Przyczyną mączniaka prawdziwego może też być niewłaściwe podlewanie - trzeba unikać zraszaczy, które niepotrzebnie moczą liście. Wilgoć uwielbiają grzyby wywołujące tę chorobę!
Mączniak prawdziwy dębu
Biały, mączasty nalot na liściach bardzo szpeci drzewa. Z czasem pojawiają się też czarne i brunatne kropki - to już stadium zaawansowane. To znak, że grzyby dojrzewają i rozsiewają zarodniki. Najmniej odporne są młode liście i drzewa - rosną słabiej i mogą być zniekształcone.
Co robić?
* Nie moczyć liści podczas podlewania.
* Zastosować grzybobójczy preparat, np. Discus, który nie ulega zmywaniu z liści (to istotne, gdy jest deszczowo), albo jakikolwiek inny, który w zaleceniach ma stosowanie na mączniaka prawdziwego (informacja będzie na etykiecie).
Można też nie robić... nic. I ja się właśnie tego trzymam.
W moim ogrodzie mam kilka starych dębów, które się same rozsiewają. Ich siewki chorują prawie rok w rok - w lipcu wyglądają jak posypane mąką. Stare dęby zaś mają pobielone co najwyżej tylko młode liście.
Młode dąbki w moim ogrodzie, mimo choroby, dobrze rosną i zimują. W gąszczu leśnego ogrodu pobielone egzemplarze nie rzucają się zbytnio w oczy.
W mniejszym ogrodzie, albo gdy dąb jest posadzony w wyeksponowanym miejscu, lepiej jednak zastosować środek grzybobójczy.
Ciepło i deszcz to idealna pogoda dla mączniaka prawdziwego. Zaatakowane przez niego młode dęby wyglądają jakby były posypane mąką. Ścieranie nalotu jest bezcelowe. Pomóc może tylko środek grzybobójczy.
Co zrobić gdy mączniak zaatkował duży dąb...??
OdpowiedzUsuńJa bym nie opryskiwała. Dąb przetrwa mączniaka, tylko zbyt urodziwy w tym roku nie będzie. Opadłe liście jesienią trzeba wygrabić i wyrzucić poza ogród.
UsuńMożna też pomyśleć o wzbogaceniu gleby krzemem, który uodparnia rośliny m.in.na mączniaki.
Tutaj trochę więcej na ten temat:
https://niepodlewam.pl/wzbogacanie-gleby-krzemem-7-sposobow/
Ba4dzo proszę o pomoc. Czy ten rodzaj grzyba jest również patogenem dla człowieka? Może uczulać dzieci? Mieszkamy od 2 lat w miejscu, gdzie mamy stare i młode dęby. Rosną przy rowie melioracyjnym, od lat nieoczyszczanyn, więc drzewa chorują co roku.
OdpowiedzUsuńNie mam pojęcia, niestety. Nie słyszałam o takim przypadku, aby mączniak uczulał. Mączniak na dębach jest dość popularny, nawet gdy obok nie ma rowów melioracyjnych itp.
Usuń