Translate

Kruszyna pospolita – dlaczego truje

Najczęściej kruszyna pospolita rośnie na skrajach lasów i polan, a także przy bagnach. We wrześniu i październiku jest obsypana czarnymi i czerwonymi jagodami. Lepiej ich nie jeść.

Kruszyna pospolita (Frangula alnus) rzadko jest uprawiana w ogrodach. Nie jest bowiem zbyt dekoracyjna. To popularna roślina w lasach, nad bagnami i stawami. Lubi stanowiska jak jeżyny. Czasem rośnie w parkach.

Kruszyna pospolita w ogrodzie

W moim ogrodzie mam ją od lat. Lubię, gdy w maju  przylatują do jej kwiatów pszczoły. Poza tym kruszyna miło kojarzy mi się z epoką w życiu, gdy zbierałam zioła dla Herbapolu, m.in. właśnie kruszynę.

Kwiaty kruszyny pospolitej są niepozorne. Lubią je odwiedzać pszczoły.

We wrześniu i październiku kruszyna pospolita jest obsypana owocami wyglądającymi jak jagody. Najpierw są one czerwone, a potem stopniowo czernieją i stają się czarne. Obok siebie mogą być jagody w różnych kolorach, co ciekawie wygląda.

Owoce kruszyny, zwłaszcza czarne, bardzo przypominają czarne jagody. Wyglądają apetycznie, ale nie wolno ich jeść. W ich składzie są m.in. ramnoksantyna, saponiny, glikozyd cyjanowodorowy. Nie są to substancje od których się umiera, ale trzeba uważać, zwłaszcza w przypadku dzieci.

Owoce kruszyny pospolitej najpierw są czerwone, potem czerwonoczarne, a w pełni dojrzałe - czarne.

Owoce kruszyny – zwłaszcza w dużych ilościach - powodują m.in. nudności, biegunkę, zawroty głowy. Jednak z drugiej strony, stosowane w odpowiednich dawkach, mają właściwości lecznicze.

Od wieków kruszyna jest stosowana do leczenia. Jest też składnikiem współczesnych preparatów leczniczych, np. Cholegran i Normogran. Używana jest w chorobach przewodu pokarmowego, w tym schorzeniach wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Surowiec zielarski to owoce i kora. Ich suszenie, zwłaszcza kory, nie jest łatwe. Na własną rękę lepiej kruszyny nie zbierać i nie stosować. Właściwości kruszyny zależą bowiem jak była suszona.

W ogrodzie kruszyna pospolita nie sprawia żadnych kłopotów. Nie trzeba jej podlewać i nawozić. Doskonale znosi cięcie (bez cięcia to krzew osiągający 4-5 wysokości). U mnie rośnie bardzo dobrze pod wielką sosną.

W moim ogrodzie kruszyna pospolita rośnie świetnie pod sosną, mimo że nigdy nie jest podlewana.

Warto wiedzieć

* Kruszyna pospolita na wiele popularnych nazw: kruszewina, kruszczyna, szkłak kruszyna, trosze wina, wilczyna.

* To cytat o kruszynie z „Zielnika czarodziejskiego” Józefa Rostafińskiego z 1893 roku, który pokazuje jak trudno ją zbierać:
„Kora skrobana ku górze sprawia wymioty, na dół stolce”.

5 komentarzy :

 1. U nas w lasach jest spotykana coś mimowiło że jest trująca.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kusi apetycznym wyglądem:) A potem można wiele godzin spędzić w łazience...

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak byłam mała moja babcia mówiła 'kruszyna' na wielkie krzewy świdośliwy. Zażeraliśmy się ich owocami niemiłosiernie- jakie było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że owoce są trujące;-) Koniec końców babcia, dla której świdośliwa była nie do zapamiętania, nazwała krzaki 'beziną' i tak zostało.
  A teraz tak jak patrzę na Twoje zdjęcia to wychodzi, że kruszyny nigdy w realu nie zarejestrowałam.

  OdpowiedzUsuń
 4. One są faktycznie bardzo podobne:) Świdośliwa jest jadalna. Najłatwiej ją chyba rozpoznać po ptakach, które ją oblegają. Też mam świdośliwę w ogrodzie, ale ani jednego zdjęcia owoców, bo ptaki mnie zawsze ubiegną. Masz szczęście znać jej smak:)

  OdpowiedzUsuń
 5. właśnie zajadam się miodem malinowo-kruszynowym i przyszłam poczytać o kruszynie ;0 bossski smak!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...