Translate

Budka do uprawy pieczarek – przepis z 1887 roku

Pieczarki można uprawiać w ogrodzie na różne sposoby. Jednak zawsze jest potrzebny nawóz koński. Pomysł na drewnianą budkę do pieczarek pochodzi z XIX wieku.

        Budka do uprawy pieczarek w ogrodzie - rysunek z „Ogrodnika Polskiego" z 1887 roku


Ciekawy opis uprawy pieczarek w budce drewnianej znalazłam w „Ogrodniku Polskim” z 1887 roku. Tak pieczarki uprawiał zimą Jan Bernard w swoim ogrodzie w Warszawie. Wówczas uprawa pieczarek była w Polsce rzadkością, nawet w cieplejszych porach roku. Pieczarki raczej jadało się we Francji lub Niemczech.

Budka do uprawy pieczarek zajmuje mniej więcej tyle miejsca, co mały tunel foliowy.

Postawienie takiej budki nie pociąga za sobą wielu kosztów, przyjemności zaś i korzyści przynosi wiele; albowiem, gdy naprzykład w miesiącu styczniu i lutym  na dworze ziemia jest pokryta śniegiem, w owej budce znajdujemy grządki pokryte zupełnie bielutkiemi pieczarkami, które można zbierać dziennie kopami, a tem samym ciągnąć pewną korzyść” – pisał „Ogrodnik Polski” w 1887 roku.

W owym artykule wymiary zostały podane w calach i łokciach. Zamieniłam je na centymetry.😎

Jak uprawiać pieczarki w drewnianej budce

Krok 1

Wykopać dół głęboki na 180 cm w kształcie prostokąta o wymiarach 360 x 480 cm.

Krok 2

Boki budki wyłożyć deskami.

Krok 3

W podłożu osadzić drewniane słupy (na rysunku są oznaczone literą d). Umieszcza się je w podwójnych rzędach tak, by pomiędzy nimi powstały dwa przejścia (na rysunku oznaczone literą f) i stelaż na półki z pieczarkami. Konstrukcję wzmacnia się listwami.

Można też w budce ustawić mały piecyk, np. z cegieł, na wypadek dużych mrozów.

Krok 4

Półki – na których będą grzędy z pieczarkami - umieszcza się w trzech rzędach: po 3 sztuki po bokach i 4 sztuki pośrodku (w najwyższej części budki).

Każda półka jest zrobiona z listew (tyczek) ułożonych co 2,5 cm. Po bokach półki mają krawędzie z desek o wysokości około 15 cm, aby nie spadało z nich podłoże pieczarkowe.

Pomiędzy półkami (w pionie) powinno być po 60 cm odstępu. Wyjątkiem jest grządka na podłodze – do półki nad nią powinno być 75 cm.

Krok 5

Na podłodze budki też będą rosły pieczarki. Deskami wykańcza się tylko przejścia. Powinny być umieszczone na małym podwyższeniu, aby były trochę wyżej niż grządka na podłodze.

Krok 6

Budkę pokrywa się deskami. Z boku – od najwyższej części – trzeba zrobić drzwiczki. Budka nie ma żadnego okna.

Krok 7

Dach budki przykrywa się nawozem końskim, koniecznie ze słomą. W przepisie nie ma podanej grubości warstwy, ale na pewno jest gruba. Nawóz chroni wnętrze budki przed mrozem. Gdy skończy się sezon na pieczarki, częściowo się rozłoży. Można go wtedy wykorzystać do nawożenia ogrodu lub szklarni.

Krok 8

Podłoże pieczarkowe na grzędy też przygotowuje się z nawozu końskiego. Potrzeba go dużo.

Obornik koński najpierw trzeba usypać w stertę pod dachem, tak by nie padał na niego deszcz. Najlepiej, aby nie padały na niego również promienie słoneczne.

Trzy razy w tygodniu nawóz trzeba go przerzucić, by „znędzniał” i się za bardzo nie zagrzał. Kiedy nabierze sinego koloru, jest gotowy do ułożenia na grzędach.

Krok 9

Przerobiony nawóz koński ułożyć na półkach oraz dnie budki (na grubość 15 cm). Bardzo mocno ubić tak, aby po naciśnięciu ręką nie robiły się wklęsłości.

Krok 10

Na nawozie rozłożyć gniazdowo grzybnię pieczarek (można kupić w sklepach ogrodniczych).

Po 2 tygodniach przykryć gniazda grzybni lekką ziemią (na grubość 5 cm), np. inspektową, i dobrze uklepać. Po 4 tygodniach podlać letnią wodą (można do niej dodać trochę saletry).

Następnie podlewać od czasu do czasu (tylko gdy wierzch ziemi przeschnie).

Po 3 tygodniach podłoże staje się białawe od grzybni i zaczynają pojawiać się pieczarki.

Warto wiedzieć

  • Pieczarki można też uprawiać w cieplejszych porach roku na grządkach w ogrodzie.

Przeczytaj: Uprawa pieczarek w ogrodzie – przepis z 1916 roku

  • Macie ochotę na trufle? Ich uprawa w ogrodzie też jest możliwa, ale trudniejsza niż pieczarek.

Przeczytaj: Uprawa trufli w Polsce – sposób z 1904 roku


2 komentarze :

  1. Ale trafiłam... Właśnie w tym roku będę szykować miejsce pod uprawę pieczarek i innych grzybków. Taka jestem ciekawa jak mi to wyjdzie. O domku bym nie pomyślała. Fantastyczny pomysł... Kto wie. Może. Dzięki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Sądzę, że zimy teraz na tyle ciepłe, że nawet piecyk może być niepotrzebny:)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...