Translate

Cis: problemy z wysychaniem

Gdy na cisie - na pozór zdrowym - zaczyna nagle żółknąć i usychać pojedyncza gałąź, to znak, że zaatakował go grzyb. Chora gałąź obumrze, ale można uratować resztę.

Zamieranie pędów jest chorobą grzybową i dość często dotyczy cisów. Atakuje także inne iglaki, np. jałowce i sosny. Nie jest to - na szczęście - jakaś szczególnie zjadliwa choroba. Może jednak, choć powoli, zniszczyć całą roślinę. Na pewno bardzo oszpeca cisy.


Objawy

Infekcja zaczyna się wiosną, ale wtedy trudno ją zauważyć. Najpierw na korze pojawiają plamy. Potem powyżej plam na całej gałęzi żółkną igły. Na koniec cała gałąź usycha.

Jeśli dokładniej się przyjrzeć takiej gałęzi, dokładnie widać na korze miejsce, gdzie kończy się zdrowa tkanka i zaczyna chora. Można nawet zauważyć zarodniki grzybów - wyglądają jak małe kuleczki.
Zawsze schną pojedyncze gałęzie. Wygląda to dziwnie, bo reszta roślina sprawia wrażenie zdrowej. Jeśli nie zrobi się nic przez lata, cis uschnie cały.

Co robić?

Rozwiązania są dwa:
1. Metoda niechemiczna - chore pędy trzeba koniecznie wycinać poniżej miejsca, gdzie na korze usadowiły się grzyby (miejsc cięcia nie trzeba niczym zabezpieczać). Następnie należy je spalić albo wyrzucić do śmietnika. Można ewentualnie zastosować chemię, jak w punkcie 2.

2. Metoda chemiczna - wyciąć chory pęd i opryskać cis preparatem grzybobójczym, np. Topsin.


 Zamieranie pędów oszpeca cisy. To choroba grzybowa, która dość często atakuje stare egzemplarze. Te na zdjęciu sfotografowałam w Soho Factory w Warszawie.
 Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...