Translate

Rzodkiewki – uprawa w donicach

W donicach rzodkiewki można siać wiosną oraz w sierpniu i pierwszej połowie września. Wschodzą już po 4-6 dniach. Do zbioru są gotowe po około miesiącu.

Rzodkiewki zwykle sieje się w gruncie, ale dobrze rosną także w donicach ustawionych na balkonie czy tarasie. Ogólnie rzodkiewki w gruncie są łatwiejsze w uprawie niż w pojemnikach. Gdy rzodkiewki rosną w donicach trudniej zapewnić im słońce i regularne podlewanie.

Rzodkiewki w donicy dobrze plonują tylko na słonecznych balkonach.


Do uprawy rzodkiewek w donicach są potrzebne:


1. Słoneczny balkon lub taras

Rzodkiewka wykiełkuje i urośnie na każdym balkonie, nawet zacienionym. Jednak, gdy ma za mało słońca, nie zawiązuje zgrubień korzeniowych. To oznacza, że w donicy wyhoduje się tylko… liście (nadają się np. do sałatek).

Rzodkiewka to warzywo, które potrzebuje dużo słońca, by zawiązać zgrubienia korzeniowe. Najlepsze do jej uprawy są balkony i tarasy od południa. Donice z posianą rzodkiewką warto ustawiać tak, by nie były zacieniane przez inne rośliny lub przez balustrady.

2. Duża i głęboka donica

Rzodkiewka to małe warzywo, większość drobnych korzeni ma płytko, ale posiada długi korzeń główny, dla którego się ją uprawia. Dlatego donica powinna mieć minimum 20 cm wysokości.

Ważna jest także pojemność donicy do rzodkiewek – co najmniej 5 litrów. Im większa donica, tym łatwiej utrzymać wilgotną ziemię (patrz punkt 4).

Gdy rzodkiewka już wzejdzie, donicę można przenosić i obracać. Rzodkiewce to nie przeszkadza.

Rzodkiewka Rondo (okrągła) uprawiana w donicy.

3. Żyzna ziemia

Rzodkiewki najlepiej rosną w ziemi żyznej, próchniczej. Doskonały jest kompost. Może być też dobra ziemia ze sklepu.

Rzodkiewek w donicach najlepiej w ogóle nie nawozić. Bardzo łatwo bowiem przenawozić. Nawożone rzodkiewki są dorodniejsze, większe, ale niezdrowe. Przy nadmiarze nawozu rzodkiewka ma skłonność do zbierania azotanów.

Rzodkiewka wyhodowana w donicy, w ziemi kompostowej.

4. Regularne podlewanie

Rzodkiewka jest bardziej wrażliwa na przesuszenie w donicach niż w gruncie. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna lecz nie mokra. To dość trudne, jeśli wychodzi się do pracy rano i wraca po południu, a słońce na balkonie praży…

Im większa donica, tym łatwiej utrzymać wilgotną ziemię.

5. Właściwy termin siewu rzodkiewki

Rzodkiewkę TRZEBA siać tylko w marcu, kwietniu, maju (jedynie pierwsze dni) oraz sierpniu i pierwszej połowie września. 

Dlaczego? Rzodkiewka silnie reaguje na długość dnia. Gdy już wykiełkuje i się zieleni, a dzień jest długi (około 17 godzin), to dla niej znak, że trzeba zakwitnąć i wydać nasiona. Taka rzodkiewka nigdy nie zawiązuje zgrubień korzeniowych.

Rzodkiewkę trzeba siać, gdy dzień jest krótki. Wtedy nie zakwitnie.

Najbardziej zawodny siew rzodkiewki to maj.

O siewie rzodkiewek w długi majowy weekend CZYTAJ TUTAJ

Warto wiedzieć


 • Rzodkiewkę w donicach najwygodniej siać punktowo na głębokość około 1 cm. Patyczkiem lub palcem robi się dołek, umieszcza nasionko i zasypuje. 
 • Zbyt głęboko posiana rzodkiewka będzie miała korzenie zniekształcone, wydłużone, ale też jadalne. 
Zbyt głęboko posiana rzodkiewka ma zniekształcone korzenie. Rzodkiewka na zdjęciu to Krakowianka. Powinna być okrągła.

 • Do uprawy w donicach nadają się wszystkie odmiany rzodkiewek, zwłaszcza o korzeniach okrągłych. Odmiany o korzeniach typu paluszki potrzebują donic większych. 
W niedużej donicy o pojemności 5 litrów zrobiłam doświadczenie z rzodkiewkami. Po prawej stronie jest okrągła Krakowianka, a po lewej - paluszkowa Sopel Lodu. Okrągła Krakowianka rosła lepiej.
Rzodkiewka w donicach jest rzadko atakowana przez pchełki ziemne. Objaw ich żerowania to wygryzione dziurki w liściach.
4 komentarze :

 1. Spośród warzyw, które posiałam wiosną w swoim warzywniku w skrzynkach to właśnie rzodkiewka okazała się najtrudniejsza w uprawie. Doczekałam się głównie dorodnych liści, choć wydaje mi się, że warunki były dobre. Teraz dałam jej (i sobie) jeszcze jedną szansę i czekam na efekt;) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi nie udają się rzodkiewki na tarsie od zachodniej strony. Niby słońca dużo, ale jednak dla rzodkiewki to za mało... Ładnie za to rosną od południa:)

   Usuń
 2. A ja polecam kupienie kielkow rzodkiewki i wysianie ich n aziemie, rosna jak glupie i od razu sie ukorzeniaja.

  OdpowiedzUsuń
 3. Najważniejsza chyba jest głębokość posiada. Jak ktoś napisał 1 cm to jest optymalna opcja na ładne ukorzenienie się.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...