Translate

Doniczki z kubków jednorazowych po kawie – jak zrobić

Z kubków po kawie ma wynos można zrobić doniczki do rozsady. Nadają się np. do pomidorów i papryki. Nie są trwałe – wystarczają na jeden sezon.

Z kubków po kawie na wynos można zrobić doniczki.
W jednorazowych kubeczkach jest sprzedawana kawa na wynos, np. w McDonald`s. Są zrobione z papieru i tworzywa sztucznego. Byłoby idealnie, gdyby nadawały się do kompostowania, jak niektóre talerze jednorazowe. Niestety, nie są.😐

Zamiast od razu wyrzucić do kosza, z kubeczków po kawie można zrobić małe doniczki do rozsady. Ja wykorzystuję kubki zebrane w czasie rodzinnych podróży. W ciągu roku mam nawet kilkanaście jednorazowych doniczek.😎

Myć? Niekoniecznie

Jednorazowych kubków po kawie nie trzeba myć – choć można, oczywiście. Robiłam doświadczenia z kubkami umytymi oraz nieumytymi (z resztkami kawy). Nie zauważyłam żadnej różnicy w tym, jak rozsada rośnie (lepiej lub gorzej).

Kubeczki nie muszą być umyte po kawie.

Dziurki w dniach

Kubeczki po kawie są miękkie. W dnach łatwo zrobić dziurki – używam do tego wielkiej igły do zszywania swetrów wydzierganych na drutach. Dziurki są potrzebne, by nadmiar wody mógł odpływać.

Teoretycznie dziurek w kubeczkach można nie robić. Jednak wtedy trzeba bardzo ostrożnie podlewać rozsadę. Łatwo sadzonki przelać – wtedy ich korzenie gniją.

Dziurki w dnach kubeczków można zrobić np. grubą igłą.
Podziurkowane kubeczki po kawie.

Na jedną sadzonkę

Kubki po kawie są małe. Taka pojemność wystarcza na jedną sadzonkę.

Do doniczki z kubeczka po kawie sieje się po 1-2 nasionka. Jeśli wzejdą dwa, można jedną roślinkę przesadzić do innej doniczki.

Plusem takiej rozsady jest brak konieczności pikowania.

Rozsada w doniczkach z kubeczków po kawie.

A co z wieczkami?

Wieczka od kubeczków po kawie na wynos są – niestety – tak zaprojektowane, że do niczego w ogrodzie się nie nadają. Kształt i wielkość i wielkość pasowałyby na etykiety do oznaczania grządek. Są jednak za czarne i za wypukłe, żeby na nich napisać nazwę rośliny…😬

Jak wykorzystać w ogrodzie wieczka od kubków po kawie? Nie mam pojęcia...😨

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...