Translate

Korzenie grochu – naturalny nawóz z azotem

To magazyn azotu wyłapanego z powietrza. Dlatego po zbiorze strąków, korzeni grochu nie należy wyrzucać. Są świetnym, naturalnym nawozem. Prosto z nieba!
Groch rośnie w symbiozie z bakteriami, które wiążą azot z powietrza. Jego magazyny to brodawki na korzeniach. Warto go wykorzystywać do nawożenia ogrodu.  

Zbiór grochu uprawianego na zielone strąki kończy się w drugiej połowie czerwca. W lipcu zaś zbiera się strąki na nasiona.

Pędy grochu, a zwłaszcza ich korzenie, to bardzo cenny naturalny nawóz.

Groch, podobnie jak inne rośliny motylkowe, np. fasola czy bób, wchodzą z symbiozę z bakteriami, które potrafią wyłapywać azot z powietrza.

Azot jest magazynowany w korzeniach. Owe minimagazyny wyglądają jak kuleczki albo brodawki. Najbardziej są zasobne w azot tuż przed kwitnieniem grochu. Potem groch częściowo wykorzystuje azot do swojego wzrostu. Zawsze jednak coś w brodawkach na korzeniach zostaje.

Dlatego pędów grochu i korzeni nie należy wyrzucać. Co z nimi zrobić?

1. Obciąć pędy, korzenie zostawić

Po zbiorze strąków pędy grochu można uciąć tuż przy ziemi. Korzenie zostają wtedy w ziemi i tam się rozkładają, wzbogacając ziemię w azot oraz próchnicę. Część nadziemną zaś najlepiej dorzucić do kompostu. Rozkładają się bardzo szybko.

Po zbiorze strąków część nadziemną grochu mona uciąć i wrzucić do kompostownika. Korzenie z azotem zaś wzbogacają ziemię.


2. Wyrzucić na kompost

Czasem – z różnych powodów – nie można obciąć pędów grochu po zbiorze i zostawić korzeni w ziemi. Wtedy groch wyrywa się razem z korzeniami i wrzuca do kompostu. Azot zawarty w korzeniach przyśpiesza kompostowanie.

Resztki grochu są świetnym dodatkiem do kompostu.

Warto wiedzieć


 • Większe ilości naturalnego azotu można wprowadzić do gleby siejąc groch na tzw. nawóz zielony. Używa się do tego grochu polnego, znanego też pod nazwą peluszka. Groch polny na zielony nawóz sieje się od 15 marca do 10 kwietnia oraz 15-31 lipca. Trzeba go przekopać w pełni kwitnienia, gdy tylko pojawią się pierwsze strąki.


5 komentarzy :

 1. O właściwościach korzeni grochu wiedziałam, natomiast o grochu na nawóz zielony nie

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiedziałam o tych cudownych właściwościach - teraz już wiem !!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam, czy po zebraniu ogórków pod koniec lipca warto wysiać groch na nawóz i czy do jesieni zdąży on zakwitnąć? Czy nasiona peluszki są łatwe do kupienia,czy są dostępne e sklepach ogrodniczych?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Peluszkę, czyli groch polny, można siać od 15 lipca:) Po ogórkach też. Można nasiona wymieszać np. z łubinem żółtym, owsem, słonecznikiem. Gdy groch zawiąże pierwsze, płaskie strąki, trzeba go przekopać.

   Z kupieniem to zależy od sklepu, ale w internetowych nie ma problemu.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...