Translate

Rośliny afrodyzjaki, czyli zielnik czarodziejski

Wiele popularnych ziół, warzyw i kwiatów ma moc umacniania związków. Oto lista najlepszych opracowana na podstawie zielnika z XIX wieku.

Mural na ruderze przy ul. Młynowej w Białymstoku.

O roślinach afrodyzjakach krążą legendy we wszystkich zakątkach świata. W polskiej tradycji jest ich mnóstwo. Czasem wystarczyło roślinę zjeść lub powąchać. Ukryć poduszką albo w komodzie.

Roślinne afrodyzjaki miały rozpalać uczucia, wygaszać kłótnie, umacniać związki, zapewnić powodzenie towarzyskie na balach i potańcówkach.

W XIX wieku w każdym ogrodzie siano i sadzono rośliny afrodyzjaki. Oficjalnie jako przyprawy. Oto niektóre. Cytaty pochodzą z „Zielnika czarodziejskiego” Józefa Rostafińskiego z 1893 roku.

Arcydzięgiel litwor

Dawniej był ziołem na wszystko: czary, strach, sny straszliwe, choroby i oczywiście na miłość. Jednak w przypadku zakochanych moc miał tylko arcydzięgiel litwor „kopany pod Bykiem i noszony”.

Jak i kiedy siać arcydzięgiel litwor CZYTAJ TUTAJ

Arcydzięgiel litwor
---------------------------------

Biedrzeniec anyż

Dla podtrzymania uczuć należało go jeść na surowo. Zupełnie inne działanie miał mieć biedrzeniec anyż w trunkach i potrawach gotowanych – odganiał nocnice, czyli zmory. Ustawiony w wazonie w sypialni zapobiegał snom straszliwym.

Biedrzeniec anyż
---------------------------------

Bylica boże drzewko

Jeden z najsilniejszych afrodyzjaków w polskiej tradycji. Wystarczył „kraczek położony pod poduszką”. Przy okazji bylica boże drzewko miała zapewnić „włosy śliczne, jak na brodzie” i dobry sen.
--------------------------------

Goździki

Niezwykłą moc ma ich piękny zapach. Goździki – wstawione do wazonu – spowijają aromatem cały dom i „czynią mocnych w małżeństwie”. Wąchanie goździków było też zalecane na poprawę humoru oraz przedłużenie młodości.

Goździki
--------------------------------

Karczoch

Nie sposób karczochami się najeść, ale serwowano je często. Jadali je zwłaszcza ci, którzy chcieli doczekać się syna dziedzica. Karczochy miały być skuteczne tylko, gdy karczochy jadali oboje przyszli rodzice.

Karczoch
--------------------------------

Kolendra

To zioło ma właściwości odmładzające – zalecane jest m.in. seniorom. Jednak nadmiar ponoć doprowadza do szaleństwa. Co ciekawe: woda po gotowaniu kolendry miała skutek odwrotny, czyli jest antyafrodyzjakiem.
-------------------------------

Koper włoski

Ma moc odmładzania. Koper włoski to zdrowe warzywo nie tylko dla zakochanych. Dawniej wierzono, że jeśli kobieta w ciąży je koper włoski, dziecko będzie miało piękne oczy.

Jak posiać koper włoski CZYTAJ TUTAJ

Koper włoski
-------------------------------

Len

Niezastąpiony, „bo w małżeństwie rozterki i niezgody równa”. Dodatkowo jego jedzenie „twarz cudną czyni”.

Len
-------------------------------

Lubczyk

Przyprawa niezbędna w kuchni, jeśli związek ma być trwały i zgodny. Lubczyk ma tak intensywny zapach, że wystarczy odrobinę wrzucić do zupy czy sałatki.

Jak siać lubczyk CZYTAJ TUTAJ

Lubczyk
------------------------------

Mięta

Uważana za lek i afrodyzjak. Dawniej uważano też, że „broni od poczęcia” i wygładza cerę.

Jak siać miętę CZYTAJ TUTAJ

Mięta
------------------------------

Oregano

Dziś niektórzy dodają oregano tylko jako przyprawę do pizzy. Dawniej oregano było uważane za specyfik na udane małżeństwo, ale i „przeciw czarom”.

Jak siać oregano CZYTAJ TUTAJ

Oregano
------------------------------

Piołun

Za afrodyzjak i specyfik na wyostrzenie wzroku była uważana piołunówka, czyli wódka z piołunu. Jednak jednocześnie ta sama piołunówka „broni od pokus Venusa”.

Piołun
------------------------------

Pokrzywa

By umocnić związek, robiono miksturę z korzeni pokrzywy i miodu. Jej efektem ubocznym lecz pożądanym była „cera cudna i gładka”.

Pokrzywa
------------------------------

Por

Koniecznie surowy, a jeszcze lepiej okraszony olejkiem migdałowym.

Por
------------------------------

Ruta

Bez ruty nie mogła się obyć żadna mężatka. Wszystkie siały ją w ogródkach. Powiedzenie „Siać rutkę” do dziś oznacza pannę poszukującą męża.

Jak siać rutę CZYTAJ TUTAJ

Ruta
------------------------------

Rzeżucha

Dawniej rzeżuchę ucierano z figami (były uprawiane w gruncie oraz figarniach). Miksturę uważano nie tylko za afrodyzjak, ale i lek na poprawę słuchu.

Rzeżucha
------------------------------

Słonecznik

Jako czarodziejskie zioło słonecznik ponoć „mężom sił dodaje” i od nagłej śmierci chroni.

Słonecznik
-----------------------------

Storczyki

Ich dawna, popularna nazwa to lisie jajka. Kwiaty storczyków osiągały ogromne ceny – bo i piękne, i rzadkie, i afrodyzjak. W zależności od gatunku storczyków należało je wąchać, nosić w ręku albo przypiąć do stroju.

Ze storczyków startych na proch oraz koziego mleka robiono mikstury gwarantujące powodzenie u płci przeciwnej. Ponoć przez dodanie jednych składników mniej, a drugich więcej można było doczekać się szybciej albo córki, albo syna. Receptura tego specyfiku miała przywędrować do Polski z Włoch.

Storczyk wanilia
-----------------------------

Szafran

Od dawien dawna szafran to w Polsce przyprawa, ale i afrodyzjak. Jednak, jak mawiano w XIX wieku: „nadużyty czyni człowieka smutnym” i „sprowadza sen”.
-----------------------------

Szparag

Dawniej szparag był w każdym ogrodzie. I bynajmniej nie dlatego, że smak ma wykwintny. Uważano go za afrodyzjak oraz specyfik na ładne zęby i zapach ciała. Ostrzegano równocześnie, że nadmiar szparagów w diecie powoduje niepłodność panów.

Szparag


Lista afrodyzjaków z polskiej tradycji jest długa. Jednak nie krótsza jest lista antyafrodyzjaków.😊

1 komentarz :

  1. Ciekawy artykuł..u mnie od zawsze rośnie lubczyk, suszę go na zimę, potem dodaję do zup ;) Co do reszty ziół, nigdy nie robiłam żadnych nalewek, podobno wszystko co z pokrzywy jest bardzo zdrowe. pozdrawiam serdecznie Ania

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...