Translate

Groch – jak uprawiać w donicach

W donicach groch sieje się w marcu i do połowy kwietnia. Nie jest wymagający. Lubi słońce i umiarkowane podlewanie. Potrzebuje podpór.

Groch bardzo dobrze rośnie w donicach. Ta została zrobiona z pojemnika budowlanego z hipermarketu. 

Groch świetnie rośnie w donicach, np. na balkonie i tarasie. Można go traktować jako warzywo ozdobne, bo ładnie się pnie po podporach i kwitnie. To doskonałe warzywo balkonowe także dla początkujących.

Groch powinien być siany w marcu oraz do połowy kwietnia. Wtedy rośnie zdecydowanie zdrowiej i bujniej bo rzadziej atakują go szkodniki. Choć wygląda na delikatny, lubi chłód i dobrze znosi przymrozki. 

W donicach groch najlepiej uprawiać na zielone strąki, a nie - suche nasiona. W ciągu 60-70 dni od siewu trzeba po prostu trzeba zjeść strąki. Następnie obciąć nożyczkami część nadziemną (korzenie zawierają azot) i posadzić w tej samej ziemi coś innego, np. kwiaty, pomidory, ogórki, paprykę.

Groch nie jest warzywem na cały sezon.😊Po zebraniu strąków groch stopniowo zasycha.

Strąki grochu z uprawy doniczkowej.

Uprawa grochu w donicach:


1. Słoneczne miejsce

Groch uwielbia słoneczne stanowiska. Do uprawy najlepszy są balkony od południa lecz mogą być również od wschodu i zachodu.

2. Wielkość donicy

Donica dla grochu powinna być wielkości i głębokości wiaderka, czyli mieć co najmniej 10 litrów pojemności. Warto w nią zainwestować. Po zbiorze grochu ziemia nadaje się do innych, późniejszych warzyw, np. papryki.

Jeśli donica jest bardzo duża, razem z grochem można siać np. rzodkiewkę albo koper ogrodowy.

3. Ziemia

Groch ma małe wymagania co do ziemi. Dobrze rośnie dobrze nawet w przeciętnej ziemi z hipermarketu. Mile widziany jest dodatek kompostu.

Groch dobrze plonuje w donicach nawet w przeciętnej ziemi.

4. Termin siewu

Groch sieje się wcześnie – cały marzec oraz do połowy kwietnia. Nie należy się przejmować, że w nocy są przymrozki, pada śnieg, jest zimno. Groch to lubi.

Groch wytrzymuje bez szkody mróz do minus 6 stopni Celsjusza. Gdy zapowiadane są większe przymrozki, donicę z grochem można przykryć np. kartonowym pudełkiem.

Groch sieje się od razu na miejsca stałe. Głębokość siewu - 4 cm. Można siać gęsto, a nawet bardzo gęsto – nasiona umieszcza się pojedynczo w dołkach co 2-10 cm.

Pierwsze zielone listki pojawiają się po 5-10 dniach. Jeśli są przymrozki, wschodzenie grochu trwa kilka dni dłużej. Ogólnie groch wschodzi już w temperaturze 1-2 stopni Celsjusza.

Wschodzący groch nie boi się przymrozków.

5. Podpory

Są niezbędne. Odmiany grochu sprzedawane w sklepach ogrodniczych zwykle mają po 70-90 cm wysokości. Podpory nie muszą być wysokie ani bardzo mocne. To mogą być np. bambusowe kratki czy zwykłe patyki przyniesione ze spaceru.

6. Podlewanie

Groch lubi umiarkowane podlewanie. Najwięcej wody potrzebuje podczas wschodzenia, kwitnienia i zawiązywania strąków.

Ziemia nie może być jednak za mokra. Wtedy groch może po prostu zgnić.

7. Nawożenie

Nie ma potrzeby.

Warto wiedzieć


 • Groch ma kwiaty białe, żółtawe albo fioletowe. Odmiany z fioletowymi kwiatami to zwykle odmiany pastewne. Najsmaczniejsze są strąki zawiązane z kwiatów białych i żółtawych.
 • Najsłodsze nasiona i strąki mają odmiany cukrowe grochu, np. Ambrosia. Odmiany łuskowe też są słodkie na zielono lecz mniej. Są świetne do dań duszonych, np. odmiana Walor.

Groch kwitnący na biało zawiązuje pyszne w smaku strąki.

4 komentarze :

 1. Super pomysł z donicą. Polecam też groszek cukrowy - jest pyszny i bardzo lubią go dzieci. U mnie trzymał się nawet na cienkich sznurkach przywiązanych na dole do małych patyczków a na górze do płotu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Coś jest takiego w groszku cukrowym, że lubią go dzieci:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja mam w tym roku w planach szał grochowo-groszkowy. Mam nadzieję, że się uda :D I ja pierwszy rzut grochu wysiewam na rozsadę do rolek po papierze toaletowym - zwłaszcza przy obecnej aurze da to lekką przewagę :) No i dodatkowo w tym roku sieję jeszcze na młode pędy do jedzenia. Mniam!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...