Translate

Dawne nazwy kwiatów pokojowych - ciekawostki

Żyworódka była kiedyś znana jako płodnolist, a zielistka jako zielibło. Niektóre dawne nazwy kwiatów pokojowych przetrwały, a o innych zapomniano. Oto niektóre z nich.

Nazwy kwiatów pokojowych, jakie są obecnie, dawniej bywały całkiem inne. Wymyślano je m.in. po to, by uniknąć trudnych do zapamiętania i napisania łacińskich nazw. Bo kto wie jak wygląda i zapamięta np. Bryophyllum? A to jest popularna żyworódka, którą w XIX wieku znano jako płodnolist.


Zielistka – dawniej zielibło

To bardzo popularna roślina doniczkowa od ponad 100 lat. W XIX wieku nie znano jej jako zielistki lecz zielibło, a w książkach ogrodniczych opisywano ją także Chlorophytum.

Zielistka - kiedyś zielibło


Gduła i wieprzowy chleb

Najdziwniejsze nazwy miał dawniej cyklamen. Do dziś wiele osób mówi na niego gduła. Ta nazwa była popularna już w XIX wieku. Bardzo starą nazwą jest też wieprzowy chleb. Obie chyba jednak nie za bardzo się podobały ogrodnikom… Dlatego nie ma się co dziwić, że na przełomie XIX i XX wieku pojawiła się nazwa fiołek alpejski, która jest używana chyba równie często jak cyklamen.

                                            Cyklamen - dawniej gduła lub wieprzowy chleb


Jak nazywano palmy?

Kiedyś palmy były bardzo modne. Na przełomie XIX i XX wieku były w każdym salonie. Ale kto by spamiętał ich skomplikowane nazwy! Dlatego kariota była znana jako parzęsla, chamareops – palmiczka i karłatka, zaś areka – żuwipalma.

          Palma chamareops - jej dawne nazwy to palmiczka i karłatka, która się przyjęła aż do dziś.


Zapamiętywalne nazwy kaktusów

Kaktusy mają zwykle tak trudne nazwy – pochodzące z łaciny – że mało kto jest w stanie je zapamiętać. Podobnie z poprawnym napisaniem.😨 Kilka ciekawych, polskich nazw jest w książce „Kwiaty naszych mieszkań” Edmunda Jankowskiego z 1880 roku.

I tak: Mamillaria to wymion, Melocactus – jeżemelon, Epiphyllum – berwiono. W tej samej książce pojawia się też sukulent ripsalis jako wiszelina. Dziś znany bardziej jako patyczak.

                                           Kaktus mamillaria - kiedyś znany jako wymion.


Achimenes, czyli ognipłoń

Nazwa ognipłoń jest dziś zapomniana. Tak w XIX wieku mówiono o achimenesie. Wówczas był to bardzo popularny kwiat doniczkowy.

Mam nadzieję, że moda na achimenesy wróci. Są bardzo łatwe w uprawie i ślicznie kwitną.

Przeczytaj także: Achimenes – jak uprawiać


                                                        Achimenes - dawniej ognipłoń


Mimulus jako figlarz

Aż trudno uwierzyć, że kiedyś figlarze, czyli mimulusy, były prawie w każdym domu. Znano je także jako figlarki. Dziś są sprzedawane pod nazwami mimulusy oraz kropliki i… mało kto je zna. Dlaczego były figlarzami? Być może z powodu wesołych kolorów kwiatów.

                                       Mimulus - dawniej nazywany figlarkiem lub figlarzem


Cantedeskia etiopska – dawniej bielikrasa

Ten egzotyczny kwiat z Afryki dziś można zobaczyć najczęściej w bukietach ślubnych. Dawniej cantedeskia etiopska była częściej uprawiana w mieszkaniach niż obecnie. Znano ją pod nazwami bielikrasa lub calla. Ta pierwsza nawiązuje do urody jej kwiatów.

Przeczytaj także: Cantedeskia etiopska – uprawa, rozmnażanie, cięcie


                                    Cantedeskia etiopska - kiedyś znana jako calla i bielikrasa

Oto inne przykłady starych nazw kwiatów pokojowych:

 • Araukaria – igława
 • Ardizja - osmuglina
 • Aspidistra - przestrojna
 • Asplenium - śledzionka
 • Eszeweria - dziwło
 • Eszynantus – wstydliwy kwiat
 • Fatsja - dzięgława
 • Gloksynia – gloxinia, marcinka
 • Kaladium – popłun
 • Lipka pokojowa (lipka afrykańska) – sparmania, sturzec
 • Pandan - pochutnik

Przeczytaj także: Kwiaty pokojowe retro – co było modne 100 lat temu oraz Dawne nazwy kwiatów balkonowych - ciekawostki3 komentarze :

 1. Akurat calla do dzisiaj nazwa u nas na czasie, ciekawe te nazwy,pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie też nie przejdzie przez gardło słowo "cantedeskia". W moich rodzinnych stronach ta roślina była znana jako "kalia". Chyba spolszczenie wymowy łacińskiej nazwy "calla"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Otóż to:) Ale istnieje też nazwa kala - i chyba bardziej pasowałaby do Calla:)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...