Translate

Mączniak prawdziwy dębu

Gdy wiosna oraz początek lata są ciepłe i deszczowe, dęby atakuje mączniak prawdziwy. Chorują przede wszystkim młode liście i drzewka. Wyglądają tak, jakby były posypane mąką.

Przyczyną mączniaka prawdziwego może też być niewłaściwe podlewanie - trzeba unikać zraszaczy, które niepotrzebnie moczą liście. Wilgoć uwielbiają grzyby wywołujące tę chorobę!

Mączniak prawdziwy dębu


Biały, mączasty nalot na liściach bardzo szpeci drzewa. Z czasem pojawiają się też czarne i brunatne kropki - to już stadium zaawansowane. To znak, że grzyby dojrzewają i rozsiewają zarodniki. Najmniej odporne są młode liście i drzewa - rosną słabiej i mogą być zniekształcone.

Co robić?


* Nie moczyć liści podczas podlewania.

* Zastosować grzybobójczy preparat, np. Discus, który nie ulega zmywaniu z liści (to istotne, gdy jest deszczowo), albo jakikolwiek inny, który w zaleceniach ma stosowanie na mączniaka prawdziwego (informacja będzie na etykiecie).

Można też nie robić... nic. I ja się właśnie tego trzymam. 

W moim ogrodzie mam kilka starych dębów, które się same rozsiewają. Ich siewki chorują prawie rok w rok - w lipcu wyglądają jak posypane mąką. Stare dęby zaś mają pobielone co najwyżej tylko młode liście.

Młode dąbki w moim ogrodzie, mimo choroby, dobrze rosną i zimują. W gąszczu leśnego ogrodu pobielone egzemplarze nie rzucają się zbytnio w oczy.
W mniejszym ogrodzie, albo gdy dąb jest posadzony w wyeksponowanym miejscu, lepiej jednak zastosować środek grzybobójczy.

Ciepło i deszcz to idealna pogoda dla mączniaka prawdziwego. Zaatakowane przez niego młode dęby wyglądają jakby były posypane mąką. Ścieranie nalotu jest bezcelowe. Pomóc może tylko środek grzybobójczy.

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...