Translate

Kwitnienie pomidorów - dlaczego nie zawiązują owoców

Gdy pomidory kwitną, ale owoców brak, to znak, że kwiaty nie zostały zapylone. Powody są różne. Najczęściej to pogoda oraz brak owadów zapylających.

Na skuteczność zapylenia kwiatów pomidorów ma wpływ pogoda. Idealna jest temperatura 29-27 stopni Celsjusza.

Pomidory są samopylne, ale pyłek może też być przenoszony z kwiatka na kwiatek różnych odmian przez owady. Wydawać by się mogło, że dzięki temu pomidory powinny być obwieszone owocami. Niestety, pyłek pomidorów jest wrażliwy na pogodę.😕

Dlaczego pomidory nie zawiązują owoców?

1. Brak owadów zapylających

Kwiaty pomidorów są najczęściej zapylane przez trzmiele. W wielkich miastach, czy tam gdzie często używa się chemicznych środków ochrony roślin, brakuje trzmieli oraz innych owadów zapylających.

Poza tym pomidory są często uprawiane na balkonach wysoko położonych mieszkań. Na balonie na dziesiątym piętrze w bloku trudno wypatrzeć trzmiele.

Problem braku owadów zapylających – w przypadku pomidorów – dość łatwo rozwiązać. Po prostu trzeba pomidorom pomóc w inny sposób.

Gronami kwiatów można lekko potrząsać, by pyłek osypał się na znamiona słupków. 

Można też delikatnie pędzelkować kwiaty pomidorów. Do tego celu nadają się np. miękkie pędzle kosmetyczne.

Kwiaty pomidorów są chętnie odwiedzane przez trzmiele. 

2. Za gorąco

Kwiaty pomidorów najlepiej się zapylają, gdy jest ciepło, ale nie za gorąco. Najlepsza temperatura to 20-27 stopni Celsjusza. 

W temperaturze 30 stopni i więcej pyłek pomidorów nie kiełkuje. To oznacza, że długotrwałe upały obniżają plon.

Na pogodę wpływu się nie ma. Jednak za gorąco pomidory mają najczęściej w szklarniach. Trzeba je po prostu wietrzyć.

Jeśli zaś pomagać pomidorom w zapyleniu kwiatów (patrz punkt 1), to najlepiej rano, gdy kwiaty się rozwijają i nie jest jeszcze ekstremalnie gorąco.

3. Za zimno

Pyłek pomidorów nie kiełkuje także, gdy jest zimno – w temperaturze poniżej 15 stopni Celsjusza. Wtedy nawet trzmiele nie pomogą…😐

4.Za wilgotno

Pyłek pomidorów dość łatwo skleja się pod wpływem wilgoci w powietrzu, deszczu czy rosy. Wtedy nie nadaje się do zapylania.

5. Za sucho

Jeśli jest suche powietrze, np. z powodu długotrwałej suszy czy suchego wiatru, pyłek też traci swoje właściwości. Po prostu wysycha i zamiera.

6. Niewłaściwe nawożenie

Czasem przyczyną braku owoców, ale i słabego kwitnienia pomidorów, jest przenawożenie azotem. Pomidory są żarłoczne i bardzo lubią zasilanie. Jednak, gdy zaczynają kwitnąć, potrzebują także m.in. fosforu i potasu.

Nieprzenawożone azotem pomidory kwitną obficie i zawiązują dużo owoców.


7 komentarzy :

 1. Wszystko niedobrze. :-) Może lepiej było nie wiedzieć?

  A co wtedy, gdy w szklarni rosną sobie pomidory paru gatunków, mając takie same warunki, i tylko jeden krzak produkuje kwiaty, a z kwiatów nie powstają owoce? Taka mała ogrodnicza zagadka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie zagadka:) A może pyłek mają trudniej osypujący się... Czy wiadomo jaka to odmiana?

   Usuń
  2. Nieee. Kupuję po kilka sadzonek jednej odmiany, czasem coś pojedynczego, to mi wychodzi z 6 do 8 odmian w szklarni, po posadzeniu zapominam właściwie celowo, bo przecież mogłabym sobie zapisać, a przy plonach mam niespodzianki ( tak jest fajniej ).

   Usuń
 2. Skoro o pyleniu to jest teraz sytuacja że ogórki mają sporo kwiatów ale tkzw .pustych, nie wiążą sie, czy jest na to jakaś rada?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te puste kwiaty to najprawdopodobniej kwiaty męskie:) wiele ogórków tak ma

   Usuń
 3. Ciekawe rady. Dobrze, że zapylanie jest takie łatwe i niekłopotliwe ! Dziękuję :))

  OdpowiedzUsuń
 4. prowadziłam kilka gatunków pomidorów do tunelu i mama bardzo mało owoców

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...