Translate

Stroik z gwiazdy betlejemskiej – pomysł z orzechami

To bardzo prosty stroik z gwiazdy betlejemskiej w sam raz na bożonarodzeniowy stół. Dekoracją są orzechy – symbol mądrości i powodzenia.

Gwiazda betlejemska (poinsecja) kwitnie, gdy dni są najkrótsze w roku, czyli w okresie Bożego Narodzenia. Przed świętami jest sprzedawana w sklepach w doniczkach. Kosztuje niedużo, nadaje się w sam raz na stroiki.

Ten pomysł na stroik bożonarodzeniowy i zdjęcia pochodzi ze Stars For Europe.

Potrzebne materiały

 • Gwiazda betlejemska w doniczce
 • Klej, np. w pistolecie
 • Doniczka ceramiczna (może być stara i sfatygowana) w rozmiarze trochę większym niż ta, w której rośnie gwiazda betlejemska
 • Drobne dekoracje, np. orzechy, szyszki, suszone kwiaty


Materiały potrzebne na stroik.

Wykonanie stroika jest bardzo proste. Poradzą sobie nawet dzieci.

1. Przykleić dekoracje

Do doniczki przymocować klejem dekoracje, czyli orzechy, oraz skarby przyniesione z ogrodu, np. szyszki. Z takimi ozdobami będzie pełniła rolę osłonki na doniczkę z gwiazdą betlejemską.2. Włożyć gwiazdę betlejemską

Gdy klej wyschnie, dekoracyjna osłonka z orzechami jest gotowa.  Można wstawić do niej gwiazdę betlejemską.


3. Gotowy stroik

Stroik z gwiazdy betlejemskiej ustawiamy np. stole.


Warto wiedzieć


 • Gwiazda betlejemska nie jest trudna w uprawie, ale niełatwo skłonić ją do ponownego zakwitnięcia. Powodem jest jej specyficzne wymaganie do światła. Aby zakwitnąć, gwiazda betlejemska potrzebuje po 10-12 godzin ciemności codziennie przez 5-6 tygodni. W mieszkaniu trudno jej to zapewnić, bo włącza się oświetlenie w pokoju, a za oknami często palą się lampy uliczne.

Dlatego wygodniej traktować gwiazdę betlejemską jako kwiat sezonowy, który zdobi mieszkanie przez kilka tygodni. Potem można ją wyrzucić np. na kompost.

Więcej o uprawie gwiazdy betlejemskiej CZYTAJ TUTAJ

 • Kolorowe „kwiaty” gwiazdy betlejemskiej to w rzeczywistości przylistki. Prawdziwe kwiaty są niepozorne i trudno je zauważyć. Jeśli gwiazdę betlejemską traktuje się jako kwiat sezonowy, co roku kupowany, za każdym razem kolor przylistków można wybierać inny.

Pomysł na stroik bożonarodzeniowy z ciętej gwiazdy betlejemskiej CZYTAJ TUTAJ

5 komentarzy :

 1. Bardzo fajny stroik:) Czytałam kiedyś na forum ogrodniczym wątek osoby która gwiazdy betlejemskie hoduje od wielu lat - o ile dobrze pamiętam wsadza je do szafy by zapewnić im ciemności.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny stroik, i gwiazda betlejemska - jak zawsze - też piękna

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajny pomysł na stroik ! Doniczka tak ozdobiona może posłużyć również dla jakiejś innej rośliny. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...