Translate

Muchołówka - drapieżnik wśród roślin

Dość łatwo ją kupić, ale trudno utrzymać przy życiu na parapecie. Muchołówka musi być posadzona w kwaśnej ziemi i koniecznie mieć zawsze wilgotno. Muchy faktycznie potrafi łapać.

To bardzo ciekawa roślina doniczkowa, która uzupełnia dietę białkiem owadów. W stanie dzikim bowiem rośnie na ubogich, bagiennych glebach. Muchy łapie także rosnąc na parapecie.

Jej liści-pułapek lepiej nie dotykać. Zatrzaskują się po dotknięciu wewnętrznych powierzchni blaszek. Każda para liści może wykonać ten ruch tylko kilka razy. Czyli potem koniec atrakcji...

           Muchołówki - na górze fotografii widać dwie zamknięte pułapki liściowe z owadami.


Gleba

Muchołówka (Dionaea) musi być posadzona w kwaśnej, przepuszczalnej ziemi. Może to być np. torf wysoki albo chociaż ziemia do rododendronów i azalii.

Doniczkę z muchołówką należy włożyć do dużego, szklanego pojemnika, np. akwarium, koniecznie bez przykrycia, gdyż roślina może zagniwać. W szklanym pojemniku łatwiej utrzymać korzystny, lekko wilgotny mikroklimat (przypominający bagienny). Poza tym pozostałą przestrzeń akwarium można ciekawie zagospodarować, wkładając np. kamienie porośnięte mchem.

Podlewanie

Jest trudne - woda nie może się gromadzić na dnie akwarium, ale podłoże musi być stale wilgotne. Trzeba też używać wyłącznie miękkiej wody. W kranach taka woda to wielka rzadkość. Najlepiej używać wody przefiltrowanej w dzbanku (z filtrem) lub destylowanej.

Nawożenie

Nawozem do rośliny kwasolubnych, np. różaneczników. Nie częściej niż co 2 tygodnie wiosną i latem oraz w bardzo małych dawkach.

Temperatura

Jeszcze trudniej utrzymać odpowiednią dla muchołówki temperaturę. Musi mieć zimą około 10-15 stopni Celsjusza, a latem - temperaturę pokojową. W ciepłych mieszkaniach i na parapecie z kaloryferem pod spodem raczej nie ma szans przetrwanie zimy.

Stanowisko

Lubi jasne stanowiska lecz nie w pełni nasłonecznione.

I tu ciekawostka - w bardzo słonecznych miejscach może nie zawiązywać kwiatów.


                             Każda muchołówka wypuszcza po kilka pułapek liściowych.

Rozmnażanie

Przez podział roślin. Dobrze pielęgnowane muchołówki rozrastają się w grupy, które dość łatwo podzielić.
Najlepiej dzielić rośliny podczas wiosennego przesadzania do świeżej, kwaśnej ziemi.

Możliwe jest rozmnażanie muchołówek  nasion oraz sadzonek liściowych.


Jak zrobić sadzonkę z liścia CZYTAJ TUTAJ

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...