Fasolę sieje się od 15 maja do 7 lipca. Wtedy jest już dla niej wystarczająco ciepło. Zwykle fasola wschodzi 3-10 dni. Dłużej fasola wschodzi w połowie maja, bo zdarzają się chłodne dni, oraz w czerwcu, ponieważ to często miesiąc bez deszczu.
Moczenie nasiona fasoli w wodzie przyśpiesza kiełkowanie o kilka dni. Mniej też trzeba podlewać grządki z posianą fasolą. Do wody do moczenia nasion fasoli warto dodać skrzyp. To bardzo prosty sposób „dezynfekowania” nasion fasoli.
Skrzyp zawiera krzem, który rozpuszcza się w wodzie. To pierwiastek znajdujący się w każdym organizmie żywym (także człowieka). W roślinach wzmacnia komórki, przez co grzyby trudniej do nich przenikają. W efekcie rośliny są bardziej odporne i zdrowsze.
Jak moczyć nasiona fasoli w wodzie ze skrzypem
Krok 1
Do miseczki wrzucić skrzyp pocięty lub porwany w rękach. Wystarczy jeden skrzyp większy albo kilka mniejszych.---------------------------------------------------------
Krok 2
Zalać skrzyp wodą, najlepiej nagrzaną przez słońce. Fasola najlepiej kiełkuje, gdy ma co najmniej 15 stopni Celsjusza. Tyle mniej więcej ma woda wodociągowa w porze siania fasoli - tak pokazuje mój czajnik w wyświetlaczem temperatury:)Gdy woda jest cieplejsza, czyli nagrzana przez słońce, fasola potrafi wypuścić kiełki w ciągu kilku godzin.
Krok 3
Wrzucić nasiona fasolki do wody ze skrzypem. Odstawić na 24 godziny.Nasiona fasoli można też umieścić np. w durszlaku i dopiero wtedy wstawić do wody ze skrzypem. Dzięki temu nie trzeba nasion „szukać” w skrzypie.
Można też wyciąg ze skrzypu przygotować wcześniej (24 godziny moczenia skrzypu) i odcedzić. Dopiero wtedy dodać nasiona i moczyć kolejne 24 godziny.
Krok 4
Wyjąć nasiona fasoli z wody ze skrzypem i posiać.-----------------------------------------------
Co zrobić z resztkami skrzypu
Liście i łodygi skrzypu do świetny dodatek do kompostu. Wzbogacają go m.in. w azot i krzem.
Resztki skrzypu w kompostowniku. |
Resztki skrzypu z moczenia nasion fasoli można też dodawać do gnojówek roślinnych, np. z pokrzywy lub dzikiego bzu czarnego. Wzbogacają je w krzem.
Resztki skrzypu w gnojówce z pokrzywą. |
Jeśli skrzypu zostało bardzo dużo, można go przerobić na gnojówkę. Jest rewelacyjna do truskawek w porze kwitnienia. Podlewane nią truskawki rzadziej mają zapleśniałe owoce.
Gotowa gnojówka ze skrzypu. |
O uprawie fasoli CZYTAJ TUTAJ