Translate

Jak kompostować zrębki: iglaste i liściaste

Zrębki drzewne są świetne na ściółkę w ogrodzie i do wzbogacania ziemi w próchnicę. Mogą być iglaste oraz liściaste. Zrębki można kompostować na trzy sposoby.

Zrębki z gałęzi zrobione w rozdrabniaczu ogrodowym.

W ogrodzie zrębki drzewne najczęściej otrzymuje się w pocięcia w rozdrabniarce gałęzi, np. ze strzyżonego żywopłotu, albo z cięcia drewna na opał. W ten sposób wykorzystać można różne ścinki, zarówno z roślin iglastych, jak i liściastych, zamiast je wyrzucać na śmietnik.

Podstawowa zasada wykorzystania zrębków w ogrodzie:


 • Liściaste – trzeba zawsze przekompostować przed użyciem przynajmniej 3-4 miesiące. Zawierają bowiem garbniki, które hamują wzrost roślin;
 • Iglaste – można  rozsypywać w ogrodzie nawet świeże, ale cienką warstwą (grubsze się filcują). Warto je jednak przekompostować, jak zrębki liściaste. 


Kompostowanie to sposób na pozbycie się garbników z drewna liściastego. Poza tym unika się wystąpieniu głodu azotowego w ogrodzie. Bakterie, które rozkładają zrębki drzewne, szczególnie w pierwszym okresie, potrzebują dużo azotu. W zrębkach – zarówno liściastych, jak i iglastych - jest go mało. Dlatego lepiej wszystkie zrębki kompostować.

Dzięki rozdrabniaczowi, z gałęzi można zrobić ściółkę. Ze zrębków powstaje próchnica w glebie. W takiej ziemi rośliny lepiej i zdrowiej rosną.


Zrębki drzewne można kompostować na 3 sposoby:


1. Same zrębki na ściółkę

Do oddzielnego kompostownika zrębki wsypuje się warstwami po 10-20 cm. Każdą warstwę trzeba lekko posypać dodatkiem azotowym, np. zielonymi liśćmi (nie mogą być brązowe), skoszoną trawą, nawozem zwierzęcym albo mineralnym, jak siarczan amonu czy mocznik.

Bez dodawania azotu zrębki i wiórki też się przekompostują, ale trzeba czekać znacznie dłużej. Dodać też można szczepionkę do kompostowania (do kupienia w sklepach ogrodniczych).

Zwykle po 3-4 miesiącach zrębki są gotowe do ściółkowania. Powinny mieć brunatny kolor, jak ziemia. Zrębki na rabatach rozkładają się po 2-3 latach.

Jeśli jest możliwość, gałęzie lepiej ciąć z liśćmi. Zawierają naturalny azot, a po przekompostowaniu nie będzie po nich śladu. 

2. Kompost do roślin kwasolubnych

Zrębki, wiórki oraz trociny są doskonałym dodatkiem do kwaśnego kompostu. Taki kompost robi się dla roślin kwasolubnych, np. azalii, borówek amerykańskich, różaneczników.

Kwaśny kompost przygotowuje się w oddzielnym kompostowniku. Oprócz zrębków wrzuca się do niego np. igliwie, szyszki, ścięte gałązki wrzosów i wrzośców.

Więcej o robieniu kwaśnego kompostu CZYTAJ TUTAJ

Ze zrębkami można zrobić świetny kompost kwaśny, np. do borówek.

Siarczan amonu dodany do kompostu kwaśnego. 

3. Kompost uniwersalny

To najpopularniejszy rodzaj kompostu, nadający do większości roślin w ogrodzie (oprócz wybitnie kwasolubnych). Wrzuca się do niego chwasty, opadłe liście, resztki kuchenne. Nadają się także zrębki drzewne. Wzbogacają kompost uniwersalny w próchnicę.

Zrębki do kompostownika trzeba zawsze wrzucać warstwami (do 10-20 cm). Każdą warstwę zrębków posypuje się dodatkiem azotowym, np. chwastami i liśćmi (zielonymi), nawozem zwierzęcym (dowolnym), nawozem sztucznym (mocznik, siarczan amonu lub innym). Bardzo dobre są też gnojówki roślinne, np. z pokrzywy czy dzikiego bzu czarnego, oraz gotowe szczepionki kompostowe.

W kompoście uniwersalnym zrębki są dodatkiem, z którego powstaje próchnica.


Więcej o kompoście uniwersalnym CZYTAJ TUTAJ

4 komentarze :

 1. Bardzo ciekawe ! Nie wiedziałam, że można zrobić specjalny kompost dla roślin kwasolubnych. Dziękuję za informacje :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakież to cenne informacje , tak długo szukałam jak przysposobić zrębki iglaste i liściaste a tu proszę wszystko podane jak na tacy
  SUPER DZIĘKI ZA WSKAZÓWKI - będę się ich ściśle trzymać !!
  pozdrawiam i bardzo dziękuję

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...