Translate

Jak kompostować zrębki: iglaste i liściaste

Zrębki drzewne są świetne na ściółkę w ogrodzie i do wzbogacania ziemi w próchnicę. Mogą być iglaste oraz liściaste. Zrębki można kompostować na trzy sposoby.

Zrębki z gałęzi zrobione w rozdrabniaczu ogrodowym.

W ogrodzie zrębki drzewne najczęściej otrzymuje się w pocięcia w rozdrabniarce gałęzi, np. ze strzyżonego żywopłotu, albo z cięcia drewna na opał. W ten sposób wykorzystać można różne ścinki, zarówno z roślin iglastych, jak i liściastych, zamiast je wyrzucać na śmietnik.

Podstawowa zasada wykorzystania zrębków w ogrodzie:


  • Liściaste – trzeba zawsze przekompostować przed użyciem przynajmniej 3-4 miesiące. Zawierają bowiem garbniki, które hamują wzrost roślin;
  • Iglaste – można  rozsypywać w ogrodzie nawet świeże, ale cienką warstwą (grubsze się filcują). Warto je jednak przekompostować, jak zrębki liściaste. 


Kompostowanie to sposób na pozbycie się garbników z drewna liściastego. Poza tym unika się wystąpieniu głodu azotowego w ogrodzie. Bakterie, które rozkładają zrębki drzewne, szczególnie w pierwszym okresie, potrzebują dużo azotu. W zrębkach – zarówno liściastych, jak i iglastych - jest go mało. Dlatego lepiej wszystkie zrębki kompostować.

Dzięki rozdrabniaczowi, z gałęzi można zrobić ściółkę. Ze zrębków powstaje próchnica w glebie. W takiej ziemi rośliny lepiej i zdrowiej rosną.


Zrębki drzewne można kompostować na 3 sposoby:


1. Same zrębki na ściółkę

Do oddzielnego kompostownika zrębki wsypuje się warstwami po 10-20 cm. Każdą warstwę trzeba lekko posypać dodatkiem azotowym, np. zielonymi liśćmi (nie mogą być brązowe), skoszoną trawą, nawozem zwierzęcym albo mineralnym, jak siarczan amonu czy mocznik.

Bez dodawania azotu zrębki i wiórki też się przekompostują, ale trzeba czekać znacznie dłużej. Dodać też można szczepionkę do kompostowania (do kupienia w sklepach ogrodniczych).

Zwykle po 3-4 miesiącach zrębki są gotowe do ściółkowania. Powinny mieć brunatny kolor, jak ziemia. Zrębki na rabatach rozkładają się po 2-3 latach.

Jeśli jest możliwość, gałęzie lepiej ciąć z liśćmi. Zawierają naturalny azot, a po przekompostowaniu nie będzie po nich śladu. 

2. Kompost do roślin kwasolubnych

Zrębki, wiórki oraz trociny są doskonałym dodatkiem do kwaśnego kompostu. Taki kompost robi się dla roślin kwasolubnych, np. azalii, borówek amerykańskich, różaneczników.

Kwaśny kompost przygotowuje się w oddzielnym kompostowniku. Oprócz zrębków wrzuca się do niego np. igliwie, szyszki, ścięte gałązki wrzosów i wrzośców.

Więcej o robieniu kwaśnego kompostu CZYTAJ TUTAJ

Ze zrębkami można zrobić świetny kompost kwaśny, np. do borówek.

Siarczan amonu dodany do kompostu kwaśnego. 

3. Kompost uniwersalny

To najpopularniejszy rodzaj kompostu, nadający do większości roślin w ogrodzie (oprócz wybitnie kwasolubnych). Wrzuca się do niego chwasty, opadłe liście, resztki kuchenne. Nadają się także zrębki drzewne. Wzbogacają kompost uniwersalny w próchnicę.

Zrębki do kompostownika trzeba zawsze wrzucać warstwami (do 10-20 cm). Każdą warstwę zrębków posypuje się dodatkiem azotowym, np. chwastami i liśćmi (zielonymi), nawozem zwierzęcym (dowolnym), nawozem sztucznym (mocznik, siarczan amonu lub innym). Bardzo dobre są też gnojówki roślinne, np. z pokrzywy czy dzikiego bzu czarnego, oraz gotowe szczepionki kompostowe.

W kompoście uniwersalnym zrębki są dodatkiem, z którego powstaje próchnica.


Więcej o kompoście uniwersalnym CZYTAJ TUTAJ

18 komentarzy :

  1. Bardzo ciekawe ! Nie wiedziałam, że można zrobić specjalny kompost dla roślin kwasolubnych. Dziękuję za informacje :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jakież to cenne informacje , tak długo szukałam jak przysposobić zrębki iglaste i liściaste a tu proszę wszystko podane jak na tacy
    SUPER DZIĘKI ZA WSKAZÓWKI - będę się ich ściśle trzymać !!
    pozdrawiam i bardzo dziękuję

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękuję ja na ścieżkach komposyuje zrębki na kartonie lub agrowłókninie,więc azot mi nie pobierają a chwasty znikają
    Dziękuję i pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też kompostuje na sxiezkach, swietnie się kompostuja,agrotkanina przykryta i nie rzuca się w oczy

      Usuń
  4. Świetny pomysł:) Dziękuję za podpowiedź!

    OdpowiedzUsuń
  5. Witam :)

    Do czego konkretnie można wykorzystać zrębki iglaste?
    Czy nadają się pod winorośle lub krzewy jagody kamczackiej?
    A jak na ich obecność zareagują drzewa owocowe i czy nadadzą się może na rabatę kwiatową?
    Jeśli nie nadają się do żadnego z powyższych, to do czego można je zastosować?

    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zrębki iglaste są świetne pod wszystkie rośliny kwaśnolubne, jak magnolia, azalia, różanecznik, borówka. Pomagają bowiem w utrzymaniu kwaśnego odczynu gleby. Można je także stosować pod drzewa i krzewy owocowe, w tym jagodę kamczacką i winorośl:)

      Usuń
  6. Bardzo przydatne informacje, wreszcie zacznę robić jak należy :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Czy zrębki sosnowe mogę wykorzystać do podsypania świerków syberyjskich? Wcześniej myślałam, żeby położyć czyste kartony.

    OdpowiedzUsuń
  8. Można ściółkować świerki syberyjskie i kartonami, i zrębkami. Proponuję zrobić tak: najpierw kartony, a na nie nasypać zrębki. Tak będzie też estetyczniej. Kartony ograniczą rozwój chwastów/trawy i nieźle "trzymają" wodę:)

    OdpowiedzUsuń
  9. Dzień dobry. Mam dostęp do zrębków dębowych. Jak je przygotować, aby były odpowiednie do użytku i w jaki sposób, do jakich roślin, warzyw stosować? Dziękuję za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trzeba je przekompostować:) To proste: zrębki albo wrzucić do kompostownika, albo usypać w kopiec. Koniecznie bez przykrywania! I tak zostawić na minimum 3-4 miesiące. Warto dodać coś "azotowego". To mogą być np. zielone liście i skoszona trawa, mocznik, obornik granulowany. Takie zrębki nadają się do ściółkowania wszystkich roślin. W przypadku warzyw lepiej nie sypać za grubej warstwy (do 1 cm). Do ozdobnych roślin zrębki można mieszać np. z korą lub szyszkami, bo zrębki nie są zbyt urodziwe i dość szybko się rozkładają (nawet dębowe). Powodzenia!

      Usuń
  10. i tu nasuwa sie pytanie na kotre odpowiedzi nie moge nigdzie znalesc.
    Czy suche galezie drzew lisciastych które lezą 3/4 roku na stercie tez trzeba kompostowac zeby moc nimi podsypac rabaty z kwiatami/bylinami.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moim zdaniem już nie trzeba kompostować:) Pociąć na zrębki i ściółkować.

      Usuń
    2. tez tak odczuwałem ze nie trzeba.
      POzdrawiam

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...