Translate

Rośliny na komary – co mieć w ogrodzie

Jest wiele roślin, którym przypisuje się odstraszanie komarów. Z ich skutecznością bywa różnie.
Jednak faktycznie są rośliny nawet zjadające komary.

Komary potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Gdy lato jest wilgotne, a w pobliżu znajduje się staw, rów z wodą lub większa kałuża, lęgną się stadami.

W ogrodzie warto sadzić rośliny, które odstraszają lub zjadają komary albo zwabiają ich drapieżniki. Oto lista:

Kocimiętka

Mocno pachnie. Zapach kocimiętki przypomina kompozycję mięty, cytryny i żywicy. Jest szczególnie silny w czasie słonecznych dni oraz gdy kocimiętką porusza wiatr.

Kocimiętka nie tylko odstrasza komary, ale też nornice i krety. Na koty zapach kocimiętki działa euforycznie (ale nie na wszystkie), podobnie jak waleriana. Ludzie zaś na zapach kocimiętki reagują poprawą nastroju (to naturalny antydepresant).


Kocimiętka

Jak siać kocimiętkę CZYTAJ TUTAJ
-----------------------------------------------

Lawenda

Tam gdzie rośnie lawenda, w powietrzu zawsze unosi się jej pachnący olejek eteryczny. Im więcej lawendy w ogrodzie, tym jest go więcej. Olejek lawendowy na wiele właściwości, w tym odstraszanie komarów oraz działanie bakteriobójcze.

Lawenda
---------------------------------------------

Macierzanka paskowa 

To stary, ludowy środek na owady żywiące się krwią, w tym komary. Jednak nie wystarczy mieć macierzankę piaskową w ogrodzie. Trzeba ją zjeść!

„Żeńców, którzy jej używają w pokarmach jadowite bestye nie kąsają” - to cytat z „Zielnika czarodziejskiego” Józefa Rostafińskiego wydanego w 1893 roku.

Macierzanka piaskowa (Thymus serphyllum) bywa nazywana też tymiankiem wąskolistnym. Jednak to nie to samo zioło co – sprzedawany w sklepach jako popularna przyprawa - tymianek właściwy (Thymus vulgaris) nazywany czasem macierzanką tymian. To zioło ma inne działanie (nie działa na komary).

Macierzanka piaskowa
-------------------------------------------

Mięta

Komary odstrasza olejek eteryczny unoszący się w powietrzu wokół mięty. Warto też miętę ścinać do wazonów. Niestety, nie każda mięta zawiera dużo olejku eterycznego. To zależy m.in. od gatunku, odmiany, stanowiska gdzie rośnie.

Mięta
-------------------------------------------

Orzech włoski

Drzewo orzecha włoskiego w roli odstraszacza komarów nie jest skuteczne. Jednak dawniej używano orzecha włoskiego do leczenia malarii roznoszonej przez komary.

Orzech włoski

Więcej o orzechach włoskich na komary i muchy CZYTAJ TUTAJ
------------------------------------------

Osoka aloesowata

To roślina wodna. Nie działa na komary, ale zwabia ich drapieżniki – ważki. Te owady to zabójcy komarów. Polują na nie i zjadają. Dlatego warto mieć osokę w oczku wodnym w ogrodzie.

Osoka aloesowata
-----------------------------------------

Pływacz zwyczajny

Niezwykle ciekawa roślina wodna. Jest mięsożerna! Zjada komary, ale wyłącznie larwy pływające wodzie. Nie potrafi polować na komary fruwające

Pływacz zwyczajny

Więcej pływaczu zjadającym komary CZYTAJ TUTAJ
-----------------------------------------

Rozmaryn

Ma silny zapach, ale – gdy rośnie w ogrodzie – na komary nie działa. Dopiero gdy gałązkę rozmarynu wrzuci się w ogień, np. do ogniska czy grilla, zapach rozmarynu odstrasza komary.

Rozmaryn


4 komentarze :

  1. Czyli wychodzi na to, że wiele publikacji przekazuje dalej mity, nie wszystkie rośliny są skuteczne. Kolejny raz dobrze napisane:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie wiedziałam, że rozmaryn ma takie zastosowanie po wrzuceniu do ogniska. Zapamiętam to i postaram się wykorzystać. Zarówno kocimiętkę jak i lawendę mam w ogrodzie. Obie rośliny przyciągają bąki i motyle oraz rozsiewają przyjemny zapach w ogrodzie. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Orzech włoski dawniej sadzono blisko latryn/obór, bo dobrze odstraszał muchy.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...