porobione szczepki dla siostry, bo jak odżył to bardzo jej się spodobał :)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...